Budowa elektrowni gazowej w Grudziądzu jest już na finiszu. Obecnie trwa instalacja zespołu turbin, najważniejszego elementu inwestycji. Ambitny projekt realizowany przez Energę z Grupy ORLEN ma na celu dostarczenie prądu do ponad 1 miliona gospodarstw domowych do 2025 roku.
Elektrownia gazowa Grudziądz, charakteryzująca się wysoką sprawnością i bardzo szybkim czasem rozruchu, ma stać się jednym z najnowocześniejszych tego typu obiektów w Europie. Blok parowo-gazowy (CCGT) będzie miał moc brutto 575 MW i będzie w stanie wyprodukować około 4 TWh energii rocznie.
– Instalowane obecnie turbiny gazowe i parowe oraz generator to kluczowe komponenty bloku. Ich konstrukcja zapewnia wysoką elastyczność, co jest kluczowe dla współpracy z mniej stabilnymi źródłami odnawialnymi. Pod względem czasu rozruchu blok budowany w Grudziądzu będzie osiągał jeden z najlepszych wyników na rynku – przekazali w komunikacie przedstawiciele Grupy ORLEN S.A.
CZYTAJ: To lotnisko w Polsce będzie mieć farmę fotowoltaiczną
Realizując przyjętą strategię, Grupa ORLEN dąży do posiadania do końca dekady około 4 GW mocy zainstalowanej w elektrowniach gazowych, aby móc bilansować źródła odnawialne. Obecnie w Płocku, Włocławku, na warszawskim Żeraniu i w Stalowej Woli pracują cztery bloki parowo-gazowe o łącznej mocy 2 GW. Uruchomienie elektrociepłowni Grudziądz i Ostrołęka zwiększy moc zainstalowaną do ponad 3,2 GW. W planach jest także budowa nowego bloku gazowego na warszawskich Siekierkach.
Zgodnie ze strategią Grupy, elektrownie CCGT zastąpią jednostki węglowe, z których ORLEN planuje wycofać się do 2035 roku. Energia gazowa będzie także stabilizować system oparty na odnawialnych źródłach energii (OZE).
CZYTAJ NA PL.SPORTEN.COM – Polski sędzia Szymon Marciniak będzie sędzią finału Euro 2024
Grupa ORLEN zapewnia także kompleksowe bezpieczeństwo dostaw gazu dla odbiorców krajowych, posiadając zdywersyfikowany portfel tego surowca. Zapotrzebowanie Polski na gaz ziemny pokrywane jest poprzez krajowe wydobycie ze złóż polskich i norweskich oraz zakupy od dostawców zagranicznych. W ubiegłym roku źródła te dostarczyły łącznie około 16 miliardów metrów sześciennych gazu ziemnego, pokrywając około 94% rocznego zapotrzebowania Polski.
CZYTAJ NA F7SPORT.PL – Trener reprezentacji Anglii skomentował dotarcie do finału Euro 2024