Filozofia „Zero Waste” nowym sposobem na życie

0
498

Pierwszy sklep promujący odpowiedzialne korzystanie z zakupionych produktów wraz z wytwarzanymi odpadami właśnie dotarł do Madrytu. Nazywa się UnPacked Shop.

Obecnie przetwarzamy tylko 9% z 300 milionów ton plastiku wytwarzanego każdego roku na poziomie światowym. Jeśli sytuacja się nie zmieni, jak ostrzega ONZ, środowisko i wysypiska odpadów będą miały 12 000 milionów ton odpadów w 2050 roku.

Świadoma, że firmy i instytucje, a zwłaszcza nasze społeczeństwo, muszą położyć kres temu scenariuszowi, María Arias, która studiowała prawo, stworzyła UnPacked Shop – sklep, którego celem jest maksymalne ograniczenie marnotrawstwa.

Czytaj: 26 dowodów na to, że aloes jest fantastyczną rośliną leczniczą. Nie kupuj drogich leków!

Od września można odwiedzić sklep w dzielnicy Ibiza w Madrycie. „Zdaję sobie sprawę, że plastiku nie można w 100% wyeliminować, ale możemy wyeliminować najbardziej zanieczyszczające i problematyczne produkty, takie jak torby, których używamy przez 5 sekund lub butelki z wodą”.

Pierwszy sklep o nazwie „Zero Waste” został otwarty w stolicy Hiszpanii. To nowy trend, który próbuje przekierować system na gospodarkę o obiegu zamkniętym, w której odpady mają drugie zastosowanie.

Przypadek Marii jest typowy dla młodych ludzi. Zainteresowana światem mody, ukończyła studia MBA na IE. Jednak po pracy w kilku firmach zarówno w Hiszpanii, jak i za granicą, dowiedziała się, że pociągają ją inicjatywy związane z ochroną środowiska i że nie czuje się komfortowo pracując w typowym biurze.

UnPacked narodził się „w wyniku potrzeby ostrzeżenia populacji o strasznej ilości plastiku jednorazowego użytku, którego używamy w codziennym życiu, a także oferowania sposobu robienia zakupów w sposób bardziej zrównoważony dla siebie i środowiska”, powiedziała.

W sklepie można kupić wszelkiego rodzaju rozpakowane produkty: kawa, makaron, jajka, mleko, rośliny strączkowe, wodorosty, ziarna, zioła… i narzędzia higieniczne (pasta do zębów, płyn do płukania ust, szczoteczki do zębów wykonane z bambusa…).

Arias wspiera dostawców, aby nie używali plastiku podczas dostaw i aby zaczęli myśleć o innych sposobach pakowania przy użyciu innych materiałów.

Kolejną zaletą sklepu UnPacked jest wspieranie lokalnego handlu. „Staramy się, o ile to możliwe, współpracować z produktami krajowymi od małych dostawców lub produktami lokalnymi”, stwierdza Maria.

Pomimo tego, że ma zaledwie rok, firma cieszy się doskonałym przyjęciem. „Patrzenie na sklep pełen klientów, którzy mi gratulują, jest nagrodą za mój wysiłek”, ponieważ za nim stoją miesiące planowania, wyszukiwania i budowania lokalu komercyjnego, znajdowania dostawców, promocji inicjatywy…

Jej krótkoterminowym celem jest promocja handlu elektronicznego w Hiszpanii i skupienie się nie tylko na Madrycie. Za kilka lat zamierza założyć więcej sklepów fizycznych, zaczynając od kolejnego w stolicy. Unpacked Shop to najlepszy przykład tego, jak pozytywnie wpływamy na środowisko, wprowadzając kilka zmian w naszych nawykach konsumpcyjnych.

Według agencji WWF Hiszpania jest, po Turcji, drugim krajem, który najbardziej wprowadza tworzywa sztuczne do Morza Śródziemnego, czwartym krajem europejskim, który używa plastku jak najwięcej i siódmym krajem, który najwięcej go marnuje. Takie inicjatywy, nawet te najmniejsze, mogą pomóc naprawić tę sytuację.

Źródło i zdjęcie: thedailyprosper.com

Czytaj: KOLEJNY GIGANT SKLEPOWY ZACHĘCA KONSUMENTÓW DO EKOLOGICZNYCH WYBORÓW!