Empatia: jak odczuwać i reagować na emocje innych

0
494
Empatia to inaczej współodczuwanie, czyli umiejętność wyobrażenia sobie uczuć i emocji drugiej osoby. Zdjęcie: pl.freepik.com

Empatia pomaga patrzeć na rzeczy z perspektywy innej osoby, współczuć jej emocjom i budować silniejsze relacje — w pracy, szkole i życiu osobistym. Oto jak stać się bardziej empatycznym.

Czym jest empatia?

Empatia to umiejętność patrzenia na rzeczy z perspektywy innej osoby i odczuwania jej emocji. Postawienie się na miejscu innej osoby może skłonić Cię do działania ze współczuciem i zrobienia wszystkiego, co możesz, aby poprawić jej sytuację. W ten sposób możesz zmniejszyć cierpienie drugiej osoby, a także własne.

Wyobraź sobie, że wracasz do domu, aby dowiedzieć się, że Twój współmałżonek lub partner jest chory. Nawet gdybyś miał dobry dzień, nagle poczułbyś ich niepokój i zacząłbyś zaspokajać ich potrzeby. Jeśli przyjaciel jest zły z powodu sposobu, w jaki potraktował go szef, prawdopodobnie podzielisz jego poczucie frustracji. Może nie możesz rozwiązać jego problemu, ale możesz zrozumieć, że musi dać upust swoim emocjom.

Empatia to nie tylko trudności. Kiedy Twoje dziecko jest czymś podekscytowane, czujesz jego radość. Kiedy Twój przyjaciel śmieje się z żartu, Ty doświadczasz jego rozbawienia. Empatia pozwala ci pogłębić Twoje relacje, gdy łączysz się z myślami i uczuciami przyjaciół i bliskich, a oni łączą się z Twoimi.

Empatia może rozciągać się na osoby, których również nie znasz. Jeśli na przykład zobaczyłeś kogoś siedzącego samotnie na imprezie, możesz wczuć się w jego samotność i porozmawiać z nim. Jeśli widziałeś obrazy innych ludzi cierpiących po drugiej stronie świata, możesz być skłonny przekazać środki na złagodzenie ich cierpienia. Z drugiej strony, gdy widzisz ryczący z radości tłum w telewizji, możesz poczuć, jak podnosi się Twój nastrój. Ich radość staje się Twoją radością.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Zrozumienie różnych składników empatii

pl.freepik.com

Badacze mają tendencję do rozpoznawania co najmniej dwóch składników empatii: afektywnej i poznawczej.

Empatia afektywna (lub emocjonalna) to zdolność odczuwania tego, co czują inni. Jeśli Twój współmałżonek jest zestresowany i smutny, możesz odzwierciedlić te emocje. Jeśli przyjaciel jest wesoły i optymistyczny, możesz się uśmiechnąć, ponieważ jego szczęście wydaje się zaraźliwe.

Empatia poznawcza to umiejętność rozpoznawania i rozumienia stanu psychicznego innej osoby. Daje wgląd w perspektywę i emocje drugiej osoby. Jeśli rozpoznasz, że Twój współmałżonek jest zły, możesz przewidzieć, że Twój żart nie poprawi sytuacji. Jeśli wiesz, że Twój przyjaciel czuje się bezradny, nie zdziwi Cię jego nagły wybuch.

Te dwa elementy empatii wymagają różnych sieci neuronowych w Twoim mózgu. Tak więc możliwe jest posiadanie wysokiej empatii poznawczej, ale niskiej empatii emocjonalnej i odwrotnie.

Różnice empatii między płciami

Badania pokazują, że kobiety częściej zgłaszają uczucie smutku, gdy słyszą o cierpieniu innych. Jest to zgodne z wynikami niedawnego badania funkcjonalnego rezonansu magnetycznego (fMRI), które wykazało, że mózgi kobiet wydają się bardziej podatne na odczuwanie bólu innych ludzi. Jednak badanie nie wykazało różnic między płciami w zakresie empatii poznawczej.

