Gaet’ale Pond – najbardziej słony zbiornik wodny na ziemi

0
481
Zdjęcie: A. Savin/Wikimedia Commons

W pobliżu krateru Dallol w Etiopii w depresji Danakil znajduje się Gaet’ale Pond, mały basen z wodą o zasoleniu 43%, co czyni go zdecydowanie najbardziej słonym zbiornikiem wodnym na Ziemi.

Aby spojrzeć z innej perspektywy na to, jak słone jest Gaet’ale Pond, powinieneś wiedzieć, że Morze Martwe, najsłynniejszy na świecie słony akwen, ma zasolenie 33,7%, podczas gdy średnie zasolenie oceanów wynosi 3,5%.

Czytaj: Różowe jezioro w Senegalu jest bardziej słone niż Morze Martwe

Woda w tym małym stawie jest tak przesiąknięta solami żelaza, że sprawia wrażenie tłustej na dłoni, jakby była olejem. Miejscowi w tej części Etiopii czasami nazywają je „zaolejonym jeziorem”, ze względu na to, jak zaolejona jest woda.

Ale niektórzy nazywają je „zabójczym jeziorem”, ze względu na toksyczne gazy emitowane przez powierzchnię wody, a doskonale zachowane zwłoki ptaków i owadów na brzegach jeziora ostrzegają przed niebezpieczeństwem zbytniego zbliżenia się do wody.

Chociaż depresja Danakil, depresja geologiczna powstała w wyniku rozbieżności trzech płyt tektonicznych w Rogu Afryki, jest unikalna dla Etiopii i dlatego jest popularną atrakcją turystyki geologicznej, eksperci ostrzegają, że turyści powinni zachować ostrożność wokół Gaet’ale i innych pobliskich słonych zbiorników wodnych.

Poziom toksycznych gazów, najprawdopodobniej CO2 wytworzonego przez wulkan, może czasami być wystarczająco wysoki, aby zabić dorosłych ludzi, zwłaszcza w pobliżu powierzchni, gdzie gazy mają tendencję do gromadzenia się.

Dziesiątki zwłok ptaków obserwowanych przez naukowców prowadzących badania w Gaet’ale stanowią ostrzeżenie dla każdego, kto chce się zbliżyć do tej wody.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Chociaż ptaki mogły wypić bardzo słoną wodę, to najprawdopodobniej zabił je CO2. Jednak niezwykle słona woda zachowała ich ciała, działając jak solanka i skutecznie je marynując. Niektóre ptaki wydawały się być martwe od dłuższego czasu, ponieważ ich ciała były częściowo pokryte solą.

Zdjęcie: A. Savin/Wikimedia Commons

Nikt nie wie dokładnie, ile lat ma Gaet’ale, ale według zdjęć satelitarnych Landsat wykonanych 6 lutego 2003 roku, istniało ono już mniej więcej w tym samym półkolistym kształcie. Jednak to trzęsienie ziemi w 2005 roku reaktywowało źródło wulkaniczne, które stale zasila je wyjątkowo słoną wodą.

Osiągając temperaturę około 50-55 stopni Celsjusza, woda w Gaet’ale Pond może wydawać się zachęcająca, ale w rzeczywistości jest bardzo kwaśna, z pH od 3,5 do 4 i może narazić nieświadomych kąpiących się na oparzenia.

Turystom nie zaleca się również chodzenia nad taflą tego zbiornika, ponieważ stale tworząca się wokół niego słona skorupa może być przesycona solanką i bardzo słaba, i może nie utrzymać ciężaru osoby.

Czytaj: Po raz pierwszy w historii bobry nad Morskim Okiem