Efekt ciszy: dlaczego cisza jest tak ważna dla naszego mózgu

0
842

Naukowcy odkryli, że hałas wpływa fizycznie na mózg, przyczyniając się do zwiększonej produkcji hormonów stresu. Nawet gdy dana osoba śpi, dźwięk przenika do uszu jako sygnał elektryczny, powodując podrażnienie obszarów mózgu związanych z pamięcią i reakcjami. Głośna atmosfera powoduje pogorszenie procesów metabolicznych, zahamowanie reakcji oksydacyjnych, wywołuje podrażnienia i agresję.

Uzdrawiające moce ciszy odkryto przypadkowo, badając wpływ hałasu i muzyki na ludzi. Naukowcy dokonali zaskakującego odkrycia, gdy odkryli relaksujący i leczniczy wpływ dwuminutowych przerw ciszy na pacjentów pomiędzy badaniami.

Czytaj: Nadmiar bodźców: sprawdź, jak uspokoić mózg

Uzdrawiająca cisza

Ludzie myślą o ciszy jako braku informacji, ale w rzeczywistości mózg ją rozpoznaje i aktywnie reaguje. Naukowcy odkryli, że zaledwie dwie godziny ciszy dziennie powodują przyspieszony rozwój komórek w mózgu, które są odpowiedzialne za przywracanie zdolności poznawczych.

Mózg nieustannie przetwarza docierające do niego informacje, szczególnie dużo pracy przechodzi na część odpowiedzialną za podejmowanie decyzji, codzienne zadania i tak dalej. Będąc w ciszy dajemy mu możliwość relaksu i regeneracji.

Blue link: https://www.tbgtechco.com

Jeśli skutki hałasu wywołują stres w organizmie, cisza go łagodzi i zmniejsza stres w mózgu i ciele. Cisza wypełnia i odżywia zdolności poznawcze, wzmacnia zdolność koncentracji, zwiększa motywację i funkcjonowanie komórek mózgowych.

Ta zdolność uzdrawiania ciała została zauważona już w starożytności. Wszystkie praktyki duchowe rozpoczęły się od zakazu mówienia nowicjuszowi lub adeptowi przez pewien czas. Cisza pomagała leczyć rany psychiczne, pozwalała wnikać głęboko w siebie, równoważyć potrzeby ciała i umysłu.

A Ty lubisz ciszę?

Źródło: tutkatamka.com.ua

Czytaj: Cracow Fashion Week – wielkie święto mody w Krakowie