Francuska artystka tworzy dziwaczną sztukę ziemi

0
246
Dla artystki Estelle Chrétien rozległe trawniki, pola i zalesione wąwozy są okazją do tworzenia zabawnych instalacji.

Poprzez swoje zabawne instalacje francuska artystka Estelle Chrétien zwraca uwagę na naturalny krajobraz. Chrétien wykorzystuje tę sztukę ziemi, by skłonić widzów do zastanowienia się, w jaki sposób wykorzystujemy naturę i jaką pełni funkcję w naszym życiu.

Współpraca Chrétien z artystą Miguelem Costą, Les pieds au sec, to spojrzenie na fundamentalną rolę, jaką drzewa odgrywają w utrzymaniu środowiska. Ich korzenie nie tylko zapobiegają erozji gleby, ale także pomagają filtrować osady i poprawiają jakość wody. Gliniany but dopasowany do podstawy drzewa naśladuje to, co dzieje się pod powierzchnią, a Chrétien nazywa te drzewa „gigantami, które pracują na Ziemi”.

Czytaj: Ten artysta tworzy skomplikowaną sztukę za pomocą kamyków

“Les pieds au sec”

Inne prace, jak Dessous, czerpią inspirację z kontekstu, w którym powstały. Do tej sprytnej instalacji, stworzonej podczas rezydencji artystycznej w Collectif des Possibles we Francji, artystka przyozdabia drzewo o podwójnym pniu w parę majtek w kwiaty. Ta humorystyczna decyzja w rzeczywistości odnosi się do lokalizacji rezydencji w dawnej fabryce włókienniczej. W rzeczywistości materiał na majtki był tam faktycznie produkowany.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

“Dessous”

Wszystkie jej instalacje, efemeryczne i rozbierane po kilku miesiącach, ogarniają naturę jako przedłużenie naszego świata. Dla niej „wszystko jest pomieszane, że jesteśmy tego częścią, nic nie jest zewnętrzne, nie ma granic, nawet jeśli postawimy je wszędzie”. Choć czuje, że sztuka bardziej reaguje na zmiany niż zmienia świat, ma nadzieję, że te instalacje mogą sprawić radość tym, którzy je zobaczą.

Czytaj: Ekstremalna atrakcja nad jeziorem maltańskim – SKOKI BUNGEE

Francuska artystka Estelle Chrétien tworzy dziwaczną sztukę ziemi.

Estelle Chrétien: Strona internetowa | Instagram

“Dessous”

Jej instalacje czerpią inspirację z naturalnego krajobrazu.

“Les pieds au sec”
“Les pieds au sec”

Artystka ma nadzieję, że jej instalacje przyniosą widzom radość i sprawią, że zastanowią się nad własnym związkiem ze światem przyrody.

“Propriété”
“Propriété”

Po kilku miesiącach efemeryczne instalacje są rozbierane.

“Opération terrestre”
“Colonne”
“Colonne”