Czytaj: W Krakowie otwiera się Królicza Kawiarnia

Dlaczego empatia jest tak ważna?

pl.freepik.com

Empatia ma do odegrania ważną rolę w Twoim życiu. Po pierwsze, może wzmocnić Twoje więzi z ludźmi, z którymi się kontaktujesz. Kiedy próbujesz zrozumieć innych, sprawiasz, że czują się oni wysłuchani i zrozumiani. Jest wtedy bardziej prawdopodobne, że poświęcą czas, aby wczuć się w Ciebie. To pogłębia Twój związek i promuje uczucie połączenia, którego wszyscy pragniemy.

Badania pokazują, że posiadanie silnej sieci wsparcia społecznego ma tendencję do zwiększania szczęścia danej osoby. Ponieważ empatia prowadzi do lepszych relacji, może być kluczowym elementem budowania bardziej satysfakcjonującego życia.

Empatia może również:

Motywować zachowania prospołeczne. Empatia może motywować Cię do podejmowania działań, które poprawiają życie innych. Działania te mogą obejmować wszystko, od darowizny na cele charytatywne, przez zachęcanie przyjaciela do szukania pomocy w przypadku nadużywania alkoholu, po pocieszanie kogoś uściskiem.

Kierować podejmowaniem decyzji. W sytuacjach społecznych empatia może pomóc w podjęciu decyzji o najmądrzejszym kierunku działania. Jeśli Twój współmałżonek wydaje się być zestresowany w pracy, możesz wywnioskować, że nie jest to najlepszy czas, aby prosić go o to, aby przejął jeszcze więcej obowiązków.

Zmniejszyć wypalenie. Wyniki jednego z badań sugerują, że empatia może być przydatna w zmniejszaniu wypalenia. Dzieje się tak, ponieważ empatia pozwala na bardziej efektywną komunikację i współpracę, nawet w trudnych warunkach pracy.

Pomóc rozproszyć konflikt. Jeśli na przykład kłócisz się ze swoim współpracownikiem, współodczuwanie z nim może zapobiec byciu nadmiernie krytycznym lub niepotrzebnie okrutnym. Kiedy już lepiej zrozumiesz czyjąś perspektywę, łatwiej jest przejść do zaproponowania kompromisu.

Czytaj: Ocenianie innych to nawyk, który powinniśmy zastąpić zrozumieniem i empatią

Oznaki braku empatii dla Ciebie lub bliskiej osoby

pl.freepik.com

Empatia nie jest czymś, co albo masz, albo czego nie masz. Niektórzy ludzie mają wysoki stopień empatii, podczas gdy inni mają niższą empatię.

Jeśli Twoje zdolności empatyczne znajdują się na dolnym końcu spektrum, możesz czuć się obojętny na ból innych ludzi. Na przykład, jeśli ktoś włamał się do domu przyjaciela, możesz powiedzieć lub pomyśleć: „Cóż, nie doszłoby do tego, gdybyś był bardziej ostrożny”. A może patrzysz z góry na członków rodziny, którzy borykają się z trudnościami finansowymi, i uważasz to za brak ciężkiej pracy. Możesz nawet mieć błędne przekonanie, że takie złe rzeczy nigdy ci się nie przytrafią.

Niska empatia może również prowadzić do przekonania, że ludzie wokół Ciebie są zbyt wrażliwi. Możesz być ciągle zaskoczony, że Twoi przyjaciele są urażeni Twoimi żartami. Może nie rozumiesz, jak Twoje słowa i czyny ranią Twoich bliskich. Może to prowadzić do różnego rodzaju kłótni i nieporozumień.

Czytaj: Życzliwość wymaga inteligencji: dlaczego życzliwi ludzie są mądrzejsi niż wszyscy inni

Jeśli masz niską empatię, możesz mieć brak cierpliwości w kontaktach z ludźmi, którzy są w niebezpieczeństwie. Być może Twoja rada dla innych ludzi brzmi: „Po prostu przezwycięż to”. Mimo to masz tendencję do chowania urazy i nie wybaczania ludziom błędów. Wydaje się, że nigdy nie masz czasu ani przepustowości, aby wysłuchać perspektyw innych ludzi lub zastanowić się nad ich stanami emocjonalnymi.

