Fotograf ujawnia, jak ptaki wyglądają dziwnie od frontu

0
535

Proste przesunięcie aparatu może sprawić, że portret będzie wyglądał zupełnie inaczej – zwłaszcza w przypadku naszych pierzastych przyjaciół.

Jesteśmy przyzwyczajeni do fotografowania ptaków z profilu lub widoku w trzech czwartych, który podkreśla ich wspaniałe dzioby. Ale jak pokazuje fotograf Ruurd Jelle van der Leij w swojej serii Frontals, uchwycenie ptaków z bezpośredniej perspektywy znacząco zmienia ich wygląd – i może po prostu rozśmieszyć.

Fotografowany od przodu dziób ptaka ulega zniekształceniu. Nagle ich aura elegancji znika. Spiczaste pyski opadają przed nimi, nadając im głupawą minę, która wygląda, jakby byli albo skrzywdzeni, albo całkowicie zdezorientowani. Te zdjęcia ujawniają więcej o ich osobowościach, gdy poznajemy nowe strony tych pozornie zawsze wdzięcznych stworzeń.

Frontals to projekt trwający od dekady. „Seria zaczęła się w zasadzie, kiedy zacząłem swoją karierę jako fotograf przyrody” – mówi Van Der Leij.

„Na pierwszych zdjęciach, które zrobiłem, od razu zauważyłem, że przód dawał ptakom dziwną perspektywę. Po uświadomieniu sobie tego po prostu zacząłem bardziej się na tym koncentrować”.

Czytaj: Cyberbudka we Wrocławiu – podglądaj życie ptaków 24 godziny na dobę

Od tamtej pory zebrał wystarczająco dużo tych zdjęć, by wypełnić książkę i nie planuje teraz przestać.

Czy Van Der Leij ma ulubieńca spośród wszystkich zdjęciach ptaków, które zrobił? Okazuje się, że tak. „Dla mnie bąk zwyczajny jest moim ulubionym” – przyznaje. „To także jeden z moich ulubionych ptaków. Trudno je zobaczyć ze względu na swój kamuflaż”.

Fotograf Ruurd Jelle van der Leij uchwycił bardziej głupawą stronę ptaków w swojej serii zdjęć Frontal, które ukazują bezpośrednie widoki ptaków z przodu.

Czytaj: Portrety ptaków brytyjskich ukazują ich pełen wdzięku ruch zatrzymany w czasie

Ruurd Jelle van der Leij: Strona internetowa | Facebook | Instagram

Bąk zwyczajny
Czapla biała
Bocian czarny
Wąsatka
Ostrygojady
Sieweczka obrożna
Bekas kszyk
Wodnik zwyczajny
Sikora uboga
Kuropatwa zwyczajna
Grzywacz
Cierniówka
Grubodziób zwyczajny
Podróżniczek
Wróbel
Rudzik
Rybaczek popielaty
Bernikla rdzawoszyja

Wszystkie zdjęcia są autorstwa Ruurda Jelle van der Leij.

johannesfloe.com – Art to remember

Szukasz pracy? Koniecznie zajrzyj na pl.jooble.org