Europa wkracza w trzecią falę Covid

0
411
Trzecia fala COVID-19. Więcej zakażonych w szpitalach. Zdjęcie: pl.freepik.com

Europa wkracza w trzecią falę Covid: Niemcy odnotowują największy wzrost liczby przypadków od dwóch miesięcy.

Niemcy zgłosiły największy wzrost zachorowań na Covid-19 od dwóch miesięcy, kiedy Europa wkracza w trzecią falę pandemii.

Według danych Instytutu Roberta Kocha liczba potwierdzonych przypadków wzrosła o 17 504 do 2 612 268, co jest największym dziennym wzrostem od 22 stycznia. Liczba ofiar śmiertelnych również wzrosła o 227, osiągając łącznie 74 132.

Liczba nowych przypadków na 100 000 osób w ciągu siedmiu dni wzrosła do 90, w porównaniu do 86 dzień wcześniej.

Jurgen Windeler, szef Instytutu Jakości i Efektywności Opieki Zdrowotnej (IQWIG), powiedział, że liczba ta jest „wysoce problematyczna”.

Nastąpiło to po tym, jak Angela Merkel i urzędnicy rządowi zgodzili się na stopniowe złagodzenie ograniczeń na początku tego miesiąca.

Ponownie spotkają się 22 marca.

Twitter

Christian Drosten, czołowy wirusolog w berlińskim szpitalu Charité, ostrzegł, że sytuacja w Niemczech „nie jest teraz dobra”.

Ostrzegł, że „sytuacja może się drastycznie pogorszyć”, ponieważ liczba przypadków może być tak duża, jak w okresie Bożego Narodzenia.

Eksperci ostrzegają, że kilka krajów członkowskich UE jest na początku trzeciej fali pandemii.

W piątek Włochy odnotowały ponad 27 000 nowych przypadków i 380 zgonów.

Włochy. Źródło: Twitter

Premier Włoch Mario Draghi powiedział: „Ponad rok po rozpoczęciu stanu zagrożenia zdrowia niestety mamy do czynienia z nową falą infekcji.

Minister zdrowia Roberto Speranza stwierdził, że ponad połowa nowych infekcji była spowodowana wariantem brytyjskim.

Powiedział: „Sytuacja nie jest prosta.

Przypadki koronawirusa na całym świecie. (Zdjęcie: Express)

„Wersja brytyjska rozprzestrzenia się o 35 do 40 procent szybciej i stanowi 54 procent wszystkich przypadków.

„Odmiana południowoafrykańska jest również obecna, zwłaszcza w rejonie Bolzano, a brazylijska głównie w środkowych Włoszech”.

Polska ogłosiła również trzytygodniową częściową blokadę, która rozpocznie się w ten weekend i nastąpi całkowite zamknięcie szkół, centrów handlowych i siłowni.

Adam Niedzielski, polski minister zdrowia, również stwierdził, że za większość nowych zakażeń odpowiada wariant brytyjski.

Czwartkowa liczba nowych zakażeń to drugi najwyższy dzienny bilans od początku epidemii w Polsce. Więcej odnotowano tylko 7 listopada 2020 roku, gdy raport Ministerstwa Zdrowia mówił o 27 875 infekcjach. Resort zdrowia poinformował w czwartek także o śmierci 356 zakażonych osób.

Od początku epidemii w Polsce potwierdzono 1 984 248 zakażeń, a 48 388 osób zmarło.

Kilka krajów UE wstrzymało korzystanie z AstraZeneca. Źródło: Twitter

Francuski premier Jean Castex powiedział, że nadszedł czas na więcej restrykcji w regionie paryskim, ponieważ kraj wchodzi w trzecią falę.

We wtorek władze służby zdrowia zgłosiły 29 975 przypadków, co stanowi wzrost o 4,5 procent w porównaniu z tygodniem poprzednim, co oznacza największy wzrost z tygodnia na tydzień od półtora miesiąca.

Pan Castex powiedział BFM TV: „Wydaje mi się, że nadszedł czas, aby rozważyć nowe środki w większym regionie Paryża.

„Nie ma powodu, dla którego nie mielibyśmy robić w jednym regionie tego, co robimy w innym”.

Czytaj: Z Wrocławia polecimy do Olsztyna!

Europejski dyrektor WHO, Hans Kluge. Źródło: Twitter

Dzieje się tak po tym, jak Niemcy, Francja, Włochy i Hiszpania, a także Portugalia, Słowenia, Cypr, Holandia, Irlandia, Dania, Szwecja, Rumunia, Łotwa, Austria, Litwa, Luksemburg i Bułgaria zaprzestały stosowania szczepionki AstraZeneca.

Czytaj: Hiszpania, Niemcy, Francja i Włochy wstrzymują wdrażanie szczepionki AstraZeneca

Dziś europejski dyrektor Światowej Organizacji Zdrowia, Hans Kluge, wezwał kraje UE do dalszego stosowania szczepionki.

Powiedział: „Na razie nie wiemy, czy niektóre lub wszystkie warunki zostały spowodowane przez szczepionkę, czy przez inne przypadkowe czynniki.

„Jednak w tym momencie korzyści ze szczepionki AstraZeneca znacznie przewyższają ryzyko, a jej stosowanie powinno być kontynuowane, aby ratować życie”.

johannesfloe.com – Art to remember