Góry w kształcie piramid w Chinach wywołują teorie spiskowe

0
153
Na obrzeżach powiatu Anlong znajduje się kilka gór w kształcie piramid. Zdjęcie: Xinhua/Liu Xu

W chińskiej prowincji Guizhou znajduje się kilkanaście stożkowych wzgórz znanych jako piramidy Anlong ze względu na ich podobieństwo do znacznie bardziej znanych piramid w Egipcie.

W ostatnich latach hrabstwo Anlong stało się popularnym kierunkiem turystycznym, w dużej mierze dzięki górom przypominającym piramidy, które poruszyły wyobraźnię milionów ludzi na całym świecie.

Oprócz kształtu przypominającego piramidę, formacje te zawierają również warstwy skał ułożone jedna na drugiej tak starannie, że można przysiąc, że zostały ułożone w ten sposób przez kogoś lub coś.

Odkąd zdjęcia i filmy przedstawiające piramidy Anlong zaczęły krążyć w Internecie około 2018 roku, zaczęły pojawiać się także teorie spiskowe na temat ich pochodzenia i pomimo wszelkich wysiłków ekspertów, aby przekonać opinię publiczną, że piramidy te są całkowicie naturalne, niektórzy ludzie nadal wierzą, że są dziełem starożytnej cywilizacji ludzkiej lub kosmitów.

CZYTAJ: Piramida potrzeb Maslowa

Zdjęcie: Xinhua/Liu Xu

Według Zhou Qiuwena, profesora na Guizhou Normal University, tak zwane piramidy w hrabstwie Anlong są typowym przykładem terenu krasowego o historii sięgającej około 200 milionów lat. Kiedy hrabstwo było jeszcze płytkim morzem, minerały zaczęły rozpuszczać się w wodzie i rekrystalizować w postaci dolomitu, głównego składnika dzisiejszych piramid.

Ze względu na okresowe zmiany klimatu, budowy geologicznej i innych czynników, ułożone warstwy skał są tak wyraźne. Ponadto Zhou wyjaśnił, że blokowa struktura skał, którą wielu uważa za dowód interwencji człowieka lub obcych, jest wynikiem znanego procesu geologicznego. Małe pęknięcia w skałach pozwalają wodzie powoli je erodować, tworząc segmentowane formacje przypominające bloki.

CZYTAJ NA PL.SPORTEN.COM – Cios dla reprezentacji Polski, ważny zawodnik nie zagra na Euro 2024

Zdjęcie: Xinhua/Liu Xu

Jeśli chodzi o specyficzny piramidalny kształt tych formacji krasowych, Zhou wyjaśnił, że krasowa topografia tego regionu ulega pionowej erozji pod wpływem wody, przy czym górne warstwy erodują szybciej, a dolne w wolniejszym tempie, co skutkuje kształtami przypominającymi piramidy z ostrymi szczytami i szerokimi podstawami.

Pomimo wszystkich naukowych wyjaśnień, ludzie w dalszym ciągu spekulują na temat pochodzenia piramid Anlong, a niektórzy twierdzą, że są to starożytne grobowce zbudowane przez starą cywilizację, inni, że są prototypami rzeczywistych piramid, a niektórzy posuwają się nawet do twierdzenia, że są dziełem kosmitów.

Naturalne struktury przypominające piramidy od dawna fascynują ludzi, wywołując wszelkiego rodzaju teorie spiskowe.

CZYTAJ NA F7SPORT.PL – Polska sięgnęła po złoto na Mistrzostwach Europy