Dziś obchodzimy w Polsce Barbórkę

0
586
Barbórka, Dzień Górnika – tradycyjne święto górnicze, obchodzone w Polsce 4 grudnia.

Czwartego grudnia obchodzimy w Polsce Barbórkę.  Z tej okazji życzę wszystkim górnikom wszystkiego dobrego, szczęścia, zdrowia, spełnienia marzeń oraz bezpiecznej pracy każdego dnia.

Przy okazji święta wszystkich górników warto opisać tradycję tego górniczego święta.

Barbórka to tradycyjne święto górnicze obchodzone w Polsce 4 grudnia, w dniu Św. Barbary i Nikomedii, patronki dobrej śmierci i trudnej pracy. Poza górnikami Barbórkę obchodzą także geolodzy i inne osoby związane z poszukiwaniem paliw kopalnych.

W tradycji górniczej Barbórka rozpoczyna się poranną uroczystą mszą w kościele przy figurze Świętej Barbary. Następnie orkiestra górnicza maszeruje grając m. in. swój hymn w osiedlach zamieszkanych przez górników i ich rodziny oraz pod domami dyrekcji. Tego dnia odbywają się uroczyste akademie oraz spotkania.

Z okazji tego dnia organizowane są także różne koncerty, występy artystyczne oraz bale, w których uczestniczą całe rodziny górnicze.

Czytaj: Hymn Polski zaśpiewany po góralsku przez braci Golec – piękne wykonanie

Ciekawostką jest, że w dniach poprzedzających to święto organizowane są tzw. karczmy piwne. Odbywają się one według pewnego określonego rytuału. Uczestnicy zasiadają przy dwóch długich stołach. Karczma oficjalnie rozpoczyna się odśpiewaniem hymnu górniczego. Podczas biesiady śpiewane są pieśni i piosenki górnicze, opowiada się dowcipy.

Zasłużonych nagradza się szpadami górniczymi, wręczane są także prezenty nawiązujące w jakiś sposób do śmiesznych wydarzeń mających miejsce od ostatniej biesiady. Górnicy podczas biesiady obowiązkowo ubrani są w mundur górniczy. Za nieprawidłowo skompletowany mundur lub za źle dobrane skarpetki prezydium może ukarać delikwenta zakuciem w dyby lub wypiciem piwa z solą.

Czytaj: Wieża widokowa w Krynicy-Zdrój zachwyca turystów. Pochwał nie ma końca!