Dwóch mężczyzn stworzyło wegańską skórę z kaktusa, by ratować zwierzęta i środowisko

0
2114

Jako jeden z najczęściej sprzedawanych produktów na świecie skóra jest częścią kwitnącego przemysłu o wartości 80 miliardów dolarów.

Jednak stosowanie produktów pochodzenia zwierzęcego i agresywnych chemikaliów sprawia, że skóra stanowi problem nie tylko dla obrońców praw zwierząt, ale także ekologów.

Na szczęście dwóch przedsiębiorców z Meksyku pracowało nad znalezieniem skórzanej alternatywy, która jest nie tylko przyjazna dla środowiska, ale ma wygląd prawdziwej skóry. Czego więc używają do produkcji sztucznej skóry? Odpowiedź może Cię zaskoczyć.

Adrián López Velarde i Marte Cázarez opracowali metodę przekształcania kaktusów w wegańską skórę, która wygląda tak realistycznie, że nigdy nie zgadniesz, że została wykonana z tej pustynnej rośliny. Nazwali ją wegańską skórą kaktusową Desserto i zrobiono ją z kaktusów uprawianych na ich plantacji w meksykańskim stanie Zacatecas.

Kaktus jest znany z chropowatej, grubej skóry, dzięki czemu jest idealną teksturą do symulacji skóry zwierząt.

„Pomysł wykorzystania tego surowca został wymyślony, ponieważ roślina ta nie potrzebuje wody do wzrostu i jest jej dużo w całej Republice Meksykańskiej. Również symbolicznie reprezentuje nas wszystkich Meksykanów i wszyscy o tym wiedzą ”- powiedział López Velarde.

„Poza tym, aby móc włączyć ten materiał do różnych gałęzi przemysłu, należy liczyć na stabilną i obfitą podaż surowca. Obecnie mamy 2 hektary, na których uprawiamy nopale, a także zdolność ekspansji wynoszącą 40 hektarów. Jeśli chodzi o moce produkcyjne, mamy 500 000 metrów liniowych miesięcznie.”

Dojrzałe liście są wycinane z ekologicznie wyhodowanych kaktusów, oczyszczane, tłuczone, a następnie pozostawiane na słońcu do wyschnięcia na trzy dni przed przetwarzaniem. Następnie można je farbować w naturalny sposób, stosując metody opracowane przez Adriano Di Marti, firmę Lópeza Velarde i Cázareza. To sprawia, że skóra wegańska jest certyfikowana ekologicznie i może wytrzymać regularne użytkowanie przez prawie dekadę.

Jeśli to nie wystarczy, aby Cię przekonać, wegańska skóra Adriano Di Marti jest na równi pod względem cenowym z prawdziwą skórą. Do tej pory firma stworzyła foteliki samochodowe, buty, torebki, a nawet odzież. Ponieważ wszystko jest wykonane z materiału organicznego, ich skóra jest oddychająca, co często stanowi problem w przypadku syntetycznych alternatyw.

Innym plusem dla środowiska jest to, że skóra kaktusa jest częściowo biodegradowalna i nie zawiera żadnych plastików – to kolejny problem ze skórą syntetyczną. To stanowi prawdziwą alternatywę dla skóry zwierząt, która nie ma negatywnego wpływu na planetę.

Adriano Di Marti wywołał zachwyt, gdy zadebiutował w 2019 roku na najważniejszych światowych targach dla producentów skór, Lineapelle. Odbiór skóry kaktusa był w przeważającej mierze pozytywny, a materiał chwalono za jego elastyczność, miękkość, dotyk i kolor.

Obecnie marka negocjuje projekty z głównymi graczami z różnych branż i pracuje nad tym, aby materiał był bardziej dostępny dla średnich i małych firm. Kto wie, być może za kilka lat będzie można kupić w sklepach buty ze skóry kaktusa. Skoro jest to przyjazne dla zwierząt i środowiska, to dlaczego nie?

Czytaj: Kuba Wiśnik – nastolatek, który z darów lasu tworzy naturalne kosmetyki

Desserto to wegańska skóra wykonana z kaktusów, która może być używana do tworzenia wszystkiego, od portfeli po buty.

Desserto: Strona internetowa | Facebook | Instagram

Czytaj: 13 PRODUKTÓW Z APTEKI PONIŻEJ 20 ZŁOTYCH, KTÓRE SĄ LEPSZE OD DROGICH, LUKSUSOWYCH KOSMETYKÓW.