Fotograf podróżuje po Europie, aby uchwycić migrację szpaków

0
890

Duński fotograf Søren Solkær jest prawdopodobnie najbardziej znany z wykonanych portretów, takim muzykom jak Björk, U2 i The White Stripes. Ale w rzeczywistości jego twórczość obejmuje wiele różnych zdjęć. Od 2017 roku Solkær fotografuje ptaki, ale nie byle jakie. Jego zdjęcia „Czarne słońce” skupiają się na szpakach i fantastycznych kształtach, jakie tworzą na niebie.

Zjawisko, które ma miejsce dwa razy w roku podczas migracji szpaków, jest miejscem znanym Solkær, który dorastał w południowej Danii. Od tego czasu podróżował po całej Europie – od Danii po Niemcy, Hiszpanię i Włochy – aby udokumentować niesamowite kształty, jakie tworzą te ptaki w powietrzu.

„Fascynował mnie przede wszystkim wizualny wygląd dużych stad szpaków latających jako jeden organizm” – mówi fotograf. „Zwłaszcza kształty, które pojawiają się, gdy ptaki drapieżne atakują stado. Powstałe w ten sposób kształty i „obrazy” często przypominają ptaki i wieloryby”.

Czytaj: Portrety ptaków brytyjskich ukazują ich pełen wdzięku ruch zatrzymany w czasie

Równie fascynująca dla Solkær jest zdolność szpaków do bliskiej, zgodnej współpracy na rzecz stada. „Zauważyłem ich niesamowitą zdolność do nawigacji z dużą szybkością i zwinnością w sytuacjach wielkiego niebezpieczeństwa – nawet bez dotykania się nawzajem, mimo że są bardzo blisko siebie. Są w stanie zmienić stado na czarno, odwracając się plecami do atakujących ptaków, aby je odstraszyć i utrudnić im wyodrębnienie pojedynczego ptaka.”

Zdumiewająca jest jego zdolność do uchwycenia szpaków podczas ich lotu, gdy są w ruchu. Tworząc na niebie serca, fale i inne kształty, szpaki te dają poczucie niezwykłej wolności.

Dla tych, którzy chcą zobaczyć więcej, Solkær zebrał swoje najlepsze prace w nowej książce zatytułowanej Black Sun. Książka, którą można kupić w jego sklepie internetowym, zawiera ponad 120 jego najlepszych zdjęć szpaków.

Søren Solkær podróżuje po Europie, aby fotografować oszałamiające szpaki w locie.

Zdjęcie: Søren Solkær
Zdjęcie: Søren Solkær
Zdjęcie: Søren Solkær
Zdjęcie: Søren Solkær
Zdjęcie: Søren Solkær
Zdjęcie: Søren Solkær
Zdjęcie: Søren Solkær
Zdjęcie: Søren Solkær
Zdjęcie: Søren Solkær

Ponad 120 jego najlepszych zdjęć formacji szpaków jest teraz dostępnych w jego książce Black Sun.

Zdjęcie: Søren Solkær

Søren Solkær: Strona internetowa | Facebook | Instagram

Czytaj: W Danii zgrano tak domy i ogrody, aby ludzie się ze sobą zżyli

Bluelink: TBG- We Go Beyond

johannesfloe.com – Art to remember