Escamol – meksykański kawior owadów

0
542
Zdjęcie: CVmontuy/Wikimedia Commons

Escamol to starożytne danie przyrządzane z jadalnych larw i poczwarek dwóch gatunków mrówek, znane z orzechowo-maślanego smaku. Jest spożywane w Meksyku od czasów Azteków.

Powszechnie znany jako „kawior meksykański”, ze względu na podobieństwo do ikry rybnej, escamol składa się z larw i poczwarek mrówek należących do Liometopum apiculatum i L. occidentale, dwóch gatunków występujących na półsuchych obszarach Meksyku i południowych Stanów Zjednoczonych.

Początki tego dania sięgają setek lat wstecz, do czasów Azteków, kiedy spożycie owadów jako pożywienia było bardzo powszechne.

Escamol był uważany za przysmak przez Azteków, którzy sprzedawali go z koczowniczymi plemionami, takimi jak Otomis, ponieważ był trudny do zdobycia. Jego cena w meksykańskich restauracjach sugeruje, że escamol zachował swój status przysmaku również w czasach współczesnych.

Czytaj: Magiczne miasteczka, czyli Meksyk jakiego nie znacie

Ten kawior owadów jest zbierany z gniazd mrówek, które zwykle można znaleźć w skałach lub pod ziemią, kilka metrów od źródła pożywienia, które składa się z różnych gatunków kaktusów i drzew, takich jak drzewa pieprzowe, dęby lub agawy.

Escamol można znaleźć tylko przez 10-12 tygodni od lutego do kwietnia, i chociaż pogoda ma duży wpływ na dostępność tego przysmaku, mrówki zwykle składają jaja trzy do pięciu razy w ciągu sezonu.

Zdjęcie: Instagram

Po zlokalizowaniu gniazda zbieracze escamolu poszukują beleczek (struktury, w której osadzają się dojrzałe mrówki i opiekują się jajami), i zbiera się tylko do 70% escamolu.

Niestety nie wszyscy zbieracze wiedzą, jak prawidłowo zbierać jaja, co doprowadziło do zniszczenia całych kolonii mrówek lub przeniesienia ich gniazd w niedostępne obszary.

Czytaj: Linie lotnicze doniosły o UFO podczas lotu nad Nowym Meksykiem

Zdjęcie: Instagram

Kawior owadów jest myty i najczęściej przygotowywany według tradycyjnej receptury, wraz z zielonym chili, drobno posiekaną cebulą i liśćmi epazotu. Są lekko gotowane przez około 5 minut lub do momentu, gdy staną się białe i podawane w tacos lub tortillach kukurydzianych. Podobno mają maślany i lekko orzechowy smak, i mają konsystencję podobną do twarogu.

Zdjęcie: Instagram

Według Slow Food Foundation cena escamolu na rynkach meksykańskich waha się od 35 do 100 dolarów, ale danie z escamolu w wysokiej klasy restauracji może być jeszcze droższe.

Jeśli szukasz bardziej nietypowych rodzajów kawioru, sprawdź kawior ślimaka i drogi kawior cytrusowy.

johannesfloe.com – Art to remember