Firmy tytoniowe muszą płacić za usuwanie zanieczyszczeń z niedopałków papierosów

0
148

Firmy tytoniowe w Hiszpanii będą płacić za sprzątanie niedopałków papierosów wyrzucanych jako śmieci w całym kraju.

Niedopałki papierosów są wszędzie — porozrzucane wśród muszli na plaży, wbite w kratki chodnikowe i pływające w wodach oceanu. Szacuje się, że 5 miliardów samych niedopałków zanieczyszcza oceany naszej planety. Niedopałki papierosów rozkładają się około 10 lat, uwalniając toksyny w miarę niszczenia. Problemem są zwłaszcza filtry. Hiszpania ma rozwiązanie: w ramach niedawno przyjętego dużego pakietu środowiskowego firmy tytoniowe muszą zapłacić za sprzątanie niedopałków w całym kraju.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Pakiet przepisów jest częścią odejścia UE od jednorazowych tworzyw sztucznych i innych powszechnych zanieczyszczeń. Dekret królewski w sprawie opakowań i odpadów opakowaniowych uchwalono 27 grudnia 2022 roku. Ustawa zakazuje również używania plastikowych sztućców jednorazowego użytku, patyczków do uszu, a także niektórych innych tworzyw sztucznych. Ma również na celu, podobnie jak inne inicjatywy UE, przeniesienie ciężaru rozwiązania problemu zanieczyszczenia na samych producentów. W rezultacie producenci papierosów będą musieli zapłacić za sprzątanie niedopałków. Będą również zobowiązani do edukowania społeczeństwa w zakresie prawidłowej utylizacji.

Czytaj: Pełne emocji i wspaniałych kolorów murale hiszpańskiej artystki.

O ile metoda oczyszczania nie jest jeszcze znana, to skala problemu jest dość duża – pali 22% Hiszpanów. Na całym świecie co roku wyrzuca się 4,5 biliona niedopałków papierosów. Dwie trzecie są usuwane w niewłaściwy sposób. Szacunki wskazują, że odpady z filtrów stanowią około 40% śmieci przybrzeżnych. Oczywiście wszyscy wiedzą również, że palenie papierosów ma ogromne negatywne skutki zdrowotne. Zmuszone do posprzątania swojego bałaganu, firmy tytoniowe prawdopodobnie przerzucą koszty na konsumentów, podnosząc ceny swoich produktów. Może to mieć podwójny efekt: sprzątania istniejących śmieci i ograniczania nawyków związanych z paleniem dla lepszego zdrowia.

Czytaj: Hiszpania wprowadziła zakaz palenia papierosów na plażach

Zdjęcie: pl.freepik.com