Gigantyczne rzeźby pokazują więź między ludźmi i drzewami

0
795

Południowoafrykański artysta Daniel Popper zadebiutował swoją pierwszą dużą wystawą w Stanach Zjednoczonych – i największą w historii – w ogrodzie publicznym The Morton Arboretum w stanie Illinois.

Human+Nature (Człowiek + Natura) to rozległa wystawa, na której pięć dużych rzeźb Poppera najeżdża arboretum o powierzchni 1700 akrów. Rzeźby o wysokości od 4,5 m do 8 m „budzą podziw, łącząc ludzi i drzewa”.

Popper, znany ze swoich niesamowitych instalacji sztuki publicznej, nie powstrzymywał się, jeśli chodzi o wpływy ze środowiska.

Rzeźby inspirowane naturą mówią o misji Arboretum, która polega na łączeniu zwiedzających z drzewami. Każda rzeźba, wykonana z betonu zbrojonego włóknem szklanym, drewna, włókna szklanego i stali, jest monumentalna, ale uderza w silny emocjonalny ton.

Czytaj: Problem dzisiejszych ludzi ukazany za pomocą rzeźby.

Na przykład UMI to postać matki, która delikatnie przytula swój guz. W rzeczywistości tytuł UMI pochodzi od arabskiego słowa oznaczającego „matkę” lub „moją matkę”. Ta wysoka na 6,2 m postać jest pozornie wykonana ze splecionych gałęzi i wydaje się, że została złapana w intymnym momencie, zastanawiając się nad zbliżającym się macierzyństwem.

Twardziel to kolejna rzeźba. Tutaj twarz kobiety jest podzielona na dwie części, gdy liście trzepoczą po jej ciele. Ludzie są zachęcani do przejścia przez środek, gdzie z jednej strony widać ludzki odcisk palca, a z drugiej odcisk drzewa. Odcisk drzewa zawiera najstarsze słoje roczne. W sumie rzeźba pokazuje wzajemne powiązania między ludźmi a drzewami.

„Każda rzeźba ma za sobą historię, ale lubię pozostawiać pytania dotyczące każdego elementu nieco otwarte, aby ludzie mogli przyjść i wnieść do niej własne pomysły” – powiedział Popper. „Chcę, żeby ludzie tu przyjeżdżali i zadawali sobie pytania dotyczące ich relacji z naturą”.

Czytaj: Niezwykłe zjawisko naturalne – tęczowy park

Popper opisał pracę w ogrodzie The Morton Arboretum jako przywilej. „Jako artysta zawsze interesowałem się drzewami” – wyjaśnił. „Musimy naprawdę uznać znaczenie drzew i to, co dają planecie, oraz o ile więcej możemy dać drzewom”.

Human+Nature ma działać przez co najmniej rok, więc jest mnóstwo czasu na odwiedziny. Wystawa jest dołączona do regularnych, czasowych biletów wstępu do ogrodu The Morton Arboretum, który znajduje się w Lisle, w stanie Illinois, w Stanach Zjednoczonych.

Południowoafrykański artysta Daniel Popper otworzył swoją pierwszą dużą wystawę w USA w ogrodzie The Morton Arboretum.

Zdjęcie: Daniel Popper
Zdjęcie: Facebook
Zdjęcie: Facebook
Zdjęcie: Facebook

Rzeźby mówią o wzajemnych powiązaniach między ludźmi a drzewami.

Zdjęcie: Facebook
Zdjęcie: Facebook
Zdjęcie: Facebook

Na 1700 akrach Arboretum rozciąga się pięć dużych rzeźb.

Zdjęcie: Facebook
Zdjęcie: Facebook
Zdjęcie: Facebook
Zdjęcie: Daniel Popper
Zdjęcie: Daniel Popper

Wystawa Human+Nature potrwa co najmniej rok.

Zdjęcie: Facebook
Zdjęcie: Facebook
Zdjęcie: Facebook
Zdjęcie: Facebook

Daniel Popper: Strona internetowa | Facebook | Instagram

johannesfloe.com – Art to remember