Entoloma hochstetteri to piękny, niebieski grzyb

0
703
Całkowicie niebieski grzyb z Nowej Zelandii. Zdjęcie: Twitter

Stwierdzenie, że ten gatunek grzyba jest atrakcyjny, to mało powiedziane. Jest po prostu oszałamiający! Ten średniej wielkości grzyb jest bardzo ceniony w rodzimej Nowej Zelandii, gdzie rośnie w siedliskach leśnych.

Entoloma hochstetteri, określany również jako niebieski pinkgill, to błękitny gatunek grzyba, który pochodzi z Nowej Zelandii.

Nazwa hochstetteri nawiązuje do niemiecko-austriackiego geologa i przyrodnika Ferdinanda von Hochstetter, od którego pochodzi nazwa.

Mały grzyb ma charakterystyczny całkowicie niebieski kolor. Nie jest zaskoczeniem, że Entoloma hochstetteri występuje również na nowozelandzkim banknocie pięćdziesięciodolarowym i jest to jedyny banknot na świecie, na którym widnieje grzyb.

Twitter

Warto jednak przyjrzeć się też innym banknotom Nowej Zelandii, aby przekonać się, że kilka ptaków, owadów, roślin oraz naturalnych krajobrazów leśnych i górskich stało się sławnymi symbolami hrabstwa. Pokazuje to, że wiele osób tu mieszkających ceni swoje naturalne środowisko.

Czytaj: Premier Nowej Zelandii zobowiązuje się do osiągnięcia 100% energii odnawialnej w całym kraju do 2030 r.

Niebieski jest rzadko spotykanym kolorem w siedliskach lądowych. Niebieski kolor występuje u niektórych motyli i ptaków, ale w tej chwili tylko jeden znany nam gatunek zwierząt wytwarza niebieski pigment.

Nessaea aglaura to motyl, który wyewoluował w skrzydłach niebieski pigment.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Nessaea aglaura to jedyny organizm w królestwie zwierząt syntetyzujący niebieski pigment.

Entoloma hochstetteri to rodzaj grzyba zwanego saprobą, co oznacza, że ​​żyje i czerpie całe pożywienie z już martwego i rozkładającego się materiału organicznego.

E. hochstetteri był sporadycznie znajdowany w Indiach, ale jest powszechnie spotykany wśród mchów w lasach liściastych południowo-bukowych (Northofagus) i iglastych w Nowej Zelandii.

Chociaż wielu członków rodzaju Entoloma jest trujących, toksyczność tego gatunku jest nieznana.

Pomimo wątpliwej jadalności, jest jednym z najbardziej niesamowitych grzybów, wyłącznie ze względu na niesamowity kolor. Tak więc, jeśli kiedykolwiek będziesz wędrować po buszu Nowej Zelandii, zwłaszcza po zachodnim wybrzeżu, miej oko na ten grzyb, chociaż przegapienie go jest z pewnością trudniejsze niż jego zauważenie.

Czytaj: Nowa Zelandia zatwierdza największy rozkwit w historii Parku Narodowego. Powiększyli granice tysiące razy.

Twitter
Twitter
Twitter