Finlandia rozwiązuje problem bezdomności, zapewniając mieszkania każdemu, kto tego potrzebuje

0
690
Dzięki polityce Housing First Finlandia jest jedynym krajem w Europie, w którym spada poziom bezdomności. Zdjęcie: Shutterstock

Bezdomność jest problemem wielu krajów. Finlandia wymyśliła inicjatywę, która może zapewnić długoterminowe rozwiązanie.

W 2008 r. władze Finlandii wprowadziły zasadę „przede wszystkim mieszkalnictwo”. Pomysł jest prosty: każdy ma prawo do małego mieszkania, nawet osoby z problemami psychicznymi i finansowymi. Od tego czasu liczba osób bezdomnych w Finlandii drastycznie spadła i nadal spada.

Podobnie jak większość miast, Finlandia wcześniej zapewniała krótkoterminowe zamieszkanie w schroniskach dla bezdomnych, ale stwierdzono, że krótkoterminowe zakwaterowanie nie pomaga ludziom stanąć na nogi i zbudować stabilnego życia.

Czytaj: Nauczyciel natrafił na „tańczące” niedźwiadki w lesie w Finlandii

Niedrogie firmy wynajmujące mieszkania, takie jak Y-Foundation, rozpoczęły remont starych mieszkań, a organizacja pozarządowa przekształciła dawne schroniska w mieszkania w celu zaoferowania długoterminowego zakwaterowania.

„Dla wszystkich było jasne, że stary system nie działa; potrzebowaliśmy radykalnych zmian ”, mówi Juha Kaakinen z Y-Foundation. „Musieliśmy pozbyć się schronień i krótkoterminowych hosteli, które jeszcze wtedy mieliśmy. W Finlandii mieliśmy duży problem z bezdomnością i wszyscy widzieliśmy, że nie pomagamy ludziom bezdomnym. Postanowiliśmy odwrócić założenia”.

W ciągu ostatnich 10 lat inicjatywa Housing First zapewniła 4600 domów w Finlandii, co czyni go jedynym krajem w Europie, w którym spada liczba bezdomnych.

Kraj nie tylko zapewnia teraz schronienie każdemu, kto tego potrzebuje, ale rząd pomaga także wspierać ludzi w integracji ze społecznością. Pracownicy socjalni służą poradą i pomagają ludziom ubiegać się o świadczenia społeczne. Dodatkowe wsparcie zachęca ludzi do znalezienia pracy i uzyskania niezależności finansowej, a także do dbania o zdrowie fizyczne i psychiczne.

Dowiedz się więcej o Housing First na stronie internetowej Y-Foundation.

Dzięki polityce Housing First Finlandia jest jedynym krajem w Europie, w którym spada poziom bezdomności.

Zdjęcie: Shutterstock
Zdjęcie: Shutterstock

Czytaj: UCZNIOWIE Z FINLANDII JEŻDŻĄ ROWEREM DO SZKOŁY W -17°C