Fajka indyjska: jak roślina oszukuje grzyby

0
950
Fajka indyjska. Zdjęcie: Twitter

Co to jest fajka indyjska? Ta fascynująca roślina (Monotropa uniflora) jest zdecydowanie jednym z dziwnych cudów natury. Ponieważ nie zawiera chlorofilu i nie zależy od fotosyntezy, ta upiorna biała roślina może rosnąć w najciemniejszych lasach.

Wiele osób nazywa tę dziwną roślinę grzybem indyjskim, ale to wcale nie jest grzyb – po prostu tak wygląda. W rzeczywistości jest to roślina kwitnąca i wierzcie lub nie, należy do rodziny borówek. W Polsce mówimy na nią korzeniówka pospolita.

Fajka indyjska – informacje

Każda fajka indyjska składa się z jednej łodygi o średnicy od 7,5 do 23 cm. Chociaż możesz zauważyć małe łuski, liście nie są wymagane, ponieważ roślina nie foto-syntetyzuje.

Biały lub różowawo-biały kwiat w kształcie dzwonu, który pojawia się między późną wiosną a jesienią, jest zapylany przez małe trzmiele. Gdy kwiat zostanie zapylony, „dzwon” tworzy torebkę z nasionami, która ostatecznie wypuszcza małe nasiona na wiatr.

Z oczywistych względów fajka indyjska jest również nazywana „rośliną-widmo” – lub czasem „fajką-widmo”. Chociaż nie ma indyjskiego grzyba fajkowego, indyjska fajka jest rośliną pasożytniczą, która przetrwa pożyczanie składników odżywczych z niektórych grzybów, drzew i rozkładającej się materii roślinnej. Ten skomplikowany, korzystny dla obu stron proces pozwala roślinie przetrwać.

Zdjęcie: Twitter

Gdzie rośnie fajka indyjska?

Fajka indyjska występuje w ciemnym, zacienionym lesie z bogatą, wilgotną glebą i dużą ilością rozkładających się liści i innych roślin. Występuje powszechnie w pobliżu martwych pniaków. Fajka indyjska często występuje również w pobliżu buków, które również preferują wilgotną, chłodną glebę.

Roślina rośnie w większości umiarkowanych regionów Stanów Zjednoczonych, a także w północnych częściach Ameryki Południowej.

Czytaj: Multimedialna wystawa na Stadionie Wrocław

Zdjęcie: Twitter

Zastosowanie fajki indyjskiej

Fajka indyjska odgrywa ważną rolę w ekosystemie, więc proszę jej nie wyrywać, jeśli ją zobaczysz w lesie. (Szybko zmieni kolor na czarny, więc naprawdę nie ma sensu).

Roślina mogła kiedyś mieć właściwości lecznicze. Rdzenni Amerykanie używali jej do leczenia infekcji oczu i innych dolegliwości.

Podobno indyjska fajka jest jadalna i smakuje jak szparagi. Jednak jedzenie tej rośliny nie jest zalecane, ponieważ może być lekko toksyczna.

Czytaj: Rzadka czarna pantera pokazuje swoje piękno w indyjskiej dżungli

Zdjęcie: Twitter

johannesfloe.com – Art to remember