Co roku 22 marca na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Wody. Obchodzą go również Polacy wraz z tysiącami instytucji edukacyjnych w Polsce, podnosząc świadomość globalnych wyzwań związanych z wodą.
A ponieważ woda ma wpływ na nas wszystkich, wszyscy musimy podjąć działania.
Czytaj: Życie w pobliżu wody wiąże się z lepszym zdrowiem psychicznym
📆 22 marca obchodzimy Światowy Dzień Wody. 💦Aktualne hasło brzmi: „Przyspieszenie zmian – bądź zmianą, którą chcesz zobaczyć w świecie”.
To dobra okazja, aby przypomnieć, jak chronić wodę dla przyszłych pokoleń.
Więcej: ➡ https://t.co/QRCVBlf3b1 pic.twitter.com/wKPDpXnkel— Główny Inspektorat Sanitarny (@GIS_gov) March 22, 2023
Organizacja Narodów Zjednoczonych jest gospodarzem Konferencji Wodnej w dniach 22-24 marca 2023 roku, oferując społeczności międzynarodowej jedyną w swoim rodzaju okazję do połączenia sił w celu rozwiązania globalnego problemu z wodą i urządzeniami sanitarnymi. Podczas tego wydarzenia rządy i ludzie ze wszystkich warstw społeczeństwa spotkają się, aby złożyć obietnice działania.
Światowy Dzień Wody został ustanowiony rezolucją Zgromadzenia Ogólnego ONZ 22 grudnia 1992 roku i obchodzony jest corocznie 22 marca.
Został utworzony w 1992 r. podczas Konferencji Szczytu Ziemi (UNCED) w Rio de Janeiro w Brazylii, w ramach Agendy 21 w celu rozwiązania globalnego kryzysu wodnego, w wyniku którego ponad miliard ludzi nie miało dostępu do czystej wody pitnej.
Ideą obchodów jest uświadomienie wpływu właściwej gospodarki wodnej na dobrobyt gospodarczy i społeczny krajów członkowskich.
Czytaj na f7.pl – Polska podbija kosmos. Trwają testy polskiej rakiety, która poleci w kosmos
Światowy Dzień Wody 2023 ma na celu przyspieszenie zmian w celu rozwiązania kryzysu wodnego i sanitarnego.
W 2015 roku świat zobowiązał się do realizacji Celu Zrównoważonego Rozwoju (SDG) 6 w ramach Agendy 2030 – obietnicy, że do 2030 roku wszyscy będą bezpiecznie zarządzać wodą i urządzeniami sanitarnymi.
Woda ma wpływ na wszystkich, dlatego wszyscy muszą podjąć działania.
Czytaj: Niewystarczające picie wody może zwiększyć ryzyko śmierci o 20%