Gigantyczne oko w centrum Dallas

0
475
Olbrzymia gałka oczna w Dallas. Źródło: Twitter

Spacerując po Dallas, z pewnością zauważysz bardzo dziwny widok – gigantyczne oko umieszczone w centrum Dallas!

Jest to błyszcząca gałka oczna o wysokości ponad 9 metrów, stojąca tuż przed hotelem Joule w Dallas! Hotel ten słynie z kolekcji oryginalnych dzieł sztuki autorstwa Andy’ego Warhola, Tony’ego Cragga, Richarda Philipsa i Adama Fussa.

Co reprezentuje struktura gigantycznej gałki ocznej w Dallas?

Źródło: Twitter

Oko odpoczywa w ogrodzie przy Main Street. Jest ogromne z czerwonymi żyłkami. Nazywa się to po prostu „Oko”.

„Artysta tworzący to dzieło, zapytany o znaczenie, odpowiedział, że chciał po prostu zrobić coś niesamowitego i oko nie ma głębokiego znaczenia.

Oko od niepamiętnych czasów jest uniwersalną ikoną. Od Masońskiego Oka na dolarach, oko zawsze było symbolem. Ponieważ coraz więcej osób zauważa tę dziwną strukturę w ogrodzie, gigantyczna gałka oczna w Dallas, w stanie Teksas, staje się wielkim hitem w mediach społecznościowych.

Kim jest artysta, który stworzył gigantyczną gałkę oczną w Dallas?

Źródło: Twitter

Artysta z Chicago stworzył strukturę z włókna szklanego, wykorzystując jako model własne oko. Pracował z firmą specjalizującą się w figurach z włókna szklanego, aby stworzyć „Oko”.

Urodzony w Cincinnati w 1960 roku, Tony Tasset studiował malarstwo w Art Institute of Chicago, a następnie zajął się rzeźbą. Dowiedział się, że dzięki rzeźbiarzom może dotrzeć do szerszej publiczności niż przez dzieła, które docierają tylko do elity. Tasset mówi, że to tylko wielka gałka oczna i nic więcej.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Historyczne znaczenie „Oka”

Źródło: Twitter

„Oko” znajduje się w miejscu, w którym kiedyś znajdował się pierwszy drapacz chmur w zachodnich Stanach Zjednoczonych. Teren, na którym się znajduje, jest dawnym domem budynku Pretorianów.

Budynek Pretorianów był ważnym budynkiem w Dallas i ważnym elementem dziedzictwa architektonicznego. Zbudowany w 1909 roku, ten 15-piętrowy neoklasyczny budynek pozostał największym budynkiem w Teksasie do 1912 roku.

Czytaj: Wieżowce w USA zabijają ptaki. Rocznie ginie ich nawet 600 mln

Został zburzony w 2013 roku, by zrobić miejsce na ogród i parking, na którym teraz siedzi znajduje się „Oko”. Kiedy firma Headingtona postanowiła zburzyć dziedzictwo architektoniczne, rzecznik projektu powiedział, że w tym miejscu w końcu powstanie budynek. To, co wydawało się europejskim szczytem marzeń, to teraz pusta murawa z przerośniętym elementem pop-artu.

Odwiedzający uwielbiają „Oko” w Dallas.

Źródło: Twitter

Wiele osób wynajmuje teren na wesela. Brzmi to dziwnie, ale mieszkańcy mówią, że w Dallas dzieje się wiele dziwnych rzeczy. To, co wszyscy początkowo myśleli, że będzie paskudne, teraz stało się hitem w mediach społecznościowych. Artysta chciał zrobić coś, co jest dziełem publicznym, które mogłoby przemówić do wielu ludzi i udało mu się to zrobić.

Artysta chce, abyśmy nadawali rzeźbie własne znaczenia, ale ludzie znający historię miejsca widzą w niej namiastkę wyburzonego zabytkowego budynku. Oprócz tego, może też mieć znaczenie historyczne, jak np. Oko Horusa czy oko opatrzności. Oko dla niektórych reprezentuje również popkulturę czy dekorację na Haloween. Każdy może to odebrać na swój indywidualny sposób. Właśnie na tym polega sztuka.

Czytaj: „Znudzony” ochroniarz zniszczył obraz za milion dolarów, rysując oczy postaciom