Fletowiec kapturowy – pierwszy na świecie trujący ptak potwierdzony naukowo

0
770
Fletowiec kapturowy (hooded pitohui), który ma batrachotoksyny w piórach i ciele, jest pierwszym udokumentowanym jadowitym ptakiem. Źródło: Twitter

Fletowiec kapturowy (hooded pitohui), mały ptak endemiczny występujący na Nowej Gwinei, jest pierwszym i jedynym naukowo potwierdzonym trującym ptakiem na świecie.

Melanezyjscy mieszkańcy Nowej Gwinei od dawna wiedzą, że trzymają ręce z dala od hooded pitohui, ale dla świata zachodniego toksyczny potencjał ptaka został odkryty przez przypadek dopiero ponad trzy dekady temu.

W 1990 roku ornitolog Jack Dumbacher był na wyspie Pacyfiku w poszukiwaniu rajskich ptaków. Założył delikatne sieci z mgły między drzewami, aby je złapać, i skończył z kilkoma ptakami hooded pitohui. Gdy próbował wyciągnąć ptaki z pułapek, one ugryzły go w palce, a on odruchowo włożył ręce do ust, by złagodzić ból. Niemal natychmiast Dumbacher poczuł, że drętwieją mu usta i język. Potem zaczęło go palić i trwało to godzinami. Później, podejrzewając, że objawy wywołał ptak, Dumbacher wziął pióro hooded pitohui i włożył je do ust. Szybko powróciło odrętwienie i wynikający z niego ból. Nieświadomie odkrył pierwszego na świecie trującego ptaka.

Zdjęcie: Benjamin Freeman/Wikimedia Commons (CC BY 4.0)

Wikipedia podaje, że w tym samym roku, w którym Jack Dumbacher dokonał swego przypadkowego odkrycia, naukowcy przygotowujący zwłoki hooded pitohui na wystawy muzealne doświadczali odrętwienia i pieczenia podczas obchodzenia się z nimi.

Jednak większość źródeł przypisuje Dumbacherowi odkrycie trującej natury ptaka. Zapytał tubylców z Nowej Gwinei o hooded pitohui i wszyscy wydawali się wiedzieć o jego toksyczności. Nazywali go „śmieciowym ptakiem”, ponieważ po ugotowaniu wydzielał nieprzyjemny zapach i był spożywany tylko w ostateczności, gdy nie było dostępne żadne inne źródło pożywienia.

Czytaj: Gdzie wybrać się na grzyby we Wrocławiu?

Chcąc dowiedzieć się więcej o hooded pitohui i ich truciźnie, Jack Dumbacher wysłał kilka piór do Johna W. Daly’ego z Narodowego Instytutu Zdrowia, który był czołowym światowym naukowcem zajmującym się naturalnymi toksynami. W 1960 roku zidentyfikował batrachotoksynę jako toksynę w trujących żabach w Kolumbii i znalazł tę samą rodzinę toksyn w piórach hooded pitohui.

Źródło: Facebook

Związki znane jako batrachotoksyny (BTX) są neurotoksycznymi alkaloidami steroidowymi, które działają poprzez przerywanie przepływu jonów sodu przez kanały w błonach nerwowych i mięśniowych, powodując drętwienie i pieczenie w niskich stężeniach oraz paraliż, a następnie zatrzymanie akcji serca i śmierć w wyższych stężeniach. Są uznawane za najbardziej toksyczne związki w całej przyrodzie (250 razy bardziej toksyczne niż strychnina).

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Kolejne badania wykazały, że hooded pitohui gromadził toksyny zarówno w skórze i piórach, jak i w kościach i narządach wewnętrznych, choć w znacznie niższych stężeniach. Fakt, że ta trucizna została znaleziona w wewnętrznym systemie ptaka, sugeruje, że są na nią niewrażliwi. Co ciekawe, stężenie batrachotoksyny jest bardzo zróżnicowane indywidualnie, a także geograficznie.

Źródło: Facebook

Źródło toksyny w hooded pitohui było tematem wielkiej debaty wśród naukowców, ale ogólny konsensus jest taki, że ptaki nie wytwarzają trucizny same, ale pobierają ją ze swojej diety, w szczególności chrząszczy Choresine, które również zawierają toksynę.

Czytaj: Ten fascynujący ptak wygląda jak upierzony smok

Powód, dla którego hooded pitohui jest trujący, również nie został jeszcze ustalony. Niektórzy naukowcy uważają, że odstrasza drapieżniki, ale niewiele jest dowodów na poparcie tej teorii. Małe żabki potrzebują wszelkiej pomocy, jaką mogą uzyskać, aby powstrzymać drapieżniki, ale ptak latający na wolności? Co więcej, stężenie batrachotoksyny w hooded pitohui jest o około trzy razy niższe niż u żab trujących.

Źródło: Facebook

Bardziej prawdopodobnym wyjaśnieniem jest to, że toksyna na ich skórze i piórach ma na celu powstrzymanie pasożytów. Eksperymenty wykazały, że wszy mają tendencję do unikania toksycznych piór hooded pitohui, a te wszy, które się zainfekowały, żyły krócej niż wszy kontrolne. Jednak batrachotoksyny nie wydawały się mieć wpływu na pasożyty wewnętrzne.

Więc następnym razem, gdy pomyślisz o jadowitych zwierzętach, węże, żaby, pająki i ryby nie będą jedynymi, które przyjdą ci do głowy. Obecnie istnieje naukowo uznany trujący ptak, a jego nazwa to fletowiec kapturowy (hooded pitohui).