Firma Just BioFiber opracowała i opatentowała nowy system konstrukcji budynków. Tworzą ekologiczne bloki z konopi, które są ujemne pod względem emisji dwutlenku węgla, wykorzystując wapno i produkt uboczny z przemysłowej produkcji konopi.
Aby zrównoważyć nieuniknione emisje ze zbiorów i produkcji materiałów, konieczne jest użycie materiałów biogennych (roślinnych), które przechowują węgiel w materiale.
A beton konopny to materiał, który posiada rzadką w budownictwie zdolność do pochłaniania dwutlenku węgla.
Bloki z betonu konopnego Just Biofiber to nowy produkt wytwarzany w Albercie w Kanadzie. Bloki składają się z plastikowej ramy, wokół której odlewany i utwardzany jest beton konopny. Klocki wyglądają i zachowują się podobnie do dużych klocków LEGO, z ośmioma charakterystycznymi wypustkami na górze bloku pasującego do otworów w dolnej części bloku.
— Produkt jest zrównoważony, nie zawiera węgla i jest szybszy w użyciu niż materiały z betonu — powiedział serwisowi CBC dyrektor generalny firmy Just BioFiber, Terry Radford.
Bloki Just Biofiber zapewniają wystarczającą nośność w ramach z tworzywa sztucznego, aby stanowić ścianę konstrukcyjną budynku i oferują właściwości termiczne R-21. Do uszczelnienia każdego bloku używa się zaprawy wykonanej z wapna i lnu, a na plastikowe słupki nakłada się klej, aby połączyć bloki ze sobą.
Są trwałe, odporne na ciepło, wolne od wilgoci — i nie zawierają węgla.
Te bloki tworzą ściany, które są mocniejsze niż beton/stal, o 30% tańsze w budowie, ognioodporne, odporne na trzęsienia ziemi, termity i dźwiękochłonne. I te bloki JBF pochłaniają 1,5x swoją masę CO2 – zapewniając doskonałą, stałą sekwestrację węgla.
Czytaj: Robert Makłowicz na polu marihuany w okolicach Poznania
Radford, prezes i dyrektor generalny Just BioFiber, mówi, że jego firma znalazła sposób na połączenie betonu konopnego – drewnianego rdzenia rośliny konopnej – z wapnem i wodą, aby stworzyć element konstrukcyjny, który jego zdaniem może zmienić sposób, w jaki budujemy domy . Radford twierdzi, że produkt jest tak samo przyjazny dla środowiska, jak i dla użytkownika.
„Mój brat jest facetem, który faktycznie wynalazł ten produkt. To, co się wydarzyło, to to, że zaczął pracować z betonem konopnym i zakochał się w materiale, ponieważ ma on te wspaniałe właściwości” – powiedział Radford.
Koniecznie zajrzyj na f7.pl
Radford wyjaśnia, że razem z zespołem opracowali proces produkcyjny, dzięki któremu bloki konopne mogą być gotowe w ciągu 4 dni. Zwraca też uwagę na fakt, że cena produktu jest niższa w porównaniu do tradycyjnych materiałów budowlanych. Konopne cegły zapowiadają się bardzo obiecująco i miejmy nadzieję, szybko trafią do Europy.
„Zaletą konopi jest to, że są bardzo izolacyjne. Zatrzymują ciepło i wychwytują CO2 podczas wzrostu, w tempie cztery razy szybciej niż drzewa, więc jest to materiał ujemny pod względem emisji dwutlenku węgla. W rzeczywistości usuwamy węgiel z atmosfery i magazynujemy go wewnątrz tych materiałów budowlanych”.
Klocki LEGO w budownictwie
„Oprócz tego, że są bardziej przyjazne dla środowiska niż tradycyjne materiały budowlane, cegły przypominają gigantyczne klocki Lego i oferują doskonałe właściwości chłodzące i grzewcze” – mówi Radford.
„Zaletą nr 1 posiadania budynku z konopi jest prawdopodobnie jakość powietrza w pomieszczeniach dla mieszkańców” – powiedział.
„Bloki regulują wilgotność. Nie ma pleśni, która mogłaby się rozwijać” – powiedział.
„Zimą jest bardzo ciepło, a latem jest chłodniej — to w zasadzie idealny materiał budowlany zapewniający komfort wnętrz i jakość powietrza”.
„Działa to naprawdę dobrze w gorącym klimacie, bez potrzeby klimatyzacji, i tak samo w zimnym otoczeniu”.
„Bloki konopne firmy są również ognioodporne” – mówi Radford.
Jaki jest haczyk? Nie możesz ich używać poniżej poziomu (pod ziemią).
Czytaj: Berlińskie metro sprzedaje jadalne bilety z konopi, aby „uspokajać” podróżnych
Proces budowy
Radford mówi, że w przeszłości bloki z betonu konopnego spowalniały proces budowy, ponieważ wymagały czasu na wyschnięcie.
„Opracowaliśmy proces produkcyjny, dzięki któremu nasze bloki możemy wyprodukować w ciągu czterech dni od produkcji” – powiedział.
„Jest to znacznie szybszy proces, a kiedy dotrą na miejsce pracy, po ułożeniu ich w stos, możesz zacząć nakładać wykończenia wewnątrz i na zewnątrz” – powiedział.
„Więc jest to szybszy czas budowy — i także nie musisz też wymagać wysoko wykwalifikowanej siły roboczej, aby je zbudować”.
Jeśli chodzi o cenę, mówi Radford, cegły z betonu konopnego i wapiennego są konkurencyjne w stosunku do tradycyjnych materiałów.
Konopie
Jeśli chodzi o dostawy, Alberta jest rajem dla konopi, mówi Radford.
„Uprawia się duże ilości konopi, a rząd Alberty był dla nas pomocny” – powiedział, dodając, że łatwy dostęp do wapna sprawia, że prowincja dobrze pasuje do jego firmy.
Okazuje się, że konopie są rośliną uprawną w całym kraju, mówi.
„Liczba ta rośnie z roku na rok, ponieważ konopie stają się coraz bardziej popularne jako roślina uprawna wśród hodowców – nie tylko ze względu na błonnik, część, której używamy, ale także na ziarno i kannabinoidy” – powiedział.