Fotograf dostrzegł jedyną na świecie różową rybę manta

0
757

Wydawać by się mogło, że widzieliśmy już dosłownie wszystko, od homarów w kolorze waty cukrowej po cętkowane zebry. Jednak natura zawsze może nas zaskoczyć. I tak było w przypadku, gdy fotograf natrafił na różową mantę!

Dzięki zdjęciom udostępnionym przez fotografa Kristiana Laine’a świat ujrzał jedyne w swoim rodzaju zwierzę, które widziano tylko siedem razy, odkąd zostało odkryte w 2015 roku.

Kristian Laine, podwodny fotograf, niedawno udostępnił niesamowite zdjęcia. Nurkując u wybrzeży Australii, Laine wykonał kilka zdjęć jedynej znanej na świecie różowej rybie manta – była to dosłownie jedyna w swoim rodzaju okazja do zrobienia zdjęć.

To nieuchwytne stworzenie – było widziane tylko siedem razy, odkąd po raz pierwszy zostało zauważone w 2015 roku przez instruktora nurkowania – ryba pojawia się w wodach wokół wyspy Lady Elliot na Wielkiej Rafie Koralowej w ciągu kilku miesięcy każdego roku. To jedyne miejsce, w którym okaz ten został dostrzeżony. Tam też nurkował Kristian Laine. Miał ogromne szczęście, że mógł na własne oczy zobaczyć różową mantę i zrobić jej wyjątkowe zdjęcia.

„Nie miałem pojęcia, że na świecie są różowe manty, więc byłem zdezorientowany i pomyślałem, że mój sprzęt jest zepsuty lub robi coś dziwnego”, powiedział Laine dla National Geographic. „Teraz, gdy wiem, że różowa manta istnieje czuję się bardzo szczęśliwy”.

Czytaj: PRZY WYBRZEŻU LUIZJANY DOSTRZEŻONO RÓŻOWE DELFINY!

Poniżej możesz zobaczyć kilka zdjęć, które udało się zrobić fotografowi.

Aby dowiedzieć się więcej o różowym zabarwieniu tej ryby, naukowcy z Project Manta wykonali biopsję skóry w 2016 roku. Doprowadziło to do wykluczenia chorób lub diety jako przyczyn wyjątkowego koloru tej ryby.

Naukowcy uważają obecnie, że różowa skóra manty jest spowodowana mutacją genetyczną, która powoduje, że melanina ulega różnej ekspresji. Najprawdopodobniej jest to stan zwany erytrizmem, który powoduje, że pigmentacja zwierzęcia wyraża się w kolorze czerwonym lub różowym. Zrozumienie tej mutacji może ostatecznie pomóc naukowcom dowiedzieć się więcej o tym, jak ewoluowało zabarwienie promieni manty.

Manty są zazwyczaj albo czarne, albo białe, albo czarne z białym brzuchem. Podczas gdy różowy kolor może powodować, że zwierzę to jest bardziej narażone na atak ze strony drapieżników, eksperci uważają, że różowa manta nie ma żadnych problemów z powodu swojego oryginalnego koloru. Z racji, że osiąga długość 3–5 m, rozpiętość płetw wynosi 7 m (maksymalnie 9,1 m) i masę ciała 2 ton (maksymalnie 3 tony) zrozumiałe jest, że nie ma zbyt dużych problemów z drapieżnikami pod wodą.

Odkąd różowa manta została odkryta w 2015 roku, widziano ją tylko siedem razy.

Kristian Laine: Strona internetowa | Facebook | Instagram

Czytaj: Poznajcie Dragona – jelonka o białym pyszczku i różowym nosku