Francesco Lentini – mężczyzna z trzema nogami

0
880
Francesco Lentini. Zdjęcie: Twitter

Francesco Lentini, który urodził się w 1889 roku na Sycylii, miał najprawdziwszą trzecią nogę. Niestety, za życia był ofiarą szyderstwa.

Gdy Francesco przyszedł na świat, miał trzy nogi, dwa penisy, cztery jądra, cztery stopy (czwarta, niekompletnie uformowana, była przytwierdzona do łydki trzeciej nogi) i szesnaście palców u nóg.

Lekarze, którzy badali jego niezwykły przypadek, doszli do wniosku, że częściowo rozwinięty bliźniak syjamski był przyczepiony do dolnej części jego pleców.

Dzieciństwo i rodzina

Zdjęcie: Twitter

Francesco Lentini urodził się w Rosolini, w regionie Sycylia, w prowincji Syrakuzy, 18 maja 1889 roku, jako syn Natale Lentiniego i Giovanny Falco.

Aby uczynić jego historię bardziej interesującą, rozeszły się pogłoski, że pochodził z rodziny składającej się z siedmiu córek i pięciu synów, chociaż w rzeczywistości uważa się, że Francesco był jedynym dzieckiem rodziny rolników.

Jego rodzice uważali jego narodziny za przekleństwo i chcieli się go jak najszybciej pozbyć, ponieważ wszyscy miejscowi mówili o ich „małym potworku”.

Zdjęcie: Twitter

Francesco został wysłany do ciotki, ale wkrótce ona również nie chciała wychowywać „dziwaka” i wysłała go do schroniska dla dzieci niepełnosprawnych.

Frank nienawidził siebie, był bardzo nieszczęśliwy, że ma dodatkowe kończyny. Jednak w schronisku zmienił zdanie na temat swojego ciała, ponieważ zobaczył ogromną liczbę dzieci, które wręcz przeciwnie, nie miały narządów.

Krewni pamiętają, że jego ojciec zrobił wszystko, co mógł, aby spróbować znaleźć rozwiązanie, a nawet rozważał zabranie go na Maltę, gdzie podobno był chirurg zdolny do amputacji niepotrzebnej nogi. Specjalista nie chciał jednak ryzykować, uważając, że konsekwencje mogą doprowadzić do paraliżu, jeśli nie śmierci dziecka.

Zdjęcie: Twitter

Wycieczka do Ameryki

Punkt zwrotny nastąpił 28 czerwca 1898 roku, kiedy jego ojciec wsiadł z nim na statek płynący z Liverpoolu do Stanów Zjednoczonych. Ich przybycie do Bostonu zostało zarejestrowane 8 lipca w towarzystwie niejakiego Giuseppe Magnano, zawodowego showmana, który powiedział, że jest wujem Francesco. I tak Frank znalazł pracę w cyrku.

Zdjęcie: Twitter

„Trójnogi Sycylijczyk”

W 1899 roku, nazwisko Franka, Francisa lub Francisco Lentiniego było już wymieniane jako jedna z atrakcji cyrku Ringling Brothers Circus podczas wędrownego show.

Franscesco był jedną z najsłynniejszych atrakcji w cyrku. Młody Sycylijczyk trzecią nogą kopał piłkę, skakał na linie, jeździł na łyżwach i rowerze. Frank Lentini był także niezwykle bystry i zabawny, a do swojego stanu zawsze podchodził ze sporym dystansem.

Poza nim występowała także gruba dama, albinos, zaklinacz węży i ​​wytatuowana kobieta.

Czytaj: Niemiecki cyrk zastąpił żywe zwierzęta hologramami. Widzowie są zadowoleni.

W 1907 roku w Bostonie Frank poślubił bardzo piękną aktorkę Teresę Murray, z którą miał czworo zdrowych dzieci: Josephine, Natale, Franka i Jamesa.  W 1935 roku Frank i Theresa rozstali się, jednak Lentini szybko znalazł pocieszenie w ramionach Helen Shupe, z którą zresztą spędził resztę życia.

Zyskał przydomek „Trójnogi Sycylijczyk”, „Jedyny trójnożny piłkarz na świecie”, „Największy cud medyczny wszechczasów” lub po prostu „Wspaniały/Wielki Lentini”, a plakaty promocyjne przedstawiały go, jak drybluje piłkę nożną jego trzecią nogą.

Zdjęcie: Twitter

Odnosił coraz większe sukcesy, został zatrudniony przez Barnuma Baileya i pracował z Buffalo Billem, dopóki nie zaczął samotnie koncertować w Stanach Zjednoczonych, pojechał na Kubę, do Ameryki Południowej i z powrotem do Europy, Londynu, Paryża i Berlina, w towarzystwie brodatych kobiet, krasnoludków, mężczyzn połykających miecze i olbrzyma o wysokości prawie trzech metrów.

Czytaj: Francja zakazuje wykorzystywania dzikich zwierząt w cyrkach

Frank stał się gwiazdą. Nauczył się angielskiego i był przedstawiany jako uprzejmy, wykształcony i szlachetny człowiek. Publiczność go kochała.

Jego deformacja, którą bez skrępowania wykazywał, była jego fortuną i żartował, że tylko on nie potrzebuje krzesła, bo zawsze może wykorzystać swoją trzecią nogę jako stołek.

Zdjęcie: Twitter

Jego powrót do rodzinnego miasta

Stał się postacią niemal legendarną dzięki wielu nieco upiększonym biografiam swojego życia. Niektórzy mówili, że rok po ślubie Frank postanowił wrócić do rodzinnego miasta. To właśnie w czasie karnawału w 1908 roku Wielki Lentini, poprzedzony sławą, został powitany triumfalnie przez współobywateli, którzy kiedyś z niego szydzili. Z tej okazji miejscowi założyli spodnie z trzema nogawkami, aby pokazać swoje zamiłowanie do swojego bohatera.

Po przeżyciu większej części swojego życia w Connecticut zmarł 22 września 1966 roku bogaty i szczęśliwy w Jacksonville na Florydzie.

johannesfloe.com – Art to remember