Dziś przypada 45. rocznica pierwszej pielgrzymki Papieża Jana Pawła II do Polski

0
106
„Gaude Mater Polonia” - „Raduj się Matko Polsko”❤ Pierwsza podróż apostolska Jana Pawła II do Polski. (zdjęcie: Amelka Per, x)

Z okazji 45. rocznicy pierwszej pielgrzymki Papieża Jana Pawła II do Polski, Biuro Edukacji Narodowej IPN prezentuje wyjątkową wystawę. „Gaude Mater Polonia: Jan Paweł II w Ojczyźnie 2–10 czerwca 1979” oprowadzi Cię po pięciu miastach – Warszawie, Gnieźnie, Częstochowie, Krakowie i Nowym Targu – przybliżając historyczną podróż Papieża.

Wpływ historyczny i najważniejsze wydarzenia z wystawy

Ta pierwsza pielgrzymka była wydarzeniem przemieniającym, wzmacniającym polską tożsamość narodową, wzmacniającym ruchy opozycyjne i znacząco wpływającym na powstanie „Solidarności”. Słowa Jana Pawła II zainspirowały walkę o wolność i prawa człowieka, umacniając jedność narodową i wiarę.

Wystawa żywo ukazuje pielgrzymkę, jej kontekst historyczny i następstwa społeczno-polityczne. Do najważniejszych atrakcji należy replika papamobile zbudowana z oryginalnych części i przechowywana na stałe w Papieskim Muzeum Samochodów JP2 w Kielcach.

CZYTAJ NA PL.SPORTEN.COM – Armand Duplantis szuka polskiej fanki. Ma dla niej niespodziankę!

Wyjątkowa retrospektywa

Zwiedzający będą mieli niepowtarzalną okazję powspominać lub poznać te historyczne momenty. Naoczni świadkowie mogą dzielić się swoimi wspomnieniami, zachowując je jako część zbiorowej pamięci narodu.

W Gnieźnie, Częstochowie i Krakowie na wystawie zaprezentowany zostanie dokument „Dziewięć dni, które zmieniły Polskę”, zawierający materiał z filmu „Pielgrzym” Andrzeja Trzos-Rastawieckiego z 1979 roku i komentarz Piotra Dmitrowicza, dyrektora Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego, który z wykształcenia jest historykiem.

CZYTAJ: Jak być szczęśliwym: 10 wskazówek motywacyjnych od Jana Pawła II