Finlandia i Szwecja o krok bliżej ubiegania się o członkostwo w NATO

0
281
Szwecja i Finlandia podejmują kluczowe kroki w kierunku NATO. Źródło: Twitter/The Washington Post

Rząd Finlandii ogłosił, że nadchodzi „nowa era”, ponieważ zbliżają się o krok do członkostwa w NATO, na kilka godzin przed tym, jak partia rządząca Szwecji w niedzielę poparła plan przyłączenia się do sojuszu transatlantyckiego podczas wojny Rosji na Ukrainie.

Rosja od dawna narzekała, że NATO zbliży się do ich granic, więc wydarzenia z pewnością jeszcze bardziej rozwścieczą Moskwę. Prezydent Władimir Putin już w sobotę ostrzegł swojego fińskiego odpowiednika, że stosunki będą „negatywne”.

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg, przemawiając w niedzielę po spotkaniu czołowych dyplomatów z 30 państw członkowskich Sojuszu w Berlinie, powiedział, że proces przystąpienia Finlandii i Szwecji może być bardzo szybki. Wyraził również nadzieję, że Ukraina może wygrać wojnę, ponieważ rosyjskie postępy wojskowe wydają się słabnąć.

Czytaj: Przylądek Nadziei we Wrocławiu przyjął chore na raka dzieci z Ukrainy

W Finlandii prezydent Sauli Niinisto i premier Sanna Marin potwierdzili wcześniejsze deklaracje, że ich kraj będzie starał się o członkostwo w NATO podczas wspólnej konferencji prasowej w Pałacu Prezydenckim w Helsinkach. Kraj nordycki, który przed zmianą stanowiska wobec NATO nie był sojusznikiem, dzieli długą granicę z Rosją.

„To historyczny dzień. Rozpoczyna się nowa era” – powiedział Niinisto.

Oczekuje się, że fiński parlament zatwierdzi decyzję w najbliższych dniach. Formalny wniosek o członkostwo zostanie następnie złożony do dowództwa NATO w Brukseli, najprawdopodobniej w przyszłym tygodniu.

Szwecja, również niezaangażowana, zbliżyła się o krok do ubiegania się o członkostwo w NATO po tym, jak rządząca partia socjaldemokratyczna spotkała się w niedzielę i poparła przystąpienie do sojuszu transatlantyckiego.

Plan przystąpienia do sojuszu zostanie omówiony w szwedzkim parlamencie w poniedziałek, a gabinet premier Magdaleny Andersson wyda komunikat jeszcze tego samego dnia.

„Nasza trwająca od 200 lat polityka niezaangażowania wojskowego dobrze służy Szwecji” – powiedziała Andersson podczas konferencji prasowej w Sztokholmie w niedzielę. „Ale aktualnym problemem jest to, czy niezaangażowanie wojskowe nadal będzie nam dobrze służyło?”

„Mamy teraz do czynienia z fundamentalnie zmienionym środowiskiem bezpieczeństwa w Europie”.

Czytaj: Jak Magdalena Andersson dwukrotnie została pierwszą kobietą premierem Szwecji?

Tymczasem sekretarz generalny NATO starał się zwrócić uwagę na rosyjskie niepowodzenia, które, jak powiedział, mogą zwiastować zwycięstwo Ukrainy.

„Wojna Rosji na Ukrainie nie przebiega tak, jak planowano w Moskwie” – powiedział Stoltenberg przez łącze wideo podczas spotkania NATO w Berlinie, gdy dochodzi do siebie po infekcji COVID-19. „Nie udało im się zdobyć Kijowa. Wycofują się z okolic Charkowa. Ich główna ofensywa w Donbasie utknęła w martwym punkcie. Rosja nie osiąga swoich celów strategicznych”.

„Ukraina może wygrać tę wojnę” – powiedział, dodając, że NATO musi nadal zwiększać wsparcie wojskowe dla tego kraju.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Szwecja również podjęła już kroki w kierunku przystąpienia do sojuszu, a oferta Gruzji jest ponownie dyskutowana pomimo strasznych ostrzeżeń Moskwy o konsekwencjach wstąpienia jej sąsiada do NATO.

Źródło: Twitter

Nordycki członek NATO, Norwegia, wyraziła duże zadowolenie z decyzji Finlandii o ubieganiu się o członkostwo. Norweska minister spraw zagranicznych Anniken Huitfeldt określiła posunięcie Helsinek jako „punkt zwrotny” dla polityki obrony i bezpieczeństwa regionu nordyckiego.

