E-papieros czy papieros – co jest zdrowsze i mniej szkodzi?

0
255
E-papierosy są tak samo szkodliwe i nie są alternatywą dla normalnego palenia. Zdjęcie: pl.freepik.com

Od kilku lat część palaczy sięga po epapierosy. Elektroniczny papieros nie wydziela dymu, ale czy mimo wszystko jest bezpieczny? Odpowiedź znajdziecie poniżej.

Przełomowe badanie wykazało, że palenie e-papierosów jest tak samo szkodliwe dla serca jak chroniczne palenie.

Nowe badania wykazały, że palenie e-papierosów powoduje takie samo ryzyko chorób serca jak palenie tradycyjnych papierosów.

Naukowcy ukończyli dwa badania; pierwszy przeprowadzono na myszach, a drugi na ludziach.

Oba badania potwierdziły, że palenie e-papierosów powoduje uszkodzenie naczyń krwionośnych, czyniąc ludzi podatnymi na choroby sercowo-naczyniowe tak samo, jak tradycyjne palenie, według Narodowego Instytutu Zdrowia.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

W swoich badaniach na ludziach naukowcy obserwowali pracę krwi 120 ochotników, w tym długoterminowych użytkowników e-papierosów, długoterminowych palaczy papierosów oraz osób niepalących.

Naukowcy zdefiniowali długoterminowych użytkowników e-papierosów jako tych, którzy palą więcej niż pięć razy w tygodniu przez ponad trzy miesiące. Natomiast za palaczy długoterminowych uznano tych, którzy wypalają więcej niż pięć papierosów dziennie.

Następnie zbadali, ile molekuł może przejść przez warstwę komórek na drugą stronę – im więcej tych cząsteczek przeniknie, tym większe jest ryzyko chorób serca.

Odkrycia, które zostały opublikowane w czasopiśmie Arteriosclerosis, Thrombosis i Vascular Biology, i wykazały, że chroniczni palacze e-papierosów i palacze tytoniu są w równym stopniu zagrożeni.

Matthew Springer, kierownik badań i profesor kardiologii na Uniwersytecie Kalifornijskim, powiedział: „W naszym badaniu na ludziach odkryliśmy, że użytkownicy e-papierosów mieli upośledzoną funkcję naczyń krwionośnych, co może narazić ich na zwiększone ryzyko chorób serca.”

Czytaj: E-papierosy nawet o 71% zwiększają ryzyko chorób serca i udaru!

„Wskazuje to, że chroniczni użytkownicy e-papierosów mogą doświadczać ryzyka chorób naczyń podobnych do chronicznych palaczy”.

Nieszkodliwe e-papierosy to mit. Zdjęcie: pl.freepik.com

W badaniu na myszach naukowcy dążyli do ustalenia, czy za uszkodzenie naczyń krwionośnych odpowiadał określony składnik dymu tytoniowego lub oparów e-papierosów.

Jednak naukowcy odkryli, że z oparów e-papierosów nie można usunąć żadnego składnika, który zmniejszyłby efekty.

„Byliśmy zaskoczeni, gdy okazało się, że nie ma ani jednego składnika, który można usunąć, aby zatrzymać szkodliwe działanie dymu lub oparów na naczynia krwionośne” – powiedział Springer.

„Dopóki w drogach oddechowych jest substancja drażniąca, funkcja naczyń krwionośnych może być zaburzona”.

Czytaj: Wrocławskie lotnisko czeka duża przebudowa za 350 mln zł

Springer dodał, że połączenie palenia tradycyjnych papierosów i e-papierosów powoduje gwałtowny wzrost uszkodzeń naczyń krwionośnych.

„Odkrycia te sugerują, że używanie tych dwóch produktów razem, tak jak wiele osób robi, może zwiększyć ich ryzyko dla zdrowia w porównaniu z używaniem ich indywidualnie” – powiedział Springer.

„Nie spodziewaliśmy się, że to zobaczymy”.

Chociaż wciąż trwają badania mające na celu zrozumienie wpływu e-papierosów na zdrowie układu sercowo-naczyniowego, doktor Springer ostrzegł: „Lubię mówić ludziom: po prostu oddychaj czystym powietrzem i unikaj używania tych produktów”.

Masowa analiza przeprowadzona przez British Medical Journal wykazała, że ​​nieprzewlekłe zachowania związane z paleniem e-papierosów są technicznie lepsze dla zdrowia niż palenie.

W podsumowaniu stwierdzono: „E-papieros pod względem nikotyny jest znacznie mniej szkodliwe niż palenie papierosów w perspektywie krótko- i średnioterminowej, ale „nie jest wolne od ryzyka” i potrzebne są bardziej długoterminowe badania efektów” – podsumowują naukowcy.