Ekologiczne cegły z konopi

0
350
Nawet Bobby chce, żeby jego dom był zbudowany z biowłókna, czy pójdziesz w jego ślady? Źródło: Facebook

Firma Just BioFiber opracowała i opatentowała nowy system konstrukcji budynków. Tworzą ekologiczne bloki z konopi, które są ujemne pod względem emisji dwutlenku węgla, wykorzystując wapno i produkt uboczny z przemysłowej produkcji konopi.

Aby zrównoważyć nieuniknione emisje ze zbiorów i produkcji materiałów, konieczne jest użycie materiałów biogennych (roślinnych), które przechowują węgiel w materiale.

A beton konopny to materiał, który posiada rzadką w budownictwie zdolność do pochłaniania dwutlenku węgla.

Bloki z betonu konopnego Just Biofiber to nowy produkt wytwarzany w Albercie w Kanadzie. Bloki składają się z plastikowej ramy, wokół której odlewany i utwardzany jest beton konopny. Klocki wyglądają i zachowują się podobnie do dużych klocków LEGO, z ośmioma charakterystycznymi wypustkami na górze bloku pasującego do otworów w dolnej części bloku.

Produkt jest zrównoważony, nie zawiera węgla i jest szybszy w użyciu niż materiały z betonu — powiedział serwisowi CBC dyrektor generalny firmy Just BioFiber, Terry Radford.

Facebook

Bloki Just Biofiber zapewniają wystarczającą nośność w ramach z tworzywa sztucznego, aby stanowić ścianę konstrukcyjną budynku i oferują właściwości termiczne R-21. Do uszczelnienia każdego bloku używa się zaprawy wykonanej z wapna i lnu, a na plastikowe słupki nakłada się klej, aby połączyć bloki ze sobą.

Są trwałe, odporne na ciepło, wolne od wilgoci — i nie zawierają węgla.

Te bloki tworzą ściany, które są mocniejsze niż beton/stal, o 30% tańsze w budowie, ognioodporne, odporne na trzęsienia ziemi, termity i dźwiękochłonne. I te bloki JBF pochłaniają 1,5x swoją masę CO2 – zapewniając doskonałą, stałą sekwestrację węgla.

Czytaj: Robert Makłowicz na polu marihuany w okolicach Poznania

Facebook

Radford, prezes i dyrektor generalny Just BioFiber, mówi, że jego firma znalazła sposób na połączenie betonu konopnego – drewnianego rdzenia rośliny konopnej – z wapnem i wodą, aby stworzyć element konstrukcyjny, który jego zdaniem może zmienić sposób, w jaki budujemy domy . Radford twierdzi, że produkt jest tak samo przyjazny dla środowiska, jak i dla użytkownika.

„Mój brat jest facetem, który faktycznie wynalazł ten produkt. To, co się wydarzyło, to to, że zaczął pracować z betonem konopnym i zakochał się w materiale, ponieważ ma on te wspaniałe właściwości” – powiedział Radford.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Radford wyjaśnia, że razem z zespołem opracowali proces produkcyjny, dzięki któremu bloki konopne mogą być gotowe w ciągu 4 dni. Zwraca też uwagę na fakt, że cena produktu jest niższa w porównaniu do tradycyjnych materiałów budowlanych. Konopne cegły zapowiadają się bardzo obiecująco i miejmy nadzieję, szybko trafią do Europy.

„Zaletą konopi jest to, że są bardzo izolacyjne. Zatrzymują ciepło i wychwytują CO2 podczas wzrostu, w tempie cztery razy szybciej niż drzewa, więc jest to materiał ujemny pod względem emisji dwutlenku węgla. W rzeczywistości usuwamy węgiel z atmosfery i magazynujemy go wewnątrz tych materiałów budowlanych”.

Facebook

Klocki LEGO w budownictwie

„Oprócz tego, że są bardziej przyjazne dla środowiska niż tradycyjne materiały budowlane, cegły przypominają gigantyczne klocki Lego i oferują doskonałe właściwości chłodzące i grzewcze” – mówi Radford.

Zaletą nr 1 posiadania budynku z konopi jest prawdopodobnie jakość powietrza w pomieszczeniach dla mieszkańców” – powiedział.

Bloki regulują wilgotność. Nie ma pleśni, która mogłaby się rozwijać” – powiedział.

„Zimą jest bardzo ciepło, a latem jest chłodniej — to w zasadzie idealny materiał budowlany zapewniający komfort wnętrz i jakość powietrza”.

„Działa to naprawdę dobrze w gorącym klimacie, bez potrzeby klimatyzacji, i tak samo w zimnym otoczeniu”.

Bloki konopne firmy są również ognioodporne” – mówi Radford.

Jaki jest haczyk? Nie możesz ich używać poniżej poziomu (pod ziemią).

Czytaj: Berlińskie metro sprzedaje jadalne bilety z konopi, aby „uspokajać” podróżnych

Facebook

Proces budowy

Radford mówi, że w przeszłości bloki z betonu konopnego spowalniały proces budowy, ponieważ wymagały czasu na wyschnięcie.

„Opracowaliśmy proces produkcyjny, dzięki któremu nasze bloki możemy wyprodukować w ciągu czterech dni od produkcji” – powiedział.

„Jest to znacznie szybszy proces, a kiedy dotrą na miejsce pracy, po ułożeniu ich w stos, możesz zacząć nakładać wykończenia wewnątrz i na zewnątrz” – powiedział.

„Więc jest to szybszy czas budowy — i także nie musisz też wymagać wysoko wykwalifikowanej siły roboczej, aby je zbudować”.

Jeśli chodzi o cenę, mówi Radford, cegły z betonu konopnego i wapiennego są konkurencyjne w stosunku do tradycyjnych materiałów.

Facebook

Konopie

Jeśli chodzi o dostawy, Alberta jest rajem dla konopi, mówi Radford.

„Uprawia się duże ilości konopi, a rząd Alberty był dla nas pomocny” – powiedział, dodając, że łatwy dostęp do wapna sprawia, że prowincja dobrze pasuje do jego firmy.

Okazuje się, że konopie są rośliną uprawną w całym kraju, mówi.

„Liczba ta rośnie z roku na rok, ponieważ konopie stają się coraz bardziej popularne jako roślina uprawna wśród hodowców – nie tylko ze względu na błonnik, część, której używamy, ale także na ziarno i kannabinoidy” – powiedział.