Gaslighting: co to jest i jak to zatrzymać?

0
293
Gaslighting to rodzaj przemocy psychicznej, która może być nie mniej szkodliwa niż przemoc fizyczna – zamiast ranić ciało, rani Twoje emocje. Zdjęcie: pl.freepik.com

Gaslighting to najokrutniejsza i najbardziej wyrafinowana forma przemocy.

Co to jest gaslighting?

Ostatnio wszyscy, od polityków po celebrytów, mówią o gaslightingu. Ale co to jest? Termin ten jest często używany błędnie, aby opisać argument, z którym ktoś się nie zgadza. Ale prawdziwe gaslighting może być formą emocjonalnego nadużycia. Dzieje się tak, gdy ktoś – na przykład partner, rodzic, przyjaciel lub szef – kwestionuje to, co wiesz, że jest prawdą i sprawia, że kwestionujesz swoje przekonania i zdrowie psychiczne.

Skąd się wzięło określenie „gaslighting”?

Termin „gaslighting” nie ma w języku polskim odpowiednika. Pochodzi od tytułu sztuki „Gas Light” („Gasnący płomień”) z 1938 roku, która została przekształcona w film z 1944 roku z Charlesem Boyerem i Ingrid Bergman w rolach głównych. Opowiada historię małżeństwa: Bergman podejrzewa męża o morderstwo. Zauważa, że z domu znikają przedmioty, a w nocy docierają do niej dziwne dźwięki. Mąż usiłuje jej wmówić, że to urojenia (by jej to „udowodnić” zapala lampy gazowe i przekonuje kobietę, że tylko ona je widzi). Boyer gra męża intryganta, który próbuje przekonać żonę, że straciła rozum. W pewnym momencie małżonka zaczyna wierzyć, że jest chora psychicznie. Manipulacja się powiodła.

Podobnie jak inne rodzaje nadużyć, gaslighting jest sposobem na przejęcie kontroli nad kimś innym, sytuacją lub własnym dyskomfortem manipulanta.

Manipulant może udawać, że nie rozumie drugiej osoby („o co ci chodzi, coś sobie wymyśliłeś/aś”), podawać w wątpliwość jej wersję zdarzeń (przecież tak nie było, wymyśliłeś/aś sobie ), odrzucać jej obawy („przesadzasz”, „masz urojenia”, „to szalone”).

Działania są prowadzone celowo i ostrożne, przeplatają się momenty czułości i wściekłości (dla osoby z zewnątrz manipulant może wyglądać na dobrego, troskliwego partnera), tak by ofiara manipulacji poczuła się zdezorientowana, bezradna i niezrozumiana, by przejęła winę na siebie i – w najbardziej zaawansowanym stadium – zakwestionowała własne zdrowie psychiczne.

Manipulant zawsze poprowadzi rozmowę tak, że wina leży po stronie drugiej osoby. Ludzie mogą nawet nie zdawać sobie sprawy, że gasną. Gaslighting nie jest chorobą psychiczną; jest to forma manipulacji.

Czytaj: 8 prostych sposobów na uniknięcie manipulacji

Zdjęcie: pl.freepik.com

Znaki, że masz do czynienia z gaslighting

Manipulanci używają wielu technik, aby zdobyć nad Tobą władzę. Jedną z metod jest zaprzeczanie temu, co powiedzieli lub zrobili. Jeśli kwestionujesz ich wersję wydarzeń, udają, że zapominają lub oskarżają Cię o błędną pamięć. Kiedy odpychasz to, mogą zminimalizować Twoje uczucia, nazywając Cię „zbyt wrażliwym”, „zdezorientowanym” lub „szalonym”. Lub mogą zmienić historię, aby wyglądało na to, że jesteś winny.

Jak gaslighting wpływa na Ciebie?

Po tym, jak ktoś przez jakiś czas stosował w Twoim kierunku gaslighting, możesz zacząć wątpić w swoje uczucia i wspomnienia. Możesz się zastanawiać, czy wyobrażałeś sobie wydarzenia, o których mowa, czy też jesteś zbyt wrażliwy. Może się okazać, że przepraszasz za rzeczy, których nie zrobiłeś, obwiniasz się, gdy coś idzie nie tak, i usprawiedliwiasz się przed rodziną i przyjaciółmi w związku z powstałą sytuacją. Z biegiem czasu możesz zacząć się zastanawiać, czy tracisz rozum.

Czytaj: Co powstanie w miejsce Solpolu we Wrocławiu?

Formy gaslightingu

Gaslighting nie zdarza się tylko między parą. Na przykład Twój szef może Cię oszukać, zaprzeczając, że zaoferował ci podwyżkę lub sprawiając, że wyglądasz na słabego lub niekompetentnego w kierownictwie firmy. Nawet ktoś, kogo właśnie poznałeś, na przykład sprzedawca w salonie samochodowym, może Cię zgasić, twierdząc, że zgodziłeś się na droższą opcję, niż chciałeś.

Kiedy Twój lekarz także ma zachowania gaslightingowe

Gaslighting zdarza się również w gabinetach lekarskich i szpitalach. Często przybiera to formę tego, że lekarz Cię nie słucha lub nie traktuje poważnie Twoich obaw. Kobiety są bardziej narażone na ignorowanie lub odrzucanie objawów niż mężczyźni. Nazywa się to medycznym gaslightingiem. Może zaszkodzić zdrowiu, spowalniając diagnozę i leczenie.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Zdjęcie: pl.freepik.com

Czy coś może być z Tobą nie tak?

Zdrowe relacje i interakcje nie powinny mieć zachowań gaslightingowych. Szukaj oznak gaslightingu w swoim związku. Spróbuj porozmawiać z przyjacielem, który może pomóc ci lepiej zobaczyć sytuację. Przypomnij sobie, że to manipulant jest przyczyną problemu, a nie Ty. Tymczasem chroń swoje zdrowie psychiczne za pomocą ćwiczeń, medytacji i innych technik relaksacyjnych.

Jak reagować na gaslighting?

Jeśli uważasz, że jesteś pod wpływem gaslightingu, spróbuj porozmawiać o tym z drugą osobą. Komunikuj swoje potrzeby i wyznaczaj jasne granice. Rób notatki, aby mieć pisemny zapis, jeśli manipulant spróbuje przekręcić narrację. Bądź blisko sieci wsparcia składającej się z rodziny, dobrych przyjaciół i osób, którym zależy na Tobie. Jeśli wszystko inne zawiedzie, zakończ związek.

Gdzie uzyskać pomoc?

Czasami wsparcie ze strony przyjaciół i rodziny nie wystarczy, aby poradzić sobie z toksyczną sytuacją. Rozważ rozmowę ze specjalistą ds. zdrowia psychicznego, takim jak psycholog czy terapeuta.