Ekspert ostrzega, aby nie spędzać w toalecie dłużej niż 5 minut

0
678
Siedzisz długo w toalecie? Może się to źle dla Ciebie skończyć. Zdjęcie: pl.freepik.com

Według ekspertów, jeśli spędzasz więcej niż pięć minut siedząc w toalecie, popełniasz błąd.

Badania przeprowadzone przez Topps Tiles wskazują, że Brytyjczycy spędzają około trzech i pół godziny w toalecie każdego tygodnia, podzielone na okresy średnio około pięciu minut i od czterech do siedmiu wycieczek do łazienki dziennie.

Łazienka to jedno z niewielu miejsc, do których można się udać, aby zachować pełną prywatność i jest mało prawdopodobne, aby ludzie zadawali pytania o to, jak długo tam byłeś.

Wszyscy potrzebujemy w ciągu dnia trochę czasu dla siebie, a dla wielu osób te kilka minut siedzenia w toalecie to cenne chwile spokoju w pracowity dzień.

Zdjęcie: pl.freepik.com

Eksperci ostrzegają jednak, że spędzanie tak dużej ilości czasu w toalecie może być dla Ciebie złe, ponieważ cały ten czas w toalecie może zwiększać ryzyko hemoroidów. Czy nie cieszysz się, że zdecydowałeś się to przeczytać?

Jeśli czytasz to w toalecie i siedzisz przez około pięć minut, to już powinieneś wstawać.

Według Kliniki Mayo, długie siedzenie w toalecie lub naprawdę wysilanie się, aby coś wymusić, może powodować hemoroidy, które mogą być bardzo bolesne.

Nauka polega na tym, że całe to siedzenie i nacisk mogą wywierać nacisk na żyły wokół pośladków, co może powodować różnego rodzaju problemy zdrowotne.

Czytaj: W Norwegii otwarto najpiękniejszą toaletę publiczną na świecie

Zdjęcie: pl.freepik.com

Na szczęście wszelkie negatywne skutki powinny zniknąć po odpowiednim czasie, chociaż poważniejsze przypadki mogą wymagać zawstydzającej wizyty u lekarza.

Ryzyko powstawania hemoroidów rośnie wraz z wiekiem i jest tym bardziej prawdopodobne, im mniej ćwiczysz, dlatego warto przestrzegać zdrowego stylu życia.

Zdrowa dieta również pomaga, ponieważ dieta bogata w błonnik będzie wymagała mniej wysiłku w toalecie.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Tymczasem, jeśli jesteś w toalecie przez pięć minut lub dłużej nie dlatego, że rozmawiasz przez telefon, ale dlatego, że nic się nie dzieje, to prawdopodobnie jest to znak, aby pójść i zrobić coś innego przez chwilę i spróbować ponownie później.

Podobnego zdania jest Dr Karan Rajan (@dr.karanr), który regularnie dzieli się poradami medycznymi w Internecie. Ostatnio dodał filmik na TikToku, wyjaśniając dlaczego nie należy spędzać więcej niż 10 minut w toalecie.

Hemoroidy to guzki wewnątrz i wokół odbytu. Często ustępują samoistnie „po kilku dniach”, ale istnieje również wiele sposobów leczenia i zapobiegania im, w tym niektóre wymienione przez lekarza.

„Nie rób tego!” – tak jest zatytułowany filmik, a dr Karan mówi o trzech rzeczach, których ludzie nigdy nie powinni robić w toalecie.

Czytaj: Dlaczego powinniśmy przestać używać telefonu w toalecie

Jedną z jego najważniejszych wskazówek jest „niespędzanie życia w toalecie”, mówiąc internautom: „Staraj się nie spędzać w toalecie średnio więcej niż 10 minut. Grawitacja nie jest twoim przyjacielem.”

Źródło: TikTok/@dr.karanr

„Im dłużej korzystasz z toalety, tym dłużej krew może gromadzić się w żyłach odbytu, powodując hemoroidy”.

Inną radą, jaką dr Karan udzielił ludziom, było to, aby nie przemęczać się w łazience.

Po pokazaniu grafiki, która szczegółowo opisuje „proces powstawania” hemoroidów, dr Karan powiedział: „Ciekawostką, że każdy ma poduszki odbytu. Są one po to, aby powstrzymać nas od wypróżniania się, a także zawierają naczynia krwionośne.”

„Ale jeśli będziesz dalej męczyć się w toalecie i wysilać się, te naczynia krwionośne mogą puchnąć i powodować hemoroidy”.

Na koniec dr Karan ostrzegł również: „Nie pomijaj błonnika”.

Zdjęcie: Pixabay

„Jeśli nie masz konkretnego schorzenia, powinieneś dążyć do spożywania 2-30 g błonnika dziennie” – radzi lekarz.

Oto inne rzeczy, które możesz zrobić, aby leczyć lub zapobiegać hemoroidom: pij dużo płynów; wycieraj pośladki wilgotnym papierem toaletowym; weź paracetamol, jeśli bolą Cię hemoroidy; weź ostrożną kąpiel, aby złagodzić swędzenie i ból; użyj woreczka z lodem owiniętego w ręcznik, aby złagodzić dyskomfort; ćwicz regularnie i ogranicz alkohol i kofeinę, aby uniknąć zaparć.

Oprócz tego, że nie należy zbyt mocno się wysilać w toalecie lub spędzać zbyt dużo czasu w łazience, inne rzeczy, których należy unikać, obejmują: zbyt mocne wycieranie pośladków po oddaniu kupki, ignorowanie chęci zrobienia kupy; przyjmowanie środków przeciwbólowych zawierających kodeinę, ponieważ powodują zaparcia; i biorąc ibuprofen, jeśli Twoje hemoroidy krwawią.

Czytaj: Dlaczego powstrzymywanie się od stolca może siać spustoszenie w ciele?