Dziewięciolatek znajduje na swoim podwórku gigantyczną dżdżownicę

0
260
Barnaby Domigan znalazł robaka, który miał około metra długości. Źródło: Twitter

Chłopiec z Christchurch odkrył na swoim podwórku olbrzymią dżdżownicę, która może mieć nawet metr długości.

Dziewięcioletni Barnaby Domigan bawił się ze swoim młodszym rodzeństwem po szkole na podwórku, kiedy zauważył coś podskakującego w oczku na podwórku. Złapał patyk, wyłowił to coś i odkrył, że była to dżdżownica o długości ponad 900 metrów, donosi Radio New Zealand (RNZ).

„Nie mogłem uwierzyć własnym oczom” – mówi Domigan RNZ, dodając, że nazwał stworzenie „Martwy Fred”, ponieważ myślał, że dżdżownica była martwa.

Jego mama, Jo, oceniła, że stworzenie miało około metra długości.

Jo powiedziała, że kiedy ona była zniesmaczona i dla niej robak był jak „najstraszniejsza rzecz z koszmarów”, jej syn Barnaby był zachwycony.

„Co za znalezisko, uważał, że było cudowne” – powiedziała.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Barnaby, który powiedział, że lubi uczyć się o „dziwnych zwierzętach”, opisał robaka jako zimnego i miękkiego.

„Był ogromny, niesamowity i trochę obrzydliwy” – powiedział.

Po tym, jak tata Chris zrobił zdjęcie Barnaby’ego z robakiem, odłożyli go z powrotem do ogrodu, chociaż nie byli pewni, czy był żywy, czy martwy.

Źródło: Twitter

Chociaż masywny robak wygląda „trochę jak stworzenie z czarnej laguny”, w rzeczywistości jest prawdopodobnie rodzimym gatunkiem dżdżownic, mówi John Marris, kurator kolekcji badawczej entomologii Uniwersytetu Lincolna w Nowej Zelandii.

„Znanych jest kilka bardzo dużych rodzimych dżdżownic – metr nie wykracza poza granice rozsądku” – mówi Marris. Mimo to, jak mówi, rzadko spotyka się gigantyczną dżdżownicę w ogrodzie. Zwykle żyją na niezakłóconych terenach, takich jak lasy. Rzadko można je znaleźć w przydomowym ogrodzie.

Czytaj: Butelkomaty w sklepach Lidl w Poznaniu

Marris powiedział, że przy 171 rodzimych gatunkach dżdżownic konieczne byłoby dokładne zbadanie, aby dokładnie zidentyfikować pojedynczy okaz.

Spośród ponad 200 gatunków dżdżownic w Nowej Zelandii największym jest rzadko spotykane stworzenie zwane Anisochaeta gigantea, które osiąga prawie półtora metra długości.

W sumie ponad 7000 gatunków dżdżownic występuje w wilgotnych glebach na wszystkich kontynentach, z wyjątkiem Antarktydy. Bezkręgowce są ważnymi rozkładaczami materii organicznej i pomagają poprawić zdrowie gleby poprzez promowanie napowietrzania i recykling składników odżywczych.

Czytaj: Ta dolina rzeki jest domem dla największych na świecie dżdżownic

Ale tytuł największego na świecie gatunku dżdżownicy należy do australijskiej dżdżownicy Gippsland (Megascolides australis), która ma około 2 metrów długości. Robak jest wymieniony jako zagrożony na Czerwonej Liście Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody (IUCN) i stoi w obliczu zagrożeń, takich jak toksyny, zakłócenia siedlisk i zmiany hydrologiczne, które mogą powodować powodzie lub wysuszenie gleby.

Jeśli chodzi o robaka znalezionego w ogrodzie Domigan, jego dokładny gatunek nie został oficjalnie potwierdzony. Po zrobieniu z nim zdjęcia odłożył z powrotem ogromnego robaka, a kiedy wrócił, żeby spojrzeć jeszcze raz, już go nie było.