Firma zapłaci 200 000 USD za użycie Twojej twarzy i głosu w swoich robotach

0
424
Zdjęcie: Promobot

Rosyjska firma zajmująca się robotyką Promobot ogłosiła niedawno plany zakupu praw do używania czyjejś twarzy i głosu w swoich robotach na zawsze za cenę 200 000 USD, czyli około 814 000 zł.

Znana z produkcji hiperrealistycznych, podobnych do ludzi robotów, firma Promobot opracowuje obecnie „humanoidalnego robota-asystenta, który będzie działał w hotelach, centrach handlowych i innych zatłoczonych miejscach”.

Robot humanoidalny to robot przypominający kształtem ludzkie ciało. 

Czytaj: Tysiące humanoidalnych robotów będzie dostępnych w tym roku!

W tym celu rosyjski startup ogłosił, że jest gotów zapłacić 200 000 USD każdemu, kto chce przenieść prawa do swojej twarzy dla Promobot na zawsze. Firma wyjaśniła, że będzie przyjmować zgłoszenia od osób wszystkich ras i płci, przy czym jedynym wymienionym wymogiem jest „wiek 25 lat i więcej”.

„Nasza firma rozwija technologie w dziedzinie rozpoznawania twarzy, a także mowy, autonomicznej nawigacji, sztucznej inteligencji i innych obszarów robotyki” – czytamy w niedawnym komunikacie prasowym Promobot. „Od 2019 roku aktywnie produkujemy i dostarczamy na rynek roboty humanoidalne. Nasi nowi klienci chcą rozpocząć projekt na dużą skalę, a w związku z tym muszą uzyskać licencję na nowy wygląd robota, aby uniknąć opóźnień prawnych.

Co ciekawe, Promobot jakiś czas temu znalazł się w kłopotach prawnych, kiedy został pozwany przez Arnolda Schwarzneggera o 10.000.000 dolarów za wykorzystanie jego wyglądu na robotach bez pytania o zgodę. Prawdopodobnie mają nadzieję upewnić się, że to się nie powtórzy, płacąc z góry znacznie mniejszą sumę.

Czytaj: Restauracja Haidilao zastępuje personel robotami

Zdjęcie: Promobot

Po wybraniu twarzy przez Promobot i jego klientów, zwycięski kandydat będzie musiał wykonać model 3D swojej twarzy, który będzie używany do zewnętrznych funkcji robota. Ale umowa daje również firmie prawa do głosu danej osoby, więc zwycięzca będzie musiał również „podyktować co najmniej 100 godzin materiału na mowę”, aby stworzyć głos robota.

Licencjonowanie swojej twarzy i głosu firmie zajmującej się robotyką „na czas nieograniczony” jest dla wielu przerażającą propozycją, ale jest wielu, którzy nie zastanowią się dwa razy przed podpisaniem kontraktu za 200 000 USD. Promobot przestał przyjmować aplikacje w poniedziałek, po tym, jak został zasypany ofertami.

„Dzisiaj otrzymaliśmy ponad 20 000 wniosków, zdecydowaliśmy zawiesić nabór wniosków. Dziękujemy wszystkim uczestnikom” – wyjaśniła rosyjska firma na swojej stronie internetowej.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl