Dziewczynka urodzona na Filipinach została ogłoszona ośmiomiliardową osobą na świecie

0
146
Noworodek Vinice Mabansag, jest oficjalnie 8-miliardowym dzieckiem na świecie. Zdjęcie: Twitter

Dziewczynka urodzona na Filipinach została ogłoszona ośmiomiliardową osobą na świecie, ponieważ Organizacja Narodów Zjednoczonych potwierdziła, że liczba ludności przekroczyła tę przełomową liczbę.

Vinice Mabansag urodziła się 15 listopada w szpitalu, w Tondo w Manili, i od razu została wyróżniona.

Filipińska Komisja ds. Ludności i Rozwoju nadała Vinice, która została powitana na świecie o godzinie 1:29 w obecności urzędników, symboliczny tytuł.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Na znak tego, jak szybko wzrosła światowa populacja – z 2,5 miliarda w 1950 roku do 8 miliardów obecnie – noworodki reprezentujące pięciomiliardową, sześciomiliardową i siedmiomiliardową liczbę ludzi zostały nazwane odpowiednio w 1987, 1999 i 2011 roku.

Czytaj: Populacja świata wzrosła o 74 miliony do 7,8 miliarda w 2021 roku

Urzędnicy ONZ wpadli na pomysł nadania imienia przełomowym dzieciom po tym, jak przewidzieli, że 11 lipca 1987 roku ludność przekroczy pięć miliardów ludzi.

„Pięciomiliardowe dziecko” zostało „ochrzczone” w szpitalu w Zagrzebiu, w Chorwacji, w przewidywanym terminie.

Przeskakując szybko do 1999 roku, Adnan Mevic, urodzony w Bośni i Hercegowinie, został ogłoszony przez sekretarza generalnego ONZ Kofiego Annana sześciomiliardowym dzieckiem na świecie.

Adnan powiedział, że tytuł ułatwił mu wiele w życiu, dając mu nawet szansę na spotkanie ze swoim bohaterem, Christiano Ronaldo.

Przemawiał, aby zaznaczyć kolejną, tym razem ośmiomiliardową liczbę, mówiąc, że był oszołomiony ogromnym wzrostem urodzeń od czasu jego własnego.

„To naprawdę dużo” – powiedział. „Nie wiem, jak poradzi sobie z tym nasza piękna planeta”.

Dodał jednak, że populacja w jego rodzinnym kraju maleje, ponieważ młodzi ludzie emigrują, a wskaźnik urodzeń spada.

We wtorek, 15 listopada 2022 roku, światowa populacja przekroczyła właśnie 8 miliardów. Urodzona w Manili dziewczyna o imieniu Vinice Mabansag jest uważana za symboliczną ośmiomiliardową osobę na świecie. Zdjęcie: Twitter

Jednym z „siedmimiliardowych dzieci” była Sadia Sultana Oishee, urodzona w Dhace, w Bangladeszu, w 2011 roku.

Dziewczynka przybyła na świat minutę po północy i została powitana przez ekipę filmową i lokalnych urzędników. Teraz marzy o byciu lekarką, jej rodzina powiedziała BBC.

Czytaj: Nowe centrum monitoringu w Poznaniu już rozpoczęło działalność

Wydział Ludności ONZ powiedział, że populacja będzie nadal rosła w nadchodzących dziesięcioleciach, a oczekiwana długość życia wzrośnie do średnio 77,2 lat do 2050 roku.

Wzrost oczekiwanej długości życia, a także liczby osób w wieku rozrodczym oznacza, że według prognoz ONZ liczba ludności na świecie będzie nadal rosła do około 8,5 miliarda w 2030 roku, 9,7 miliarda w 2050 roku i osiągnie szczyt około 10,4 miliarda w 2080 roku.

Jednak ONZ ostrzega, że tempo wzrostu populacji zwalnia.

„Po osiągnięciu szczytu w 1960 roku, w 2020 roku liczba dramatycznie spadła do poziomu poniżej 1 procenta” – powiedziała Rachel Snow z Funduszu Ludnościowego ONZ.

„Osiągnęliśmy etap na świecie, w którym większość krajów i większość ludzi na tym świecie żyje w kraju, w którym płodność jest poniżej zastępowalności pokoleń”, czyli około 2,1 dziecka na kobietę – powiedziała.

Chociaż osiem miliardów może brzmieć przerażająco dużo, tempo wzrostu jest w rzeczywistości najwolniejsze od 1950 roku i po raz pierwszy spadło poniżej jednego procenta w 2020 roku.

Dotarcie do tego punktu z siedmiu miliardów ludzi zajęło nam również 12 lat, ponieważ współczynniki dzietności są obecnie poniżej kwoty wymaganej do utrzymania populacji w większej części świata, czyli „współczynnika zastępowalności”.