Dzień Solidarności i Wolności, obchodzony co roku w Polsce 31 sierpnia, upamiętnia historyczny zryw Polaków do wolności i niepodległości z 1980 roku, który zapoczątkował proces upadku komunizmu i wyzwolenia narodów Europy Środkowej i Wschodniej. Dzień ten, choć nie jest świętem państwowym, ma dla narodu ogromne znaczenie.
W dzisiejszym dniu Polska wspomina burzliwe wydarzenia z sierpnia 1980 roku, a zwłaszcza podpisanie Porozumień Sierpniowych w takich miastach jak Gdańsk, Szczecin, Jastrzębie-Zdrój i Dąbrowa Górnicza. Podpisanie porozumienia w Gdańsku jest kluczowym symbolem rozpoczęcia walk.
Porozumienia były zwycięstwem ruchu Solidarności, popychając Polskę w stronę transformacji demokratycznej. Doceniając te wysiłki, Sejm RP ogłosił 31 sierpnia Dniem Solidarności i Wolności w 2005 roku.
Ten dzień jest iskierką nadziei i odporności nie tylko dla Polski, ale także dla szerszego regionu Europy Środkowo-Wschodniej. Fale ruchu zapoczątkowały podobne poszukiwania wolności, ostatecznie zakańczając komunizm i pielęgnując społeczeństwa demokratyczne.
CZYTAJ: Największy polski producent energii chce do 2040 roku przejść na neutralność emisyjną
Dziś Dzień Solidarności i Wolności. Dzień pamięci o ofiarach komunistycznych zbrodni, dzień pamięci o bohaterach naszej wolności!#Solidarność pic.twitter.com/Jz784avZvX
— PL1918 (@PL1918) August 31, 2023
31 sierpnia – Dzień Solidarności i Wolności. Rocznica porozumień sierpniowych, z których my Polacy powinniśmy być dumni. Następstwem wydarzeń z 1980 roku było powstanie Solidarności, dziesięciomilionowego ruchu społecznego, który przyczynił się do upadku komunizmu. pic.twitter.com/zWYUEGEZnM
— Wojciech Mincewicz (@Mincewicz_W) August 31, 2023
CZYTAJ NA F7.PL – Iga Świątek niezadowolona z tego jak przedstawił ją Netflix