Galeria handlowa z kamienia i szkła

0
662

Jako pierwszy i największy ekskluzywny dom handlowy w Korei Południowej, „Galleria” ma już ugruntowaną pozycję. Dlatego właściciele chcieli, aby architekci stworzyli oryginalny budynek.

W tym celu zwrócili się do OMA Rema Koolhaasa, aby stworzyli niezapomnianą strukturę, która odzwierciedla ich wysokiej klasy wrażliwość.

Ten nowoczesny budynek położony jest w Gwanggyo, utworzonym kilkanaście lat temu mieście w Korei Południowej, położonym 25 km na południe od Seulu.

Czytaj: 10 zdjęć, które pokazują, jak bardzo odmienne jest życie w dwóch Koreach

Jego serpentynowe szkło przecina mozaikową fasadę. Pikselowy wzór zapewnia teksturę, która wnosi ruch i lekkość do czegoś, co mogłoby być ciężkim dziełem architektury. Architekci z OMA chcieli, aby bryła galerii była „wizualną kotwicą” łączącą miejski pejzaż z pobliskim parkiem Lake Park. Galeria miała przypominać kamień, który wyłonił się z ziemi.

Wielopłaszczyznowe szkło, które przecina fasadę, służy publicznemu chodnikowi do przemierzania przestrzeni handlowych i kulturalnych znajdujących się we wnętrzu. W ciągu dnia, gdy światło zmienia się i odbija od szyby, budynek nabiera różnych postaci, a blask świateł wewnętrznych daje wgląd w to, co leży w środku.

„Na każdym poziomie istnieje związek między pętlą, centralną przestrzenią i otaczającymi sklepami”, wyjaśnia partner OMA, Chris van Duijn. „Trasa jest czasami wykopywana z budynku, przebijając się przez kamień, a innym razem szkło otwarcie wychodzi z fasady, tworząc stalową konstrukcję o regularnych trójkątnych kratach”.

Rozciągająca się na 10 piętrach „Galleria” obejmuje rynek żywności, kino, centrum kultury i ogród na dachu, a także tradycyjne przestrzenie handlowe. Powstanie „Gallerii” w Gwanggyo, które jest młodym miastem, dodało iskierki indywidualności planowanemu krajobrazowi miejskiemu i na pewno galeria ta stanie się kulturalną latarnią morską w miarę rozwoju tego obszaru.

Architekci z OMA zaprojektowali „Galleria”, nowy dom towarowy w Gwanggyo w Korei Południowej.

Szklana bryła galerii miała być „wizualną kotwicą” łączącą miejski pejzaż z pobliskim parkiem.

OMA: Strona internetowa | Facebook | Instagram

Czytaj: Najwyższe pomniki świata. Jeden z nich jest w Polsce!