Gaduławka w Krakowie zachęca do rozmowy

0
288
Pierwsza Gaduławka stanęła w Krakowie. Źródło: Twitter

Gaduławka to ławka, która stanęła w Krakowie i która ma zachęcać do rozmowy. Dzięki niej zapomnisz, co to samotność.

Gaduławka oznakowana jest specjalną tabliczką, która zaprasza, żeby na niej usiąść i czekać na partnera do rozmowy. Celem Gaduławki jest odbudowanie poczucia wspólnoty wśród społeczeństwa.

– Jesteśmy szczęśliwi, że w ogrodzie JCC pojawiła się pierwsza Gaduławka w Krakowie. Po tak długim czasie rozłąki i dystansu społecznego, mamy nadzieję, że projekt ten stanie się kolejną motywacją to nawiązywania nowych znajomości w czasach, w których otwarty dialog staje się coraz ważniejszy – mówi Jonathan Ornstein, dyrektor Centrum Społeczności Żydowskiej w Krakowie.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Gaduławka to polski odpowiednik brytyjskiej ławki Happy to Chat Benches stworzonej przez Allison Owen Jones w Cardiff.

Poza Polską, takie ławki znajdziemy w Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych, Nowej Zelandii i Australii.

Czytaj: Monika Kasiak to najlepszy kierowca autobusu miejskiego w Krakowie

Gaduławka pojawiła się w Polsce dzięki przemówieniu TEDxKazimierz, gdzie inicjatywę przejął krakowski przedsiębiorca Richard Lucas oraz Maria Gorczyca, we współpracy z Fulco — jedną z czołowych firm architektonicznych w Polsce. Projekt wspierany jest również przez Magdalenę Błyskosz — founderkę Open Coffee Youth.

Oficjalne otwarcie pierwszej Gaduławki w Polsce odbyło się 22 września o godzinie 18:00 w Centrum Społeczności Żydowskiej przy ul. Miodowej.

Inicjatorzy Gaduławki na krakowskim Kazimierzu mają nadzieję, że rozwiązanie przyjmie się także w innych częściach Polski.

Czytaj: Ta niesamowita ławka w bibliotece aleksandryjskiej jest wyryta sonetami Szekspira