Rozpoznawanie braku empatii u innych

Jeśli bliskiej osobie brakuje empatii, prawdopodobnie dojdzie do burzliwych interakcji. Może być niecierpliwa i nadmiernie krytyczna, przez co poczujesz się, jakbyś chodził po skorupkach jajek.

Możesz zauważyć, że stale lekceważy Twoje problemy lub wyłącza się, gdy mówisz o swoich uczuciach. Możesz poczuć się niesłyszany lub zacząć kwestionować, czy naprawdę jesteś zbyt wrażliwy. Uświadom sobie, że brak empatii u drugiej osoby jest problemem, który tylko ona może naprawić.

Czytaj: Szkoły w Danii mają obowiązkowe zajęcia z empatii w ramach oficjalnego programu nauczania

Przyczyny braku empatii

pl.freepik.com

W niektórych okolicznościach naturalne jest odczuwanie niskiej empatii. Możesz mieć trudności z empatią wobec kogoś, kto Cię zastraszał lub źle traktował Twoich bliskich. Może to być po prostu sytuacyjny brak empatii i nie odzwierciedla tego, jak dobrze współczujesz ludziom w ogóle.

Pewne doświadczenia mogą zmniejszyć Twoją empatię. Na przykład niektóre badania wskazują, że empatia może zanikać, gdy studenci medycyny przechodzą szkolenie. Może to być spowodowane wypaleniem, ponieważ studenci medycyny zmagają się ze stresującym obciążeniem w pracy i zwiększonymi obowiązkami. Studenci medycyny mogą również używać emocjonalnego dystansu, aby chronić się przed stresem psychicznym podczas pracy lub zachować profesjonalizm w kontaktach z pacjentami.

Jednak nie jest to w żaden sposób ustalone, że doświadczenia będą miały taki efekt. Inne badania pokazują, że poziom empatii u studentów medycyny wzrasta lub pozostaje niezmieniony.

Kilka schorzeń psychicznych, zaburzeń rozwojowych i zaburzeń osobowości może wiązać się z niską empatią:

Zaburzenie osobowości borderline (BPD). BPD obejmuje silną niepewność, ekstremalne wahania emocjonalne i niestabilny obraz siebie. Osoby z BPD mogą mieć normalny poziom empatii poznawczej, ale mają trudności z empatią emocjonalną.

Narcystyczne zaburzenie osobowości (NPD). Narcystyczne osoby często wykazują skrajny egocentryzm i arogancję, a także dużą potrzebę podziwu. Niektóre badania pokazują, że osoby z NPD mogą mieć niską empatię, szczególnie empatię emocjonalną. Możliwe również, że mają pewien stopień empatii, ale niewielką motywację do działania na tych uczuciach.

Makiawelizm. Jest to cecha osobowości, która wiąże się z tendencją do manipulacji i lekceważenia moralności. Osoby z tą cechą mogą mieć niską skłonność do działania pod wpływem empatii.

Psychopatia. Psychopatia to zaburzenie charakteryzujące się bezdusznością i zachowaniami antyspołecznymi. Cechą charakterystyczną tego zaburzenia jest brak empatii emocjonalnej, ale niekoniecznie empatii poznawczej.

Czytaj: Trzymanie się za ręce jest naturalnym środkiem przeciwbólowym

Ciekawostka: Autyzm i empatia

Istnieje powszechny mit, że osobom z autyzmem brakuje empatii. Niektóre, ale nie wszystkie osoby z autyzmem mogą zmagać się z empatią poznawczą. Na przykład osoba z autyzmem może mieć problem z natychmiastowym określeniem, dlaczego inna osoba jest zdenerwowana. Mogą nawet mieć trudności z wyrażeniem odpowiedzi zgodnej z normami społecznymi. Nie należy tego mylić z brakiem empatii.

