Dziś obchodzimy Światowy Dzień Wody!

0
192
Co roku, 22 marca na świecie obchodzony jest Dzień Wody. (zdjęcie: pl.freepik.com)

Co roku 22 marca na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Wody. Obchodzą go również Polacy wraz z tysiącami instytucji edukacyjnych w Polsce, podnosząc świadomość globalnych wyzwań związanych z wodą.

A ponieważ woda ma wpływ na nas wszystkich, wszyscy musimy podjąć działania.

Czytaj: Życie w pobliżu wody wiąże się z lepszym zdrowiem psychicznym

Organizacja Narodów Zjednoczonych jest gospodarzem Konferencji Wodnej w dniach 22-24 marca 2023 roku, oferując społeczności międzynarodowej jedyną w swoim rodzaju okazję do połączenia sił w celu rozwiązania globalnego problemu z wodą i urządzeniami sanitarnymi. Podczas tego wydarzenia rządy i ludzie ze wszystkich warstw społeczeństwa spotkają się, aby złożyć obietnice działania.

Światowy Dzień Wody został ustanowiony rezolucją Zgromadzenia Ogólnego ONZ 22 grudnia 1992 roku i obchodzony jest corocznie 22 marca.

Został utworzony w 1992 r. podczas Konferencji Szczytu Ziemi (UNCED) w Rio de Janeiro w Brazylii, w ramach Agendy 21 w celu rozwiązania globalnego kryzysu wodnego, w wyniku którego ponad miliard ludzi nie miało dostępu do czystej wody pitnej.

Ideą obchodów jest uświadomienie wpływu właściwej gospodarki wodnej na dobrobyt gospodarczy i społeczny krajów członkowskich.

Czytaj na f7.pl – Polska podbija kosmos. Trwają testy polskiej rakiety, która poleci w kosmos

Światowy Dzień Wody 2023 ma na celu przyspieszenie zmian w celu rozwiązania kryzysu wodnego i sanitarnego.

W 2015 roku świat zobowiązał się do realizacji Celu Zrównoważonego Rozwoju (SDG) 6 w ramach Agendy 2030 – obietnicy, że do 2030 roku wszyscy będą bezpiecznie zarządzać wodą i urządzeniami sanitarnymi.

Woda ma wpływ na wszystkich, dlatego wszyscy muszą podjąć działania.

Czytaj: Niewystarczające picie wody może zwiększyć ryzyko śmierci o 20%