Dziś Dzień Przytulania – a przytulanie to recepta na zdrowie!

0
461
Oto 11 uzasadnionych powodów, dla których warto częściej się przytulać. Zdjęcie: pl.freepik.com

Dzisiaj przypada bardzo przyjemny dzień – Dzień Przytulania. Poniżej poznamy niesamowite korzyści z tulenia się. Róbmy to jak najczęściej!

W dzisiejszym gorączkowym świecie trudno znaleźć czas na relaks. Wielu poświęca nawet swój czas na intymność, aby pracować więcej godzin. Ale intymność z innymi jest jednym z podstawowych elementów uszczęśliwiających ludzi.

Przytulanie jest jednym z najłatwiejszych sposobów doświadczania intymności, której potrzebujemy z naszymi bliskimi. Wraz z tak wieloma korzyściami jest to zdecydowanie coś, czego nie można poświęcić dla pracy i kariery. Przytulanie jest nie tylko dla kobiet, mężczyźni pragną się przytulać tak samo jak kobiety.

Jest wiele zaskakujących korzyści z przytulania, jest to dobre dla ciała i duszy.

1. Przytulanie łagodzi stres

Kiedy przytulasz się do kogoś, na kim ci zależy, Twoje ciało uwalnia hormon zwany oksytocyną, który Cię uspokaja i sprawia, że lepiej radzisz sobie ze stresem.

Oksytocyna to niesamowity naturalny hormon, który ma tak wiele korzyści dla ludzkiego organizmu.

Przytulanie może również obniżyć ciśnienie krwi i obniżyć poziom kortyzolu „hormonu stresu”, co również może pomóc i jest korzystne dla ciała.

Jeśli dużo się tulisz, masz dużo miłości w życiu.

Zdjęcie: pixabay.com

2. Przytulanie pomaga Twojemu sercu

Przytulanie jest dobre dla Twojego serca, jeśli Twoje ciśnienie krwi jest niższe, a Twój poziom stresu obniżony. Naukowcy twierdzą, że kobiety czerpią korzyści z przytulania, ale wydaje się, że dotyczy to obu płci.

Czytaj: Kiedy zostanie otwarta Panorama Racławicka we Wrocławiu?

Zdjęcie: pixabay.com

3. Przytulanie uśmierza ból

Przytulanie może dać ci coś więcej niż tylko moralne wsparcie po kontuzji. Uwalniana oksytocyna może pomóc w blokowaniu sygnałów bólowych. Oksytocyna działa tak dobrze, że lekarze próbują wymyślić, jak leczyć ludzi za pomocą laboratoryjnej formy.

Czytaj: Na tej farmie dzieci i zwierzęta wzajemnie sobie pomagają

4. Przytulanie chroni przed przeziębieniem

Uściski osób, którym ufasz, mogą ochronić Cię przed tym powszechnym wirusem, zwłaszcza jeśli jesteś w dużym stresie. A jeśli już jesteś chory, częstsze przytulanie może powstrzymać nasilenie objawów.

5. Przytulanie łączy Cię z Twoim partnerem/partnerką

Komunikacja jest ważna w związkach, ale ludzie często zapominają, jak skuteczny i znaczący może być dotyk.

Oksytocyna jest czasami nazywana „hormonem miłości” – często masz jej więcej we krwi, jeśli często przytulasz swojego partnera. Pary, które swobodnie się przytulają i całują, są zazwyczaj szczęśliwsze, zdrowsze i mniej zestresowane.

Zdjęcie: pixabay.com

6. Przytulanie sprawia, że lepiej śpisz

To kolejny przykład kiedy oksytocyna jest magicznym składnikiem, tym razem ze względu na jej działanie uspokajające. Niektórzy ludzie często budzą się, jeśli zasypiają przytuleni do siebie lub w pozycji „na łyżeczkę”. Aby dobrze spać wystarczy, że będziecie się tulić 10 minut przed snem.

7. Przytulanie pomaga nawiązać więź z noworodkiem

Rodzice, którzy przytulają się do swoich dzieci, zwłaszcza „skóra do skóry”, czują się bliżej nich i są bardziej dostrojeni do ich potrzeb. Badania pokazują, że ojcowie częściej się angażują, a mamy mogą nie odczuwać stresu ani smutku. A niemowlęta dzięki tuleniu mogą mniej płakać i lepiej spać.

Oksytocyna ma związek z porodem i karmieniem piersią. Ta substancja chemiczna nie tylko wzbudza dobre uczucia między parami; działa również na kobiety i ich dzieci. Oksytocyna pomaga rozluźnić matkę, dzięki czemu karmienie piersią może być łatwiejsze.

Zdjęcie: pixabay.com

8. Przytulanie jest dobre dla zdrowia dziecka

Przytulanie może zwiększyć poziom tlenu u niemowlęcia, uspokoić jego oddech i złagodzić sygnały bólu. Pomaga mózgowi rosnąć i zmniejsza prawdopodobieństwo infekcji i innych chorób, takich jak hipoglikemia lub hipotermia.

Czytaj: Im częściej dzieci są przytulane, tym bardziej rozwinięty jest ich mózg

9. Czy powinieneś przytulać psa?

Tuląc psa, możesz uzyskać wiele takich korzyści, jak podczas przytulania człowieka, ale Twój pies może tego nie lubić. Nie zrozum źle odpowiedzi od swojego futrzanego przyjaciela: odwrócone uszy i odwrócone oczy mogą być oznaką stresu, a nie szczęścia. Tofik prawdopodobnie wolałby zostać pogłaskany lub dostać smakołyk.

10. Przytulanie zmniejsza niepokój społeczny

Oksytocyna inspiruje do pozytywnego myślenia. Pomaga mieć optymistyczne spojrzenie na świat. Oznacza to, że kiedy przytulisz się, gdy przybędziesz na imprezę, na której znasz tylko jedną osobę, poczujesz się szczęśliwszy i bardziej towarzyski. Poczujesz się, jakbyś mógł oczarować wszystkich na imprezie. A z oksytocyną krążącą w Twoim systemie, to zrobisz!

Zdjęcie: pixabay.com

11. Przytulanie prowadzi do intymności w związku

Nawet dotyk może uwolnić dopaminę, która jest hormonem, który zwiększa pragnienie partnera. Chwila tulenia lub masażu od partnera po długim dniu może przynieść więcej, co jest korzystne dla Was obojga!

Przytulanie jest dla każdego

Przytulanie nie musi być między Tobą a Twoim partnerem. Nie musi to być nawet z inną osobą — możesz pocierać własne ramiona! Możesz także przytulić przyjaciół lub tulić się ze swoimi zwierzakami.

Jeśli nie chcesz być towarzyski lub nie masz futrzanego przyjaciela, nie bój się! Możesz wziąć ciepłą kąpiel lub skorzystać z masażu. Uczucie ciepła i połączenie przez jakiś dotyk wystarczy, aby uwolnić oksytocynę do organizmu i sprawić, że poczujesz się dobrze.

johannesfloe.com – Art to remember