Empatia nie jest stałą cechą. Pomyśl o tym jako o mięśniu, który można rozwijać za pomocą ćwiczeń. Rozwijanie umiejętności słuchania, zwracanie uwagi na język ciała i zwiększanie inteligencji emocjonalnej może zwiększyć Twoją zdolność do empatii z innymi. Pomocne może być również uwzględnienie własnej wrażliwości i odkrywanie nowych perspektyw.

pl.freepik.com

Pierwsza wskazówka dotycząca budowania empatii: Ćwicz umiejętności słuchania

Nie możesz postawić się na miejscu innej osoby, jeśli nie chcesz usłyszeć, co ma do powiedzenia. Dlatego umiejętności słuchania są istotną częścią budowania empatii. Musisz wyjść poza udawanie, że słuchasz. Staraj się słuchać tak uważnie, aby zrozumieć sytuację, poglądy i emocje danej osoby.

Zidentyfikuj i usuń bariery w słuchaniu. Jeśli jesteś zestresowany, będzie ci trudniej skupić się na drugiej osobie. Rozważ zajęcie się stresorem — czy to zbliżający się termin, czy ból zęba — przed kontynuowaniem rozmowy. Wielozadaniowość to kolejna powszechna bariera aktywnego słuchania. Odłóż telefon i przestań robić wszystko, co robisz, aby poświęcić drugiej osobie niepodzielną uwagę. Jest to szczególnie ważne podczas sporów lub poruszania drażliwych lub złożonych tematów.

Nie przerywaj. Kiedy przerywasz ludziom, nie tylko przerywasz ich tok myślenia, ale także ryzykujesz niezrozumienie tego, co próbowali powiedzieć. Ponadto, jeśli formułujesz następne zdanie, gdy druga osoba nadal mówi, nie słuchasz całkowicie.

Wstrzymaj się z osądem. Jeśli wiesz, że się z kimś nie zgadzasz, możesz zauważyć, że mentalnie dyskredytujesz jego słowa, gdy mówi. Ale najlepiej słuchać z otwartym umysłem. Nie krytykuj od razu ani nie przypisuj winy podczas rozmowy. Podejmij prawdziwy wysiłek, aby zrozumieć, skąd pochodzą.

Niech druga osoba wie, że słuchasz. Wskazówki niewerbalne, takie jak utrzymywanie kontaktu wzrokowego, kiwanie głową i wskazówki werbalne, takie jak szybkie „aha”, niech druga osoba wie, że ma Twoją uwagę. Zasadniczo zapraszasz ją do kontynuowania. Jeśli wydajesz się, że śnisz na jawie lub myślisz o czymś innym, mówca może to uznać za znak, że Cię to nie obchodzi.

Zadaj dodatkowe pytania, jeśli nie jesteś pewny, czy dobrze zrozumiałeś. Jeśli uważasz, że mogłeś coś przesłyszeć lub źle zrozumieć, zadaj kilka dodatkowych pytań. Osoba ta może następnie wyjaśnić swój punkt, jeśli to konieczne.

pl.freepik.com

Wskazówka 2: Naucz się czytać mowę ciała

Słuchanie to nie tylko otrzymywanie komunikatów werbalnych. Ludzie przekazują również informacje o swoim stanie emocjonalnym poprzez niewerbalne sygnały cielesne. Umiejętność czytania mowy ciała jest przydatna w różnych sytuacjach społecznych.

Być może masz przyjaciela, który często mówi: „U mnie wszystko w porządku”, ale po jego ponurym wyrazie twarzy możesz rozpoznać, że coś jest nie tak. A może możesz ocenić zainteresowanie randki z Tobą na podstawie poziomu kontaktu wzrokowego.

