Grenlandia straciła 18 miliardów ton wody podczas 3-dniowej fali upałów

0
235
Od 15 do 17 lipca lądolody Grenlandii topiły 6 miliardów ton wody każdego dnia. Topnienie lodu na Grenlandii odpowiada 7,2 mln basenów olimpijskich. Źródło: Twitter

Grenlandia straciła 18 miliardów ton wody podczas trzydniowej fali upałów. Ziemia osiąga niezwykle wysokie temperatury.

Woda u wybrzeży północno-zachodniej Grenlandii jest spokojna jak szkło, ale kałuże gromadzące się na górach lodowych tego regionu są oznaką, że w wyższej pokrywie lodowej zachodzi przemiana.

Kilka dni niezwykle ciepłej pogody w północnej Grenlandii spowodowało gwałtowne topnienie, uwidocznione przez rzeki płynące do oceanu. inews donosi, że jeden z największych lądolodów na świecie, który przechowuje wystarczającą ilość wody, aby podnieść poziom mórz o 7,42 m na całym świecie, topnieje w rekordowym tempie.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Według CNN w miniony weekend temperatura północnej Grenlandii osiągnęła 15 stopni Celsjusza, czyli o 10 stopni więcej niż zwykle o tej porze roku.

W dniach 15-17 lipca pokrywa lodowa Grenlandii stopiła 18 miliardów ton lodu (czyli 6 miliardów ton wody dziennie), a naukowcy ostrzegają, że poziom mórz nadal szybko wzrasta.

Według danych amerykańskiego Narodowego Centrum Danych o Śniegu i Lodzie ilość lodu, która stopiła się na Grenlandii między 15 a 17 lipca – 6 miliardów ton wody dziennie – wystarczyłaby do wypełnienia 7,2 miliona basenów olimpijskich.

Źródło: Twitter

Starszy naukowiec z Narodowego Centrum Danych o Śniegu i Lodzie z Uniwersytetu Kolorado, Ted Scambos, powiedział: „Topnienie na północy w zeszłym tygodniu nie było normalne, biorąc pod uwagę średnie klimatyczne od 30 do 40 lat.”

„Ale topnienie wzrasta, a to wydarzenie było gwałtownym wzrostem”.

Czytaj: Lodowce topnieją szybciej niż przewidywano.

Starszy naukowiec w Laboratorium Klimatu i Dynamiki Globalnej Narodowego Centrum Badań Atmosferycznych William Lipscomb powiedział USA TODAY: „W ostatnich latach widzieliśmy wiele fal upałów na Grenlandii, a to ostatnie ocieplenie jest jednym z przykładów.”

„Każda temperatura powyżej zera może spowodować pewne stopienie powierzchni”.

Według The Guardian w zeszłym roku pokrywa lodowa Grenlandii również doświadczyła bezprecedensowego poziomu topnienia, ponieważ osiągnęła rekordową temperaturę 19,8 stopnia Celsjusza.

W zeszłym roku pokrywa lodowa straciła tak dużo wody, że mogłaby pokryć całą Florydę do pięciu centymetrów wody.

Czytaj: W ciągu 20 lat pokrywa lodowa Grenlandii straci wystarczająco dużo wody, aby zatopić USA

Ekspert od lodowców z Uniwersytetu Kolumbia i adiunkt Marco Tedesco z NASA powiedział: „To bardzo wysoki poziom topnienia i prawdopodobnie zmieni oblicze Grenlandii, ponieważ będzie to bardzo silny czynnik przyspieszający przyszłe topnienie, a tym samym wzrost poziomu morza”

Dodał: „Mieliśmy tego rodzaju wydarzenia w przeszłości, ale teraz stają się dłuższe i częstsze”.

Według raportu opracowanego przez Międzyrządowy Zespół ONZ ds. Zmian Klimatu, nawet jeśli ludzkość znacznie zmniejszy emisje gazów cieplarnianych, oczekuje się, że do końca wieku poziom mórz wzrośnie o pół metra.