Gdybyśmy jeździli na rowerach jak Holendrzy, emisje spadłyby o 700 mln ton

0
259
Prawie 700 milionów ton metrycznych zanieczyszczeń węglowych zostałoby zaoszczędzonych każdego roku, gdyby wszyscy codziennie jeździli na rowerach jak Holendrzy. Zdjęcie: pl.freepik.com

Gdyby wszyscy jeździli na rowerze tyle samo, co Holendrzy, globalna emisja dwutlenku węgla spadłaby o prawie 700 milionów ton rocznie.

Miasto Amsterdam znane jest z wielu rzeczy, z których jedną jest tętniąca życiem kultura rowerowa. Ogólnie rzecz biorąc, Holendrzy znani są z tego, że na co dzień jeżdżą na rowerze.

Nowe badanie przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Południowej Danii – opublikowane przez czasopismo Communications Earth and Environment – sugeruje, że gdyby wszyscy na świecie jeździli na rowerze tak jak Holendrzy, globalna emisja dwutlenku węgla spadłaby o aż 686 milionów ton.

Holendrzy jeżdżą na rowerze średnio 2,6 km dziennie. Badanie sugeruje, że gdyby ten wzorzec powtórzył się na całym świecie, roczna globalna emisja dwutlenku węgla spadłaby o 686 milionów ton.

Ta gigantyczna liczba przekracza cały ślad węglowy większości krajów, w tym Wielkiej Brytanii, Kanady, Arabii Saudyjskiej i Australii.

„Znaczące niewykorzystane korzyści klimatyczne i zdrowotne wynikające z rosnącego korzystania z rowerów sugerują pilną potrzebę promowania zrównoważonego korzystania z rowerów” – podsumowują autorzy.

Czytaj: Gdyby tak zamienić autostrady na ścieżki rowerowe?

Amsterdam. Zdjęcie: pl.freepik.com

Jakie są korzyści środowiskowe i zdrowotne jazdy na rowerze?

Jest wiele powodów, aby wsiąść na rower.

Na poziomie indywidualnym jest to świetny sposób na zachowanie dobrej kondycji i zdrowia, zapobiegając chorobom przewlekłym związanym z siedzącym trybem życia.

Osoby jeżdżące rowerem do pracy mają o 45 procent mniejsze ryzyko zachorowania na raka i o 46 procent mniejsze ryzyko chorób układu krążenia.

Ale jest to dobre nie tylko dla Ciebie, ale także dla środowiska.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Sektor transportu odpowiada za jedną czwartą globalnych emisji gazów cieplarnianych związanych z paliwami, z czego połowa pochodzi z pojazdów prywatnych, w tym samochodów osobowych i ciężarowych.

Samochody przyczyniają się również do zanieczyszczenia powietrza, zatykając je toksycznymi chemikaliami i gazami.

Według brytyjskiej organizacji klimatycznej Hubbub, 50 procent podróży, które odbywamy każdego dnia, ma mniej niż 3,2 kilometra, co oznacza, że można je zamienić na przejażdżki rowerowe.

Czytaj: Chodzenie lub jazda na rowerze do pracy zwiększy Twoją produktywność

Amsterdam. Zdjęcie: pl.freepik.com

Ile osób jeździ na rowerze na całym świecie?

Według nowego badania, produkcja rowerów wzrosła w ciągu ostatnich 60 lat. W 2015 roku wyprodukowano 123 miliony rowerów – w porównaniu z 20,7 miliona w 1962 roku.

Ale to nie znaczy, że więcej ludzi jeździ na rowerze w stosunku do światowej populacji. Podróże rowerowe stanowią zaledwie 5 procent codziennych podróży na całym świecie.

Autorzy badania zdają sobie sprawę, że nie wszyscy mieszkają w miejscu przyjaznym rowerzystom – ale wzywają do „pilnej” rozbudowy infrastruktury rowerowej na całym świecie.

„Niezbędne byłyby wnioski wyciągnięte z udanych doświadczeń w krajach takich jak Dania i Holandia, szczególnie na poziomie miast, takich jak Kopenhaga i Amsterdam”, piszą.

„Obejmują one między innymi odpowiednie planowanie i budowę ścieżek rowerowych, edukację i kulturę prorowerową oraz polityki zniechęcające do korzystania z samochodów poprzez podatki”.

Czytaj: Dania sprytnie zamieniła turbiny wiatrowe na wiaty rowerowe