Ludzie często przekazują wiadomości poprzez:

  • Wyraz twarzy. Zmarszczki, uśmiechy, niepewne uśmiechy i inne wyrazy twarzy mogą oddawać nastrój.
  • Kontakt wzrokowy. Oczy osoby mogą być skierowane na to, na czym się skupiają. Szerokie oczy mogą wyrażać podekscytowanie. Opadające powieki mogą sugerować, że osoba jest zmęczona lub spokojna.
  • Głos. Ton głosu danej osoby może ci powiedzieć, czy żartuje, czy mówi poważnie. Szybkość, z jaką rozmawia, może wyrażać pewność siebie lub nerwowość.
  • Postawa. Sztywne, napięte ramiona mogą wskazywać na lęk. Zrelaksowane ramiona i zgarbiona postawa mogą oznaczać, że dana osoba jest zrelaksowana lub znudzona.
  • Gesty. Brak gestów rąk może wskazywać na nieśmiałość lub dyskomfort. Ktoś, kto czuje się zrelaksowany i przyjazny, może bardziej używać rąk. Szybkość i intensywność gestów może również wyrażać agresję lub podekscytowanie.

Odczytywanie mowy ciała może być trudne. Nie każdy używa dokładnie tych samych wskazówek niewerbalnych. A niektóre wskazówki mogą oznaczać wiele rzeczy. Na przykład, czy osoba stuka palcem w stół, ponieważ czuje się niecierpliwa, albo dlatego, że cieszy się piosenką graną w tle? Oto, co należy wziąć pod uwagę, próbując zrozumieć czyjś język ciała:

Szukaj spójności. Wskazówki niewerbalne powinny pasować do tego, co mówi druga osoba. Jeśli Twój współmałżonek mówi, że jest niespokojny, jego wiercenie się lub zmarszczenie brwi może wzmocnić tę wiadomość. W sytuacjach, w których mowa ciała nie pasuje do tego, co zostało powiedziane, być może będziesz musiał włożyć więcej wysiłku, aby zrozumieć, jak czuje się druga osoba.

Nie wczytuj się zbytnio w poszczególne wskazówki. Jeśli zbytnio skupisz się na jednej wskazówce, prawdopodobnie źle zrozumiesz drugą osobę. Na przykład to, że dana osoba odwraca wzrok, nie oznacza, że jest bezinteresowna. Może po prostu zbiera myśli. Czytając mowę ciała, spójrz na wiele wskazówek, aby uzyskać pełniejsze zrozumienie.

Świadomość własnej mowy ciała

Pamiętaj, że Twoje niewerbalne sygnały przekazują również wiadomości ludziom wokół Ciebie. Jeśli siedzisz z założonymi rękami i odwracasz wzrok od drugiej osoby, może to uznać za znak, że nie chcesz rozmawiać.

Jeśli chcesz zachęcić tę osobę do zaangażowania się z Tobą, używaj pozytywnych wskazówek, takich jak delikatny uśmiech i zrelaksowany kontakt wzrokowy, aby emanować ciepłem. Nauka sposobów radzenia sobie ze stresem może pomóc w uniknięciu nieświadomych negatywnych sygnałów, takich jak marszczenie brwi i trzymanie sztywnej postawy.

pl.freepik.com

Wskazówka 3: Wykorzystaj swoją słabość

Bycie empatycznym wymaga, abyś stał się wrażliwy. Kiedy chowasz się za aurą obojętności, utrudniasz innym ludziom zaufanie lub zrozumienie Ciebie. Powstrzymujesz się również od odczuwania i rozumienia pełnego zakresu emocji innych ludzi. Oto kilka wskazówek dotyczących otwierania się:

Zmień sposób myślenia o podatności na zagrożenia. Może nauczono Cię, że to oznaka słabości. Otwarcie się na innych — ufanie, że słuchają i akceptują Ciebie i Twoje wady — wymaga odwagi.

Mów głośniej. Powiedz swoim bliskim, jak naprawdę się czujesz. Wymaga to zastanowienia się nad własnym stanem emocjonalnym, a także praktyki otwartości wobec innych. Przygotuj się na akceptowanie i komunikowanie intensywnych emocji, w tym wstydu, zazdrości i żalu. Im więcej mówisz o emocjach, tym wygodniej się poczujesz. Zauważysz również, że inni ludzie chętniej się przed Tobą otworzą.

