Fotograf przypadkiem uwiecznił na zdjęciu meteor

0
646

Niewiarygodny widok, przypadkowo uwieczniony przez aparat.

Prasenjeet Yadav nigdy nie zamierzał być fotografem, nie mówiąc już o uchwyceniu czegoś, czego prawie nikt nigdy nie może uwiecznić – meteoru.

Mimo, że ponad 25 milionów meteorów leci w kierunku Ziemi każdego dnia, często są one zbyt małe lub zbyt trudne do zobaczenia w ciągu dnia, a większość ludzi śpi w nocy, co oznacza, że nigdy nie mają okazji ich zobaczyć, nie mówiąc już o ich sfotografowaniu. Jednak właśnie to udało się Yadavowi zupełnie przypadkowo.

Czytaj: Niesamowite chmury, które wyglądają jak bańki mydlane

Prasenjeet Yadav

Prasenjeet Yadav, ekolog i fotograf

Urodzony w Nagpur w Indiach Yadava nie dziwił widok tygrysów i lampartów na jego podwórku. Te duże koty fascynowały go od dziecka, a gdy dorastał, studiował biologię molekularną, aby jeszcze więcej się o nich dowiedzieć.

Pomimo jego żywego zainteresowania nauką Yadav odniósł wrażenie, że większość ludzi nie czyta, nie mówiąc już o zrozumieniu, prac naukowych. Stwierdził, że pomoże ludziom lepiej zrozumieć prace naukowe. Pomyślał, że ludzie muszą zobaczyć naukę w prawdziwym świecie, więc sięgnął po aparat.

Magiczny moment

Zdjęcie: PRASENJEET YADAV

W chwili, gdy złapał jasnozielony meteor, Yadav fotografował coś zupełnie innego. Yadav pracował wtedy przy produkcji filmu dotyczącego urbanizacji obszaru Mettupalayam.

Yadav chciał sfilmować Mettupalayam, próbując pokazać urbanizację tego obszaru w porównaniu z ostatnimi dekadami. Aby najlepiej to pokazać, postanowił wykorzystać aktywne życie nocne w okolicy.

Ghaty Zachodnie to pasmo górskie w Indiach. Jest to światowe dziedzictwo UNESCO i jedno z ośmiu „najgorętszych miejsc” różnorodności biologicznej na świecie.

Tak więc, we wczesnych godzinach 9 października 2015 r., Yadav pojechał w góry, ustawił na pobliskim wzgórzu sprzęt fotograficzny, który rejestrował film po-klatkowy. Nikon D600 wykonywał ujęcia o czasie ekspozycji 15 sekund co 10 sekund, aż do 4:30 rano. Potem rozbił obóz i poszedł spać do świtu.

Po przebudzeniu Yadav zaczął przeglądać tysiące zdjęć, które jego aparat zrobił przez noc. Wtedy mężczyzna zobaczył błysk szmaragdowego światła. Nie mógł uwierzyć własnym oczom! Najpierw pomyślał, że to fuks, sztuczka kamery i światła, ale kilku astronomów potwierdziło, że to prawdziwy meteor.

Obserwowanie tak rzadkiego i pięknego wydarzenia samo w sobie byłoby niesamowite, ale dodatkowo zrobienie meteorowi zdjęcia jest po prostu niezwykłe.

Yadav znalazł się we właściwym miejscu o właściwym czasie. Zdjęcie zostało wyróżnione w konkursie National Geographic Nature Photographer of the Year 2016. Teraz jego imię znane jest na całym świecie. Zrobił, to co zamierzył – pomaga innym zrozumieć naukę poprzez obraz i zdjęcia.

Czytaj: PROTOTYP MIESZKANIA UMOŻLIWIAJĄCEGO ŻYCIE NA MARSIE.