Francja zapewni bezpłatną antykoncepcję kobietom poniżej 25 roku życia

0
310
Od przyszłego roku Francja będzie oferować bezpłatne środki antykoncepcyjne dla kobiet do 25 roku życia. Źródło: Twitter

Francja zacznie oferować darmowe środki antykoncepcyjne dla młodych kobiet w przyszłym roku, aby pomóc w pokryciu finansowych kosztów ochrony przed ciążą, ogłosił w czwartek francuski minister zdrowia Olivier Véran.

Ruch ten ma na celu przeciwdziałanie spadkowi stosowania antykoncepcji „ponieważ kosztuje zbyt dużo”, mówi minister zdrowia.

Od przyszłego roku młode Francuzki otrzymają bezpłatną antykoncepcję.

Olivier Véran powiedział, że osoby poniżej 25 roku życia nie będą obciążane kosztami wizyt lekarskich, testów ani innych procedur medycznych związanych z kontrolą urodzeń.

„Obejmie to antykoncepcję hormonalną, testy biologiczne z nią związane, przepisywanie środków antykoncepcyjnych i wszelką opiekę związaną z tą antykoncepcją do 25 roku życia” – powiedział minister w wywiadzie dla France 2.

„Odnotowuje się spadek stosowania antykoncepcji wśród pewnej liczby młodych kobiet, a głównym powodem tego są kwestie finansowe. To za dużo kosztuje. To niedopuszczalne, że kobiety nie mogą się chronić, nie mogą mieć antykoncepcji, jeśli to oczywiście ich wybór, ponieważ nie mogą sobie na to pozwolić” – dodał Véran.

Czytaj: 25 ciekawostek o Francji

Zapytany, dlaczego rząd wybrał 25 lat jako próg, Véran powiedział, że to wiek, w którym zakłada się większą „autonomię” w zakresie rozwoju „społecznego i finansowego, i ponieważ 25 lat to wiek, w którym ludzie we Francji nie są już objęci przez swoich rodziców ubezpieczeniem zdrowotnym zwanym mutuelle.

Powiedział, że badania wykazały, że w tym wieku wiele kobiet zrezygnowało z antykoncepcji, nie dlatego, że chciały mieć dzieci, ale „ponieważ jest to drogie”.

Oczekuje się, że środek, który obejmuje pigułki, wkładki domaciczne i implanty antykoncepcyjne, będzie kosztować francuski system opieki zdrowotnej Assurance Maladie około 21 milionów euro rocznie.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Antykoncepcja jest we Francji bezpłatna dla osób w wieku od 15 do 18 lat od 2013 roku, a dla osób poniżej 15 roku życia od sierpnia 2020 roku. Doprowadziło to do spadku liczby aborcji.

Rząd ogłosił w zeszłym roku, że we Francji prawie 1000 dziewcząt w wieku od 12 do 14 lat zachodzi w ciążę, a 770 z tych ciąż kończy się aborcją. Ponieważ bezpłatna antykoncepcja była oferowana osobom w wieku od 15 do 18 lat, liczba aborcji spadła z 9,5 na 1000 ciąż w 2012 roku do sześciu w 2018 roku, według oficjalnych danych.

„Brakuje informacji na temat stosowania antykoncepcji, ale co ważniejsze, jeśli chodzi o seksualność i jej konsekwencje. Potrzebna jest lepsza komunikacja i informacje na temat różnych środków antykoncepcyjnych dostępnych dla kobiet oraz możliwość uzyskania dostępu do lekarzy, którzy pomogą kobietom wybrać odpowiednią opcję.”

Czytaj: We Francji walka na miecze świetlne będzie prawdziwą dyscypliną!

W przypadku kobiet powyżej 25 roku życia refundowane jest około 65% kosztów antykoncepcji.

Francuski system opieki zdrowotnej wymaga, aby większość pacjentów płaciła z góry za wizyty i recepty, a następnie ubiegała się o zwrot całości lub części kosztów. Aby uzyskać pełniejszy zwrot kosztów, pacjenci muszą zapłacić za formę ubezpieczenia doładowania.

W kilku krajach europejskich, w tym w Niemczech, Belgii, Holandii i Norwegii, antykoncepcja jest bezpłatna dla nastolatków. W ramach brytyjskiej Narodowej Służby Zdrowia kilka form antykoncepcji jest dostępnych bezpłatnie.