Powiedz, czego potrzebujesz. Wyrób sobie nawyk wyrażania swoich potrzeb. Potrzebujesz kogoś, komu możesz dać upust? A może potrzebujesz pomocy fizycznej z czymś? Mówienie o swoich potrzebach jest zdrowsze niż cierpienie w milczeniu. Nie tylko ułatwia to życie, ale także sprawia, że bliscy czują się zaufani i potrzebni.

Zrelaksuj się. Jeśli trudno Ci mówić o swoich emocjach lub wyrażać swoje potrzeby, po prostu zrób wszystko krok po kroku. Może możesz powiedzieć swojemu przyjacielowi o czymś, co Cię frustrowało w dniu pracy. Możesz także opowiedzieć mu o tych momentach dnia, które sprawiły, że poczułeś się podekscytowany i radosny. Albo zacznij od małej prośby do swojego partnera: „Czy możemy iść razem na spacer dziś wieczorem? Chodzenie pomaga mi czuć się mniej zestresowanym”.

Nie skupiaj się zbytnio nad swoją reputacją lub perfekcją. Jeśli zbytnio koncentrujesz się na tym, jak postrzegają Cię inni ludzie, możesz wahać się przed pojawieniem się. Może czujesz, że musisz postawić fasadę, aby wyglądać na silnego. Spróbuj porzucić ten pomysł i zacznij akceptować swoje niedoskonałości. Bycie uczciwym zbliży Cię do ludzi, którzy są dla Ciebie ważni.

pl.freepik.com

Wskazówka 4: Popraw inteligencję emocjonalną

Inteligencja emocjonalna (czasami nazywana ilorazem emocjonalnym lub EQ) to Twoja zdolność do identyfikowania emocji i wykorzystywania ich w sposób poprawiający Twoje życie. Na przykład ktoś z wysokim EQ wie, jak złagodzić własny stres, a także zmniejszyć eskalację kłótni. EQ zwiększa również Twoją zdolność do empatii z innymi, ponieważ obejmuje rozpoznawanie i rozumienie ich emocji.

Inteligencja emocjonalna jest często definiowana przez cztery atrybuty: samozarządzanie, samoświadomość, świadomość społeczna i zarządzanie relacjami. Oto wskazówki dotyczące budowania każdej z tych rzeczy:

Popraw samozarządzanie, ucząc się sposobów radzenia sobie ze stresem. Stres może utrudnić ci bycie obecnym, osłabiając Twoją zdolność oceny emocji i sytuacji społecznych. Tak więc nauka kilku strategii łagodzenia stresu jest ważnym krokiem w poprawie Twojego EQ. Ćwicz techniki relaksacyjne, takie jak głębokie oddychanie, aby zachować spokój w tej chwili. Inne praktyki, w tym ćwiczenia i medytacja, to czynności, które możesz podejmować każdego dnia, aby zmniejszyć ogólny stres.

Zwiększ samoświadomość dzięki praktykom uważności. Uważność polega na skupieniu się na chwili obecnej, ale powstrzymywaniu się od osądzania. Możesz tego użyć, aby połączyć się i zaakceptować wszelkie emocje, które obecnie odczuwasz. Czy jesteś zdenerwowany? Czy jesteś niespokojny? Zamiast określać te emocje jako „złe” lub „negatywne”, rozbudź swoją ciekawość. Co je spowodowało? Czy wpływają na Twoje interakcje z innymi? Oprócz zwiększenia samoświadomości, praktyka ta może poprawić Twoją zdolność do przetwarzania emocji i poprawić samopoczucie emocjonalne.

