Ekologiczna ścieżka rowerowa na środku autostrady

0
443
Janbaz Salehi/iStock

Ta ekologiczna ścieżka rowerowa stoi na środku autostrady.

„Autostrada rowerowa” biegnąca między Taejŏn i Sedżong w Korei Południowej to widok – a raczej koncepcja – o której z pewnością wcześniej nie pomyślałeś: ciągnie się przez 32 km i nie tylko chroni rowerzystów przed słońcem, ale jednocześnie wytwarza energię.

To prawda, że ścieżka rowerowa pośrodku autostrady to nietypowa lokalizacja, zwłaszcza z trzema pasami ruchu po obu jej stronach, ale to działa.

Według Fast Company pasy tej rowerowej autostrady wytwarzają więcej niż wystarczająca ilość energii elektrycznej, aby zasilić oświetlenie autostrady i stacje ładowania pojazdów elektrycznych.

Czytaj: Ścieżka rowerowa na dachu w Utrecht

W Korei Południowej pod sufitowymi panelami słonecznymi rowerzyści korzystają z podziemnych tuneli, aby wjechać na ścieżkę rowerową i z niej wyjechać, co ogromnie zwiększa bezpieczeństwo, ponieważ rowerzyści mogą wjeżdżać i wyjeżdżać z drogi rowerowej bez udziału w zwykłym ruchu.

Po dotarciu na trasę rowerzyści są osłonięci przed ruchem drogowym z każdej strony barierkami i chociaż nie zapewnia to przyjemnych widoków na pobocze, zapewnia ochronę przed słońcem.

Poniższe wideo pokazuje podróż z Daejeon do Sejong rowerem, gdy patrzymy z powietrza:

Ta ścieżka rowerowa wykonuje swoją pracę łącząc Daejon i Sejong jak każda inna ścieżka, ale w znacznie wydajniejszy i bezpieczniejszy sposób.

Czytaj: Niesamowita ścieżka rowerowa przez wodę

Ma to jednak swoje wady, niektóre z nich to hałas na autostradzie, potencjalne problemy zdrowotne związane z wdychaniem spalin samochodowych i emisji szybko poruszających się samochodów i ciężarówek oraz możliwość uderzenia przez kierowcę w barierki w pewnym momencie.

Dlatego opinia publiczna na temat tej ścieżki rowerowej jest podzielona: niektórzy uważają, że to fantastyczny pomysł, który stanowi pierwszy krok w kierunku stworzenia podobnych ścieżek rowerowych w stylu dojazdów do pracy w przyszłości, niektórzy uważają, że pobocze drogi byłoby lepszym miejscem.

Mimo to podkreśla to potencjał naszych dróg cementowych. Na przykład, chcąc osiągnąć 1300 GW mocy energii słonecznej do 2050 roku w obliczu zanieczyszczenia, Chiny zbudowały również 1-kilometrową autostradę słoneczną w stolicy prowincji Shandong, Jinan, na południe od Pekinu, która jest w stanie produkować 1 GWh rocznie. Oznacza to, że może wytworzyć wystarczającą ilość energii, aby zasilić 800 domów, pomagając Chinom w ich wysiłkach na rzecz zmniejszenia emisji dwutlenku węgla i tworzenia czystszej energii.

johannesfloe.com – Art to remember