Fikaj z Koziołkiem Matołkiem. Wyjątkowa wystawa w Muzeum Karykatury

0
264
Fikaj z Koziołkiem Matołkiem - wystawa w Muzeum Karykatury. Zdjęcie: Facebook

Z okazji 90. urodzin Koziołka Matołka Muzeum Karykatury w Warszawie organizuje pierwszą w historii wystawę dla dzieci pt. „Skacz z Koziołkiem Matołkiem”. Wystawę można oglądać do 19 marca 2023 roku.

Koziołek Matołek to fikcyjna postać jednego z pierwszych i najsłynniejszych polskich komiksów z 1933 roku. Stał się kultowym klasykiem, popularnym od momentu powstania do dziś i na stałe wpisującym się w kanon polskiej literatury dziecięcej.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Jako biała koza w czerwonych spodniach (barwach Polski) jest symbolem patriotyzmu. Koziołek Matołek, niemądry bohater za pomocą sprytnych sztuczek ratuje się z każdej sytuacji, w którą się wpakował.

„Koziołek Matołek „był bardzo polski” – mówi Oziewicz, profesor literatury dziecięcej… W tych prostych opowiadaniach można znaleźć wyznaczniki klasycznej literatury polskiej, „w tym myśl, że jesteś wygnany ze swojej ziemi i musisz podróżować w te odległe miejsca, mając nadzieję na powrót do domu, ale zawsze jesteś sfrustrowany z wszelkiego rodzaju trudności”…

Historie koncentrują się wokół zadania, którego podejmuje się Koziołek Matołek: odnalezienia Pacanowa, miasteczka, w którym podobno wyrabiają podkowy dla kóz.

Jego przygody są zabawne, a czasem wręcz surrealistyczne. Matołek jest miły, naiwny, niezdarny, śmieszny i niezbyt bystry. Koza przypomina słynnego bohatera bajki dla dzieci, Kubusia Puchatka autorstwa A.A. Milne’a pod wieloma względami.

Czytaj: Krakowska restauracja uznana za najlepszą w Polsce

Pacanów, miejsce akcji komiksu, to prawdziwe miasto w Polsce. Pewnego razu, gdy Makuszyński i Walentynowicz siedzieli w krakowskiej kawiarni, zauważyli smutnego mężczyznę popijającego drinka przy pobliskim stoliku. Zapytali go, dlaczego wygląda tak ponuro, a on powiedział im, że pochodzi z małego miasteczka Pacanów i zastanawia się, jak pomóc miastu prosperować. Makuszyński i Walentynowicz postanowili mu wtedy pomóc, popularyzując miasteczko w swoich książkach.

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Muzeum Karykatury (@muzeumkarykatury)

Koziołek Matołek obchodzi swoje 90. urodziny. Pierwszy tom jego przygód ukazał się 14 grudnia 1932 roku. Z okazji jubileuszu, Muzeum Karykatury w Warszawie zaprasza wszystkie dzieci w wieku od 4 do 10 lat na pierwszą w swojej historii wystawę dla dzieci.

Czytaj: Każde dziecko oglądało tę bajkę. Zobaczcie jak dziś wygląda Pippi Langstrumpf

Muzeum zamieni się w świat przygód Koziołka Matołka. Wystawa będzie miała formę drogi do Pacanowa, a odwiedzający otrzymają zadania do wykonania. Będą musieli ściskać, skakać, ślizgać się, czołgać, ciągnąć, zaczepiać i wspinać. Wszystko z okazji 90-tych urodzin Koziołka Matołka.