Opisując dostęp do morza jako niezbywalne prawo człowieka, greckie władze turystyczne wyposażyły 287 plaż w całym kraju w samoobsługowe rampy dla wózków inwalidzkich.
Grecja czyni setki plaż przyjaznymi dla wózków inwalidzkich, instalując zaprojektowany przez Grecję system Seatrac dla wózków inwalidzkich.
System jest bezpłatną usługą, która umożliwia samodzielny dostęp do morza osobom niepełnosprawnym i mającym problemy z poruszaniem się. Jest to innowacyjny, technologiczny asystent, który promuje autonomię, jakość i dobre samopoczucie w codziennym życiu.
Samoobsługowe oznacza, że użytkownicy wózków inwalidzkich mogą je obsługiwać samodzielnie, bez pomocy przyjaciela lub pracownika, oferując elastyczną swobodę rzadko spotykaną w trudnym terenie, takim jak piasek na plaży.
CZYTAJ: Ten park wodny w Teksasie został stworzony dla dzieci niepełnosprawnych
Przemawiając na czwartkowej konferencji prasowej poświęconej projektowi, urzędnicy poinformowali, że łącznie 287 plaż w całej Grecji będzie w pełni dostępnych dla osób mających problemy z poruszaniem się, dzięki wprowadzeniu innych niezbędnych udogodnień, takich jak parking, łazienka/przebieralnie, rampy i bary z przekąskami.
Do tej pory ekipy robocze zainstalowały już system Seatrac na 147 plażach, na których osoby niepełnosprawne mogą pływać w słynnych w kraju błękitnych wodach.
„Równy dostęp do morza jest niezbywalnym prawem człowieka” – powiedział minister turystyki Wasilis Kikilias, dodając, że projekt o wartości 15 milionów euro jest finansowany przez Unię Europejską i środki krajowe.
„Osoby niepełnosprawne i osoby o ograniczonej sprawności ruchowej mają możliwość uczestniczenia w zajęciach na plaży z rodziną i przyjaciółmi, poprawiając jakość życia wszystkich” – ogłosił na konferencji prasowej minister turystyki Grecji, Wasilis Kikilias.
„Osoby niepełnosprawne i osoby o ograniczonej sprawności ruchowej mogą angażować się w działania, takie jak pływanie, które przyczyniają się do ich zdrowia fizycznego i psychicznego”.
„W pełni dostępne plaże przyczyniają się do rozwoju lokalnej gospodarki, przyciągając gości niepełnosprawnych, a także gości o ograniczonej sprawności ruchowej, takich jak osoby starsze, kobiety w ciąży i osoby z tymczasowymi urazami” – dodał.
„System Seatrac zapewnia nie tylko niezależny dostęp do morza” – powiedział Washington Post, Ignatios Fotiou, który pomógł opracować tę technologię. „System ten zapewnia godność i niezależność osobom z problemami z poruszaniem się, które chcą cieszyć się pływaniem. Mogą wybrać, dokąd się udać i poprosić znajomych, aby do nich dołączyli, a nie na odwrót”.
CZYTAJ NA F7.PL – Cóka Romana Polańskiego zagra legendarną agentkę. Kim jest Morgane Polański?
Ministerstwo Turystyki zaprojektowało również stronę internetową zawierającą istotne informacje oraz serię krótkich filmów o plażach, które są dostępne na YouTube.
Strona internetowa zawiera wszystkie informacje potrzebne do zaplanowania wycieczki na greckie plaże na wózku inwalidzkim, w tym mapę wszystkich pobliskich plaż wyposażonych w Seatracs.
Na poniższym filmiku możesz zobaczyć jak to wygląda w praktyce:
Grecja stara się być bardziej przyjazna dla wózków inwalidzkich
Osoby niepełnosprawne w Grecji stają przed wyzwaniem, jakim jest fakt, że kraj ten nie został zaprojektowany dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. Jeszcze zanim powstały nierówne ulice i schody, topografia kraju była skalista i górzysta.
Od Igrzysk Olimpijskich w Atenach w 2004 r. kraj ten poczynił ogromne postępy w zakresie ułatwienia poruszania się i dostępu osób niepełnosprawnych.
Niedawno położono beton na niektórych ścieżkach Akropolu, pomimo sprzeciwu archeologów.
„Osoby niepełnosprawne, starsze, z różnymi problemami mają prawo zobaczyć i podziwiać z bliska zabytki Akropolu” – głosiło wówczas oświadczenie.
Osoby mające problemy z poruszaniem się z zadowoleniem przyjęły projekt.
„Rozmawialiśmy o dostępie osób niepełnosprawnych na Akropol od Igrzysk Olimpijskich w 2004 roku” – powiedział Yiannis Vardakastanis, prezes Konfederacji Osób Niepełnosprawnych.
„Teraz możemy powiedzieć, że każda osoba niepełnosprawna na świecie, która chce odwiedzić Akropol, może to zrobić” – dodał.