Emeryt w wieku 75 lat zdobył Everest

0
436
Zdjęcie: Photo: Christopher Burns/Unsplash

Emeryt, który zajął się wspinaczką górską w wieku 68 lat, zdobywa Everest w wieku 75 lat.

75-letni emerytowany prawnik z Chicago stał się ostatnio najstarszym Amerykaninem, który kiedykolwiek zdobył Everest, najwyższy szczyt góry na świecie. Najbardziej szalone jest to, że zaczął wspinać się dopiero 7 lat wcześniej.

Arthur Muir, mąż, ojciec trójki dzieci i dziadek sześciorga wnuków, był zafascynowany wspinaczką górską, odkąd ojciec dał mu książkę o Himalajach, gdy był dzieckiem, a fascynacja ta wzrosła dopiero, gdy Barry Bishop, legendarny alpinista i zdobywca Everest, odwiedził swoje liceum w 1964 roku.

Jednak nigdy nie spełnił swojego marzenia o podjęciu wspinaczki, dopóki przyjaciel nie przekonał go do tego siedem lat temu, ale kiedy Arthur to zrobił, nie mógł przestać.

Muir, emerytowany prawnik, zjadł zęby na wspinaczce górskiej w górach Ameryki Południowej i na Alasce, zanim w końcu podjął się ostatecznego wyzwania, o którym marzył przez całe życie.

Czytaj: Alpiniści sprzątali Mount Everest, usunęli 8,5 ton śmieci

Po rozpoczęciu tej niesamowitej podróży w wieku 68 lat, w 2019 roku Arthur Muir wyruszył na podbój Everestu, ale jego próba zakończyła się niepowodzeniem po kontuzji kostki po upadku z drabiny podczas wspinaczki. W zeszłym roku szczyt Everest został zamknięty z powodu pandemii Covid-19, ale w tym roku emeryt podjął kolejną próbę i wpisał się do podręczników historii.

„To był ten bardzo przemyślany postęp, w którym pokonywałem coraz większe góry, aż w końcu dotarłem na Mount Everest i próbowałem zobaczyć, co góra da mi w moim wieku” – powiedział Muir w wywiadzie dla TODAY.com.

„Nikt nie był tak naprawdę pewien. Zanim dotarłem na szczyt, byłem tak skoncentrowany na dotarciu tam, że tak naprawdę nie chłonąłem tego, co się działo, dopóki nie dotarłem z powrotem do naszego ostatniego obozu, obozu czwartego.

Czytaj: Ludzie stoją w kolejce na… Mount Everest.

Zdjęcie: Facebook

Najstarszą osobą, która kiedykolwiek podbiła Mount Everest, jest japoński alpinista Yuichiro Miura, któremu udało się dokonać tego wyczynu w 2013 roku, w wieku 80 lat. W wieku 75 lat Muir stał się najstarszym Amerykaninem, który to zrobił, bijąc rekord ustanowiony przez Billa Burke’a, który dokonał tego mając 72 lata, kiedy wspiął się na Everest w 2014 roku.

„Byłem bardzo zaniepokojony upewnieniem się, że mam rezerwę energii, aby móc bezpiecznie zejść na dół. Byłem po prostu zaskoczony, kiedy tam dotarłem, ale byłem zbyt zmęczony, aby wstać, moje zdjęcie ze szczytu jest takie, że siedzę” – mówi Arthur Muir.

Chociaż Muir obecnie nie ma pojęcia, jak zdobędzie to monumentalne osiągnięcie, można śmiało powiedzieć, że jeszcze nie odwiesza butów alpinistycznych. W końcu robi to dopiero od siedmiu lat.

johannesfloe.com – Art to remember