Floryda zakazuje sportowcom transpłciowym uprawiania sportów kobiecych

0
672
„Będziemy opierać się na biologii, a nie na ideologii, kiedy uprawiamy sport”. Zdjęcie: Twitter

Floryda stała się najnowszym stanem USA, który zabronił transpłciowym dziewczętom i kobietom uprawiania kobiecych sportów w szkołach publicznych i na uczelniach.

We wtorek republikański gubernator stanu Ron DeSantis podpisał akt prawny.

„Drużyny lekkoatletyczne lub sporty przeznaczone dla płci żeńskiej, kobiet lub dziewcząt nie mogą być otwarte dla studentów płci męskiej” — czytamy w dokumencie.

Prawo mówi, że kobiety i dziewczęta muszą grać w zespołach płci biologicznej na metryce urodzenia.

„Zamierzamy chronić nasze dziewczęta. I chcemy, aby miały szanse. Zasługują na to stając do zawodów” – powiedział gubernator Florydy, Ron De Santis.

Aktywiści LGBT potępili ten ruch jako „dyskryminujący”, a jedna grupa obiecała wnieść skargę prawną.

„Uważamy, że zachowanie uczciwości tych zawodów jest bardzo ważne”, powiedział DeSantis, podpisując prawo w chrześcijańskiej szkole, w Jacksonville.

„Będziemy opierać się na biologii, a nie na ideologii, kiedy uprawiamy sport”.

Aktywiści LGBT pojawiają się, gdy stany kierowane przez Republikanów odpierają politykę pro-LGBT wspieraną przez administrację demokratycznego prezydenta USA Joe Bidena.

Czytaj: Joe Biden zniósł zakaz dla żołnierzy trans-płciowych

Co mówi prawo?

Prawo Florydy definiuje płeć sportowca tak, jak podano w oficjalnych dokumentach po urodzeniu.

Nazywane ustawą o uczciwości w sporcie kobiet, prawo mówi, że drużyny sportowe dla dziewcząt i kobiet „nie mogą być otwarte dla studentów płci męskiej”.

Nie jest jasne, czy wszystkie zawodniczki muszą teraz pokazać metrykę urodzenia, aby należeć do drużyn sportowych.

Prawo pozwala również uczniom na podjęcie kroków prawnych przeciwko szkole, jeśli uważają, że naruszyła ustawę i „pozbawiła” ich „możliwości sportowej”.

Zwolennicy ustawy twierdzą, że transpłciowe zawodniczki mają nieuczciwą przewagę, ponieważ w chwili urodzenia zostały uznane za mężczyzn, ale od tego czasu przeszły zmianę płci.

Ale krytycy twierdzą, że zakaz uprawiania sportu transpłciowym dziewczętom i kobietom jest niepotrzebny, i dyskryminujący.

Ustawa będzie miała zastosowanie do publicznych szkół średnich, szkół wyższych i uniwersytetów, gdy wejdzie w życie 1 lipca.

Czytaj: Eilidh Doyle: Szkocka lekkoatletka i medalistka olimpijska przechodzi na emeryturę

Jaka była reakcja?

Przedstawiciel stanu Floryda, Carlos Smith, demokrata, który identyfikuje się jako Latynos, sprzeciwił się ustawie, nazywając ją „przerażającą”.

„To podsyca transfobię i naraża wrażliwe dzieci bez żadnego powodu” – napisał na Twitterze.

Kelli Stargel, republikańska senator stanowa, która poparła ustawę, zaprzeczyła, że prawo było dyskryminujące.

„Ten projekt ustawy ma na celu zapewnienie, że kobiety mogą bezpiecznie rywalizować, mieć możliwości i fizycznie być w stanie odnieść sukces w sporcie, do którego trenowały, przygotowywały się i dla którego pracowały” – powiedziała Stargel.

Human Rights Campaign (HRC), grupa, która broni praw LGBT, powiedziała, że ​​zakwestionuje wszystko w sądzie.

„Rząd DeSantis i prawodawcy z Florydy tworzą prawodawstwo oparte na fałszywym, dyskryminującym założeniu, które stawia na szali bezpieczeństwo i dobro dzieci transpłciowych” – powiedział przewodniczący grupy, Alphonso David.

„Dzieci transpłciowe to dzieci; dziewczynki transpłciowe to dziewczynki. Jak wszystkie dzieci, zasługują na możliwość uprawiania sportu z przyjaciółmi i bycia częścią zespołu”.

Prezydent Biden pierwszego dnia swojego urzędowania podpisał zarządzenie mające na celu zapobieganie dyskryminacji ze względu na orientację seksualną lub tożsamość płciową.

Próbując utrwalić działania wykonawcze prezydenta Bidena, Izba Reprezentantów USA uchwaliła ustawę o równości – uważaną za najbardziej pro-LGBT ustawę w historii USA.

johannesfloe.com – Art to remember