Gąsienicowe odnóża są słodkie i dziwne. Zobaczcie jak wyglądają z bliska

0
973

Kiedy ludzie widzą gąsienicę przedzierającą się przez źdźbło trawy reagują na dwa sposoby. Albo mówią: „Och, jakie ładne stworzonko”, albo uciekają krzycząc: „Nie, nie, nie, nie, nie!” Gąsienice są wspaniałe. Ale czy kiedykolwiek przyjrzałeś się im bliżej? Zwłaszcza jak wyglądają ich „nogi” i „stopy”?

Gąsienicowe „stopy” są dziwne. I wyglądają jak obce wyrostki z przyssawkami. Zebraliśmy całą masę zdjęć „nóg” i „stóp” gąsienicy, aby Wam je pokazać.

Wydłużone ciało gąsienicy składa się z trzech par odnóży tułowiowych (stożkowate, krótkie, zakończone pazurkami) oraz od 2, poprzez 5 (u motyli) do 8 posuwek.

Przewiń w dół i daj nam znać w komentarzu, jeśli znasz jakieś ciekawe fakty dotyczące gąsienic.

Sandy Konzell
Tonya Wilhelm

Craig Macadam z organizacji charytatywnej Buglife w Wielkiej Brytanii powiedział, że nawet jeśli gąsienica ma żywe kolory i oznaczenia, niekoniecznie oznacza to, że jest trująca.

„Żółte / czarne i czerwono / czarne oznaczenia zwykle wskazują na toksyczne owady, ale niektóre owady naśladują ten wzór, udając, że są niebezpieczne i należy ich unikać. Kolor i wzór są również stosowane w kamuflażu”.

Craig powiedział także kilka niesamowitych rzeczy na temat gąsienic. Na przykład, że niektóre gąsienice spożywają w ciągu życia 27 tysięcy razy więcej jedzenia niż ich masa. Co więcej, gąsienice zrzucają skórę 5 lub 6 razy przed laktacją, a niektóre gąsienice mogą mieć nawet mięśnie w ciele. Ujawnił również, że gąsienice ćmy chińskiej żyją pod wodą.

Czytaj: Piękne pawie

douglasheusser
roshan_photography17
Kim Smith

Liczba „nóg” gąsienicy zależy od kilku rzeczy. Jak to rodzaj gąsienicy lub na jakim etapie ewolucji się znajduje.

Motyle lub ćmy z tej samej rodziny często mają tę samą liczbę „nóg”, gdy są jeszcze gąsienicami. Jednak nie zawsze tak jest. Niektóre gatunki gąsienic w ogóle nie mają nóg!

Użytkownik Imgur Attackoftentacle, który fascynuje się gąsienicami, odbył kilka kursów entomologii podczas studiów leśniczych i napisał o „nogach” gąsienicy na Imgur.

Attackoftentacle potwierdził, że generalnie gąsienice mają 3 pary prawdziwych „nóg”, które są przymocowane pod klatką piersiową. Wszystkie te „nogi” są podzielone na segmenty i mają stawy, podobnie jak nasze kolana i kostki. Wszystkie mają również mały pazur na końcu.

Thomas Marent
Jennifer Rose Lane
Dwight Kuhn

Attackoftentacle dodał, że owady i ich znaczenie dla stabilności naszych ekosystemów (od których zależy nasze istnienie) są często niedoceniane. „Wszyscy wiedzą o pszczołach, ale są też inne ważne owady w środowisku”.

Tymczasem zespół Insect Lore Europe powiedział, że gąsienice mają z tyłu ciała fałszywe „nogi”, których używają do chwytania lub jako „przyssawki”.

Pekka Raukko
nyffy
reddit.com
Karuna Markham
Ted
Elizabeth Howard
reddit.com
7 years ago
reddit.com
xulescu_g
buiten beeld
reddit.com
nps
immortelle_cr
Francisco SotoFollow
Kevin Ripka
Satyrium
meitalbiton
feliciasattick
Giuseppe Calsamiglia
Danny Chapman

Czytaj: Krakowska restauracja z gwiazdką Michelin!