Dziwne formy życia żyją w jaskiniach lawy wulkanicznej na Hawajach

0
221
Dziwne formy życia żyją w wulkanicznych jaskiniach lawowych na Hawajach. Źródło: Twitter

Nic dziwnego, że ten podobny do kosmitów świat może nam pomóc dowiedzieć się, jak kiedyś kwitło życie na Marsie.

Odkryto tysiące nieznanych gatunków bakterii żyjących w nieziemskich jaskiniach lawowych na Hawajach. Tutaj, pośród dziwnie zielonkawo-fioletowych ociekających skał, naukowcy mają nadzieję uzyskać rzadki wgląd w tak zwaną „drobnoustrojową ciemną materię” i zdobyć wiedzę o tym, jak życie mogło kiedyś żyć w innym miejscu Układu Słonecznego.

Życie drobnoustrojów znalezione w dziwacznych starożytnych jaskiniach lawowych zostało niedawno zbadane w ramach nowego badania opublikowanego w czasopiśmie Frontiers in Microbiology. Naukowcy z Uniwersytetu Hawajskiego w Mānoa zebrali dziesiątki próbek genetycznych rybosomalnego RNA z aktywnych kominów geotermalnych, a także z różnych rur lawowych i jaskiń, których wiek waha się od 400 do 800 lat i dokonali interesującego odkrycia.

Źródło: Twitter

Zgodnie z oczekiwaniami, miejsca geotermalnie aktywne charakteryzowały się mniejszą różnorodnością mikrobiologiczną i mniejszą liczebnością, prawdopodobnie ze względu na surowe warunki. Jednak, ku ich zaskoczeniu, w tych bardziej ekstremalnych miejscach występują również społeczności bakterii, które wykazywały między sobą znacznie bardziej złożone interakcje.

Czytaj: Hang Son Doong – największa i najpiękniejsza jaskinia na świecie!

Jednym z najciekawszych odkryć była bakteria znana jako Chloroflexi. Naukowcy wyjaśniają, że te bakterie wydają się służyć jako organizmy „ośrodkowe”, które odgrywają integralną rolę we współzależnej sieci innych gatunków drobnoustrojów. Chloroflexi, a także inny organizm „centralny”, zwany Acidobacteria, znaleziono w prawie wszystkich lokalizacjach, co podkreśla, jak ważne muszą być dla szerszego systemu. Jednak nadal nie jest jasne, z czym tak naprawdę wiąże się ich „praca” lub rola.

„Badanie to wskazuje na możliwość, że bardziej starożytne linie bakterii, takie jak gromada Chloroflexi, mogą mieć ważne ekologiczne „zawody” lub role” – dr Rebecca D Prescott, pierwsza autorka z Centrum Kosmicznego NASA Johnsona i Uniwersytetu Hawajskiego w Manoa, powiedziała w oświadczeniu.

„Chloroflexi to niezwykle zróżnicowana grupa bakterii, pełniąca wiele różnych ról w wielu różnych środowiskach, ale nie są one dobrze zbadane, więc nie wiemy, co robią w tych społecznościach. Niektórzy naukowcy nazywają takie grupy „drobnoustrojową ciemną materią” – niewidocznymi lub niezbadanymi mikroorganizmami w przyrodzie” – powiedziała.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

„Ogólnie rzecz biorąc, badanie to pomaga zilustrować, jak ważne jest badanie drobnoustrojów we wspólnej hodowli, a nie hodowanie ich w pojedynkę (jako izolaty)” – powiedziała Prescott. „W świecie przyrody drobnoustroje nie rosną w izolacji. Zamiast tego rosną, żyją i wchodzą w interakcje z wieloma innymi mikroorganizmami w morzu sygnałów chemicznych od tych innych drobnoustrojów. To może zmienić ich ekspresję genów, wpływając na ich pracę w społeczności”.

Czytaj: Cuevas del Drach, czyli Smocze Jaskinie na Majorce

Wszystko to może mieć wpływ na poszukiwania starożytnego życia na Marsie. Systemy wulkaniczne na Hawajach są geologicznie podobne do tych na starożytnym Marsie, który miał aktywne wulkany i kominy geotermalne. Biorąc pod uwagę, że życie drobnoustrojów może rozwijać się w dziwacznym środowisku na Hawajach, nie jest wielkim skokiem stwierdzenie, że podobne organizmy mogły kiedyś żyć na Marsie.

„Dzięki tym geologicznym podobieństwom hawajskie środowiska wulkaniczne mogą zapewnić pewien wgląd w możliwość istnienia życia na Marsie w jego starożytnej przeszłości oraz w jaki sposób społeczności drobnoustrojów mogą przetrwać dzisiaj na Marsie w jaskiniach lawowych lub w przypadku wprowadzenia z Ziemi” – piszą autorzy badania w zakończeniu ich pracy.