Gdańsk na czele miast w Europie, gdzie dobrze się żyje

0
227
Gdańsk w czołówce europejskiego rankingu miast. (zdjęcie: pl.freepik.com)

Według raportu Komisji Europejskiej, Gdańsk został uznany za czwarte najlepsze miasto do życia w Europie. Badanie oceniające satysfakcję i dobrostan w 83 miastach w 36 krajach pokazało, że Gdańsk zajmuje czwarte miejsce z 95-procentowym poziomem satysfakcji, ustępując miejsca Lipskowi, Sztokholmowi i Genewie. Trzy najlepsze miasta to Zurych, Kopenhaga i Groningen.

Które miasto w Europie jest najczystsze i najbezpieczniejsze? W jakim mieście łatwo znaleźć pracę lub niedrogi dom? Które miasto ma najlepszy transport publiczny i jakość powietrza? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań można znaleźć w Raporcie o jakości życia w miastach europejskich 2023 roku. W tym raporcie przedstawiono główne wnioski z szóstej edycji badania jakości życia w miastach europejskich. Badanie obejmuje 83 miasta w całej Europie i łącznie przeprowadzono ponad 70 000 wywiadów.

Badanie to, prowadzone od 2007 roku, zapewnia unikalny wgląd w życie miast. Gromadzi doświadczenia i opinie mieszkańców miast całej Europy.

Wyniki badania przeprowadzonego w 2023 roku pokazują, że ogólne zadowolenie w miastach europejskich pozostaje wysokie – prawie dziewięć na dziesięć osób deklaruje zadowolenie z życia w swoim mieście. Wyniki potwierdzają również znaczną poprawę postrzeganej jakości życia w miastach we wschodnich państwach członkowskich.

CZYTAJ NA PL.SPORTEN.COM – Magdalena Fręch tworzy historię Australian Open, awansując do czwartej rundy

Podczas gdy stolice są postrzegane jako oferujące więcej możliwości zatrudnienia, mniejsze miasta są postrzegane jako lepsze miejsce do życia, zwłaszcza dla osób starszych i rodzin z małymi dziećmi. Ludzie czują się bezpieczniej, spacerując samotnie nocą w mniejszych miastach, postrzegają swoje miasto jako czystsze i mniej hałaśliwe niż ludzie mieszkający w większych miastach.

Średnio, mieszkańcy miast poza stolicą są bardziej zadowoleni z dostępności przestrzeni publicznych i opieki zdrowotnej oraz z mieszkań. Miasta poza stolicą postrzegane są także jako lepsze miejsce do życia dla migrantów i rodzin z małymi dziećmi, a mieszkańcy miast poza stolicą są bardziej zadowoleni ze swojej lokalnej administracji publicznej.

Gdańsk ma wiele atutów i jest pewnie ciekawym miejscem do życia

I tak, w tym roku Zurych wygrał w europejskim rankingu miast, ale tuż za nim uplasował się Gdańsk.

To jest dostrzeżenie naszej konsekwentnej polityki, która ma na celu, aby tu się żyło dobrze nie tylko jak przyjeżdżamy na wakacje, ale na co dzień – mówi prezydentka Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.

CZYTAJ: Już nie Warszawa, a Gdańsk jest największym miastem w Polsce!

Zaskakujący sukces Białegostoku

Z kolei Białystok to miasto, w którym jakość życia – ze wszystkich badanych – podniosła się najbardziej na kontynencie w ostatnich latach.

Białystok, znany z najwyższego w Europie odsetka mieszkańców zgłaszających poprawę jakości życia, uzyskał 62-procentowy wskaźnik zadowolenia, zapewniając sobie pierwsze miejsce w tej kategorii. Drugie miejsce zajął Gdańsk z 60-procentowym wskaźnikiem zadowolenia. Kraków i Warszawa również znalazły się w pierwszej dziesiątce, co odzwierciedla pozytywną ścieżkę wzrostu gospodarczego w Polsce.

Chciałem podziękować mieszkańcom, że tak pozytywnie oceniają nasze miasto. W tej jednej kategorii znaleźliśmy się na pierwszym miejscu, ale w innych kategoriach też jesteśmy wysoko – zwraca uwagę prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski.

Słynący z architektury i terenów zielonych Gdańsk przyciągał imigrantów – 87 proc. mieszkańców postrzegało go jako miejsce przyjazne przybyszom. Natomiast Białystok znalazł się niżej pod względem przyjazności dla imigrantów – 54 proc.

Zwrócono uwagę na kwestie środowiskowe, podkreślając złą jakość powietrza w Krakowie, a Białystok znalazł się w pierwszej dziesiątce miast o lepszej jakości powietrza. Białystok wyróżniał się w różnych kategoriach, m.in. został uznany za jedno z najlepszych miast dla osób starszych, zajął trzecie miejsce pod względem bezpieczeństwa i ósme miejsce pod względem niedrogich mieszkań.

Stolica, Warszawa, znalazła się w pierwszej dziesiątce pod względem możliwości zatrudnienia, gdzie 66 proc. uważało, że łatwo jest znaleźć dobrą pracę.

Cały raport możesz przeczytać tutaj.

CZYTAJ NA F7SPORT.PL – Kluby MLS walczą o podpis byłego kultowego bohatera Liverpoolu