„Członkostwo Finlandii w NATO będzie dobre dla Finlandii, dobre dla regionu nordyckiego i dobre dla NATO. Finlandia ma pełne poparcie Norwegii” – powiedziała Huitfeldt w komentarzach przesłanych e-mailem do Associated Press.

Huitfeldt powiedziała, że norweski rząd ułatwi „szybką zgodę na ratyfikację przez norweski parlament” przystąpienia Finlandii do NATO.

„Widzimy teraz bezprecedensową jedność w NATO. Dzięki członkostwu Finlandii jeszcze bardziej wzmocnimy nordycką flankę sojuszu wojskowego” – powiedziała Huitfeldt.

Stoltenberg powiedział, że jest przekonany, że proces akcesyjny Finlandii i Szwecji może zostać przyspieszony. W międzyczasie sojusz zwiększy swoją obecność w regionie bałtyckim, aby odstraszyć rosyjskie zagrożenia – powiedział.

„Wszyscy sojusznicy zdają sobie sprawę z historycznej wagi chwili” – dodał Stoltenberg.

Źródło: Twitter

To odczucie podzieliła niemiecka minister spraw zagranicznych Annalena Baerbock.

„Szwecja i Finlandia, jeśli jesteście gotowi, my jesteśmy gotowi” – powiedziała.

Jednak Turcja, członek NATO, wyraziła zaniepokojenie przystąpieniem obu krajów, twierdząc, że wspierają kurdyjskich bojowników, których Ankara uważa za terrorystów.

Partia Pracujących Kurdystanu, czyli PKK, prowadzi rebelię przeciwko Turcji od 1984 roku, a konflikt zabił dziesiątki tysięcy ludzi. Turcja była również rozwścieczona poparciem USA dla powiązanych z PKK syryjskich bojowników kurdyjskich w walce z ugrupowaniem Państwa Islamskiego.

Turecki minister spraw zagranicznych Mevlüt Çavuşoğlu powiedział dziennikarzom w Berlinie, że Finlandia i Szwecja również nałożyły ograniczenia na sprzedaż broni do Turcji, które nazwał „nie do zaakceptowania”.

„Nie dlatego, że jesteśmy przeciwni rozszerzeniu NATO, ale dlatego, że wierzymy, że kraje, które wspierają terror i prowadzą taką politykę przeciwko nam, nie powinny być sojusznikami NATO” – powiedział Çavuşoğlu.

Stoltenberg powiedział jednak, że rozumie, iż Turcja nie chce trzymać Finlandii czy Szwecji z daleka, ale raczej najpierw zająć się jej obawami.

„Turcja dała jasno do zrozumienia, że ich intencją nie jest blokowanie członkostwa” – powiedział.

Niemniej jednak, podnoszenie przez Turcję skarg wywołało obawy w Waszyngtonie i Brukseli, że inni członkowie NATO mogą również wykorzystać proces przyjęcia jako sposób na wyciśnięcie ustępstw ze strony sojuszników, co może skomplikować i opóźnić akcesję.

Sekretarz stanu USA Antony Blinken, który rozmawiał z Çavuşoğlu i zobaczy go ponownie podczas specjalnego spotkania Rady Bezpieczeństwa ONZ, które odbędzie się w tym tygodniu w Nowym Jorku, odmówił skomentowania tych obaw. Był jednak optymistą, że wszyscy członkowie NATO poprą oferty Finlandii i Szwecji.

„Jestem przekonany, że dojdziemy do konsensusu” – powiedział po spotkaniu w Berlinie.

W Berlinie Blinken spotkał się w niedzielę z ukraińskim odpowiednikiem Dmytro Kuleba, aby omówić wpływ wojny i sposób dostarczenia ukraińskiego zboża na rynki międzynarodowe.

Minister spraw zagranicznych Danii Jeppe Kofod odrzucił sugestie, że sprzeciw Putina może utrudnić sojuszowi przyjmowanie nowych członków.

„Widzimy teraz świat, w którym wrogiem demokracji numer jeden jest Putin i sposób myślenia, który reprezentuje” – powiedział Kofod, dodając, że NATO będzie stać również z innymi krajami, takimi jak Gruzja, które, jak powiedział, są „instrumentalizowane” przez Rosję.