Francuska sceneria w pięknych żółtych odcieniach dzięki podczerwieni

0
531
Podczerwień zmieniła krajobrazy Francji.

Ładne zdjęcia francuskiego fotografa Pierre-Louisa Ferrera przedstawiają Dordogne we Francji jako czarującą krainę skąpaną w żółtym kolorze dzięki podczerwieni.

Pierre-Louis Ferrer to inżynier pasjonujący się fotografią, zafascynowany właściwościami światła. Od 2012 roku zajmuje się fotografią cyfrową w podczerwieni, którą wykorzystał do stworzenia intrygującej serii, przekształcającej francuskie krajobrazy w miejsca jak ze snu.

Czytaj: Gigantyczny wąż wyłania się z morza u wybrzeży Francji

Zdjęcia Ferrera pokazują idylliczną topografię, w której liście na drzewach, krzaki i świeża trawa są rejestrowane w tym samym intensywnym kolorze.

Do swoich zdjęć w Dordogne Ferrer postanowił zastosować technikę fotografowania w podczerwieni, która pozwoliła mu uchwycić krajobraz w jaskrawych żółciach, przedstawiając Francję w zupełnie nowy sposób.

„Moja strategia artystyczna opiera się na tym, co niewidzialne i niematerialne”, mówi Ferrer. „Pracuję z niezauważalnymi częściami światła (podczerwień i ultrafiolet) i technikami”.

Pierre-Louis Ferrer
Pierre-Louis Ferrer
Pierre-Louis Ferrer

Widoczny efekt na zdjęciach wynika z mieszanki światła podczerwonego i widzialnego, a każdy gatunek rośliny wygląda inaczej w zależności od tego, jak reaguje na oświetlenie.

„Wybieram filtr selektywny, który pozwala przepuszczać sporą część światła podczerwonego, a także niewielką część światła widzialnego”, wyjaśnia Ferrer. „Głównymi tematami tej metody są liście i drzewa tylko dlatego, że najbardziej reagują w świetle ultrafioletowym”.

Każda z fotografii uzyskiwana jest za pośrednictwem specjalnych filtrów, co pozwala na uzyskanie niesamowitej palety barw. 

Pierre-Louis Ferrer
Pierre-Louis Ferrer

Ludzkie oczy nie są przyzwyczajone do światła podczerwonego, dlatego zdjęcia Ferrera zachęcają widzów do obserwowania Dordogne, jakby znajdowali się w innym świecie.

Aby zobaczyć więcej prac Ferrera, odwiedź jego stronę internetową i Instagram.

Pierre-Louis Ferrer
Pierre-Louis Ferrer
Pierre-Louis Ferrer

Czytaj: Francja zakazuje pestycydów, aby uchronić pszczoły