Ekosystem Wysp Szczurów odrodził się po 11 latach

0
506
USFW

Wyspa opanowana przez szczury całkowicie odrodziła się w zaledwie 11 lat po zdziesiątkowaniu ekosystemu.

To piękne miejsce na wyspach Aleuckich, dawniej znane jako „Wyspy Szczurze”, stało się nowym przykładem tego, jak ekosystemy mogą w pełni przywrócić swój naturalny stan w ciągu niewiele ponad dziesięciu lat.

Wzdłuż zachodniego krańca archipelagu Alaski na lądzie przypadkowo zamieszkały gryzonie, co doprowadziło do powstania haniebnej nazwy „Wyspy Szczurze„. Obcy najeźdźcy zostali przypadkowo wprowadzeni na te wyspy po wrakach statków z XVIII wieku i okupacji podczas II wojny światowej.

Czytaj: Rzadkie zdjęcia z II wojny światowej

Znane jako jedne z najbardziej szkodliwych zwierząt inwazyjnych, odporne gryzonie przystosowały się i rozwijały w nowym otoczeniu, opanowując ekosystemy wyspy, zakłócając naturalny porządek ekologiczny i wypędzając rodzime gatunki.

Ale skoordynowany wysiłek na rzecz ochrony usunął szczury z wyspy Hawadax, a nowe badanie przeprowadzone przez naukowca z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego udokumentowało niezwykły powrót do zdrowia tych wysp.

„Byliśmy zaskoczeni, że poziom wyzdrowienia rozwijał się tak szybko – myśleliśmy, że może być dłuższy” – powiedziała Carolyn Kurle, profesor nadzwyczajna w Sekcji Ekologii, Zachowania i Ewolucji Wydziału Nauk Biologicznych Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego i naczelna autorka badania w opublikowanym w Scientific Reports.

Kurle, wraz z badaczami z UC Santa Cruz, przeprowadzili badania na wyspie Hawadax w 2008 r., kiedy inwazyjne gryzonie zdominowały ekosystem wyspy, stwierdzając, że szczury wywołały kaskadę zakłóceń w łańcuchu pokarmowym wyspy.

Szczury żerowały na jajach i pisklętach ptactwa lądowego, prawie wyniszczając populację lęgowych ptaków przybrzeżnych na wyspie. Zżerały pisklęta i żółwie morskie. Ich wpływ na miejscowy ekosystem okazał się przemożny.

Naukowcy szacowali, że na wyspach bez szczurów gęstość zasiedlenia przez ptactwo jest 760 razy większa.

Szczury żerowały na przybrzeżnych ptakach, takich jak te czarne ostrygojady.
Źródło: Rory Stansbury

Aby odwrócić te skutki, skoordynowana strategia ochrony mająca na celu ratowanie rodzimych gatunków na wyspie Hawadax usunęła szczury trucizną w 2008 roku i przedstawiła rzadki przypadek, w którym naukowcy byli w stanie porównać ekosystem po pięciu latach, a później znaleźli w pełni odnowiony system po 11 lat.

„Czasami trudno powiedzieć, że akcja ochronna miała jakikolwiek wpływ, ale w tym konkretnym przypadku podjęliśmy działania konserwatorskie, które były kosztowne i trudne, i faktycznie udowodniliśmy, że zadziałały” – napisała Kurle. „Ale nie spodziewaliśmy się, że będzie to tak szybko”.

Czytaj: Piękno Wysp Kanaryjskich.

Po wysiłkach na rzecz wyeliminowania szczurów, ptaki morskie wróciły i ponownie zjadają bezkręgowce przybrzeżne, co umożliwiło odbudowę i odrodzenie społeczności wodorostów.

„Kiedy ptaki wróciły, doprowadziło to do zupełnie innej struktury społeczności morskiej na tej wyspie”.

johannesfloe.com – Art to remember