Zwiększ świadomość społeczną, skupiając się na innych ludziach. Uważność może ci również pomóc w tym zadaniu. Staraj się być obecny z kimkolwiek, z kim wchodzisz w interakcję. Jaka jest jej mowa ciała? Czy jest jakiś temat, do którego wraca? Połącz tę świadomość społeczną ze swoją samoświadomością. Czy osoba mówi lub robi coś, co wzbudza Twoje emocje? Może jej język ciała uspokaja. A może mówi coś, co Cię niepokoi?

Wykorzystaj umiejętności rozwiązywania konfliktów do zarządzania relacjami. Nawet gdy kontaktujesz się ze swoim najlepszym przyjacielem lub najbliższym członkiem rodziny, z pewnością pojawią się nieporozumienia. Możesz mieć różne opinie na temat polityki. A może Twoje plany na wspólne wakacje nie zagrają. Może jedno z Was przypadkowo obraża drugiego. Wiedza o tym, jak brać udział w bitwach, iść na kompromis i praktykować przebaczenie, może pomóc ci poradzić sobie z tymi nieuniknionymi konfliktami.

pl.freepik.com

Wskazówka 5: Poznaj nowe perspektywy

Ludzie są bardziej skłonni do empatii w stosunku do osób do nich podobnych. Możesz czuć się bardziej skłonny do empatii i pomocy komuś, kto wygląda jak Ty, zachowuje się jak Ty, podziela Twoje cele lub doświadcza podobnych trudności. Niestety, może to prowadzić do tendencyjności empatii, jeśli chodzi o różnice w czynnikach takich jak rasa, religia lub kultura. Oto kilka sposobów, aby temu przeciwdziałać.

Aktywnie wystawiaj się na nowe perspektywy. Jeśli jesteś ateistą, weź udział w ceremonii religijnej. Jeśli jesteś politycznie konserwatywny, słuchaj podcastów prezentujących liberalną perspektywę. Jeśli jesteś przyzwyczajony do życia w mieście, spędź trochę czasu w społecznościach wiejskich. Szukaj wspólnej płaszczyzny, ale także uznaj różnice. Niekoniecznie musisz zgadzać się z każdą napotkaną perspektywą. Jednak poświęcenie czasu na proste słuchanie z otwartym umysłem może pomóc ci zobaczyć człowieczeństwo w ludziach z różnych środowisk lub poglądów.

Ciesz się fikcją. Nawet angażowanie się w perspektywę fikcyjnych postaci może zwiększyć Twoją empatię. Czytając powieść, starasz się zrozumieć motywy, cele i stany emocjonalne postaci. Innymi słowy, ćwiczysz swoją zdolność do empatii. To samo dzieje się za każdym razem, gdy oglądasz program telewizyjny lub film oparty na postaciach. Rozważ skorzystanie z powieści, filmów i innych dzieł sztuki stworzonych przez ludzi z różnych kręgów kulturowych. Na przykład, jeśli jesteś biały, czytaj więcej książek autorów latynoskich.

Bądź gotów zakwestionować swoje założenia. Kiedy będziesz kontaktować się z ludźmi z różnych środowisk, prawdopodobnie odkryjesz, że wiele z Twoich wcześniejszych wyobrażeń na ich temat było niedokładnych. Przyznanie się do błędu jest w porządku. Sformułuj to jako doświadczenie edukacyjne. Możesz także zacząć kwestionować swoje założenia w codziennych sytuacjach. Być może Twój przyjaciel ma dobry powód, by się spóźniać. Może ten taksówkarz był niegrzeczny, ponieważ był pod silnym stresem. Przećwicz używanie „co-jeśli” do rozważenia innych perspektyw.

To prawda, że budowanie empatii to sposób na poszerzenie kręgu społecznego i zwiększenie szczęścia. Ale nie zapominaj o korzyściach, jakie ma również dla ludzi, z którymi się spotykasz. Empatia może mieć efekt domina. Kiedy poświęcasz czas, aby naprawdę słuchać innych, zapewniasz im pewien poziom emocjonalnego komfortu. Możliwe, że ułatwiasz im zaufanie, pocieszanie i empatię jeszcze większej liczby osób.